„Pragiedrulių“ teatro dirbtuvės – raktas į savęs pažinimą

„Pragiedrulių“ teatro dirbtuvės – raktas į savęs pažinimą

Kitoks požiūris

Kas yra teatras, aiškinti nereikia, bet kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“ veikianti Taikomojo teatro studija daugeliui panevėžiečių ir miesto svečių tapo tikru atradimu, pakeitusiu požiūrį ir į teatro, ir į savo vidinį pasaulį.

Skirtingai nei tikrame teatre, čia žiūrovų nėra – visi yra savo vidinio teatro aktoriai.

Teatro dirbtuvėse įgyti potyriai ir žinios pasitarnauja kasdieniame gyvenime pačiu netikėčiausiu būdu.

„Pragiedrulių“ Taikomojo teatro studija – viena iš kertinių šio kūrybiškumo centro veiklų, o kartu ir savotiškas teatro „Menas“ padalinys.

Kaip teigė šios studijos kuratorius Irmantas Pilis, teatras „Menas“ nėra tradicinis. Jis nesistengia konkuruoti su kitais – jis atranda savo veidą.

Teatro veiklos netradicinėse erdvėse – dalis jo išskirtinumo.

„Pragiedrulių“ kūrybiškumo centre įkurtos Taikomojo teatro studijos vienas iš tikslų – būti arčiau žmonių.

„Spektaklyje žiūrovui suteikiame meno pajautimą, sąmoningą supratimą ar paskleidžiame žinutę, priverčiančią susimąstyti. O  dirbtuvėse žmogui galime suteikti praktinius teatro įrankius, žinias, kompetencijas. O visa tai galima panaudoti tobulinant ir plečiant savo turimą patirtį“, – pasakoja I. Pilis.

Galerija

Kūrybiškumo pamokos

„Pragiedrulių“ Taikomojo teatro studijoje vykdomos įvairios edukacijos.

Jos rengiamos ir pačiuose „Pragiedruliuose“, ir jų galima užsisakyti į bet kurią kitą vietą – mokyklą, įstaigą, įmonę.

Pasak studijos kuratoriaus, lankytojai gali rinktis net kelias skirtingas edukacijas.

Teatro „Menas“ aktorės Dovilė Klementjeva ir Aliona Kuriakina kviečia į dirbtuves „Išlaisvink kūrybiškumą“, kuriose mokoma atskleisti savo kūrybinį pradą, stiprinti pasitikėjimą savimi ir toleranciją, atsipalaiduoti ir išmokti su kitais, net nepažįstamais žmonėmis dalytis emocijomis, megzti tarpusavio ryšius.

„Pajuokausiu, kad „Pragiedruliuose“ dėl itin storų mūrinių sienų sunkiau veikia internetas, tad žmonės turi puikią galimybę atsitraukti nuo šiuolaikinių technologijų ir laiką skirti tik sau“, – šypsosi I. Pilis.

Jis pabrėžia, kad dažnai tokiose dirbtuvėse, ypač jaunimui, kuris dažniau bendrauja virtualioje erdvėje, iš pradžių ne itin jauku. Jauni žmonės būna susikaustę, nedrąsūs, tačiau įsibėgėjus užsiėmimui net ir patys kukliausieji atsiskleidžia.

Teatro žaidimais ir pratimais lavinamas tarpusavio ryšys, komandinio ir individualaus darbo sugebėjimai.

Dalyviai supažindinami su dėmesio valdymo ir koncentracijos pratimais, o jų praktikavimas prisideda prie atminties ir reakcijos lavinimo, stiprina pastabumą bei sąmoningumą. Dirbtuvėse lavinami komandinio ir individualaus darbo įgūdžiai, padedantys lankytojams greičiau surasti bendrą kalbą su kitais komandos nariais, puoselėja įsiklausymo įgūdžius, pagarbos ir tolerancijos principus, moko atsakomybės.

„Labai gera matyti, kai per edukacijas žmonės atsipalaiduoja, išsilaisvina, išdrąsėja, pradeda visai kitaip bendrauti. Skatiname  gyvą kontaktą – žvilgsnius, prisilietimus – tai, ko šiais laikais itin trūksta“, – pasakoja I. Pilis.

 

Kūno kalba

„Pragiedruliuose“ yra unikali galimybė dalyvauti judesio užsiėmimuose, kuriuos veda teatro „Menas“ aktorė Agnė Muralytė.

Juose įvairiais fiziniais ir kūrybiniais pratimais lavinama dalyvių koordinacija, kūno ir emocijų pažinimas, atskleidžiamas dalyvių kūrybinis potencialas.

„Čia skatiname žmones dar stipriau bendrauti, atsiskleisti per savo kūną, judesius, plastiką. Dažnai savo kūną pritaikome praktiškiems dalykams – indams plauti, lapams grėbti, bet šiose dirbtuvėse atėjusieji mokomi bendrauti per kūną, atskleisti emocijas, sukurti ryšį“, – pasakojo I. Pilis.

Nors tai fiziškai aktyvūs užsiėmimai, bet jie tinka paties įvairiausio amžiaus dalyviams – ir vaikams nuo aštuonerių metų, ir senjorams.

„Mūsų aktorė Agnė Muralytė turi unikalų gebėjimą prisitaikyti prie įvairių žmonių poreikių ir galimybių. Jos užsiėmimų dalyviai geba judėti be didesnių pastangų, tikrai nėra prašoma tai, kas ne pagal jėgas. Tai leidžia jaustis drąsiai, patogiai, taigi išsilaisvinti iš tam tikrų save varžančių dalykų“, – atsklaidė pašnekovas.

 

Įveikia baimes

„Pragiedrulių“ Taikomojo teatro studijoje mokoma įveikti ir dažną kankinančią viešojo kalbėjimo bei scenos baimę, čia dalyviai susipažįsta su balso valdymo ir kvėpavimo technikomis, o tai suteikia daugiau pasitikėjimo savimi kalbant viešai.

Šią paskaitą su praktinėmis užduotimis veda teatro aktorė Kotryna Chruškova ir studijos kuratorius I. Pilis.

Užsiėmimuose mokomasi drąsiai jaustis prieš didę auditoriją, gerinti kalbėjimo įgūdžius. Teorija papildoma praktinėmis, improvizacinėmis teatro užduotimis ir pratimais. Šios dirbtuvės ypač populiarios tarp gimnazistų, kuriems intensyviai tenka ruoštis brandos egzaminams.

„Pedagogai padeda pasirašyti viešąsias kalbas, tačiau mokiniams reikia kalbėti. Pačiam teko su tuo susidurti, kad nėra mokoma, kaip tą kalbą pasakyti: kur tuo metu dėti rankas, kur žiūrėti, kaip valdyti balsą, kaip apskritai iš to jaudulio nepamiršti žodžių ar įveikti panašius iššūkius, su kuriais susiduria ne vienas moksleivis per egzaminą, ypač tada, kai jaudulys ima viršų. Užsiėmimuose padedame išmokti be baimės kalbėti“, – pasakoja I. Pilis.

Tokios viešojo kalbėjimo ir scenos baimės valdymo dirbtuvės itin aktualios ne tik moksleiviams – šių įgūdžių ir žinių gali prireikti kiekvienam.

Juk dažnam ir darbe tenka pristatyti projektus, kalbėti prieš didelę auditoriją. Viešojo kalbėjimo gali prireikti net ir šeimos susibūrime, prie stalo sakant sveikinimo kalbą.

Nors išmokti per vieną užsiėmimą visų viešojo kalbėjimo subtilybių ar atsikratyti scenos baimės neįmanoma, tačiau, I. Pilio teigimu, kai žmogus atsiduria tam tikrose situacijose, savaime atsigamina išmoktos žinios.

„Darome atviras dirbtuves pačiuose „Pragiedruliuose“, bet kai teigiami atsiliepimai pasklido plačiai, turime labai daug išvažiuojamųjų užsiėmimų. Įmonės, organizacijos užsisako komandos formavimo dirbtuves, daug tokių užsiėmimų vedame mokyklose“, –  teatro dirbtuvių sėkme džiaugėsi koordinatorius.

 

Nuo moksleivių iki bedarbių

„Pragiedrulių“ studija glaudžiai bendradarbiauja ir su Užimtumo tarnybos Panevėžio skyriumi – ieškančiuosius darbo aktoriai moko, kaip bendrauti su potencialiu darbdaviu per darbo pokalbį.

„Tokios dirbtuvės ne tik įdomios, bet ir naudingos. Labai malonu, kai net ir pasibaigus užsiėmimams žmonės neskuba skirstytis, dalijasi patirtimi, klausia, prašo patarimų, kaip elgtis vienokiose ar kitokiose situacijose. Džiugu, kad sulaukiame grįžtamojo ryšio“, – pasidžiaugė I. Pilis.

Balandį teatro užsiėmimai pačiame kūrybiškumo centre „Pragiedruliai“ nevyks, mat artėjant egzaminų maratonui visas dėmesys skiriamas dvyliktokams ir dešimtokams, taip pat ieškantiesiems darbo.

Netrukus ir vėl teatro užsiėmimai grįš į „Pragiedrulių“ erdves.

Į juos, anot teatro studijos kuratoriaus, susirenka nuo paauglių iki senjorų.

„Panevėžiečiai itin smalsūs, o per smalsumą ateina ir drąsa, išsilaisvinimas. Viena moteris pasakojo, kad ateina į teatro dirbtuves, nes jaučia, kad jos gyvenimas tarsi sustojo, ir jai būtina perlipti savo komforto zoną. Džiaugiamės, kad mūsų teatro dirbtuvės inspiruoja pokyčius ir žmonių gyvenime“, – sako I. Pilis.

 

Atgaivintas paveldas

Projektas „Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“ finansuojamas pagal Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programą „Kultūra“.

Šio projekto tikslas – pasitelkiant kūrybiškos vietokūros metodus ir kultūrinio verslumo mokymus skatinti visuomenę įsitraukti į kultūrinius procesus atgaivintame kultūros paveldo objekte, kuris atitinka vietinių bendruomenių poreikius.

Bendra projekto vertė siekia 1 078 557 Eur. Iš jų 959 839 Eur – Europos ekonominės erdvės fondo lėšos, 118 718 Eur – Panevėžio miesto savivaldybės indėlis. Projekto įgyvendinimo laikotarpis – nuo 2021 09 14 iki 2024 05 20.
Visas edukacijas ir jų laikus galima rasti www.pragiedrek.lt.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų