VASAROS ŽIRGŲ STOVYKLOS DALYVIAI NE TIK MOKĖSI JODINĖTI, BET IR ŠVARINO APLINKĄ

VASAROS ŽIRGŲ STOVYKLOS DALYVIAI NE TIK MOKĖSI JODINĖTI, BET IR ŠVARINO APLINKĄ

Įvairių Panevėžio mokyklų moksleiviai, lankantys Nausodės žirgyno vasaros jojimo stovyklą, nusprendė nulipti nuo arklių, apeiti apylinkes ir surinkti šiukšles. Kad tvarkytis būtų kuo linksmiau, jaunieji panevėžiečiai rinko šiukšles žaisdami azartišką žaidimą – „Šiukšlių medžiotojai“.

Žaidimo tikslas – surasti ir surinkti kuo daugiau šiukšlių, užregistruoti jas išmaniąja programėle ir išsiaiškinti laimėtojus. Penkiolika stovyklautojų, lydimi vadovės Linos Dulevičienės ir Lietuvos gamtos fondo atstovų, praėjo maršrutu išilgai dviračių tako ties Nausode, surinko šiukšles, žirgyne suskaičiavo „šiukšlių medžioklės“ rezultatus, išsiaiškino nugalėtojus ir geriausioms komandoms buvo įteikti prizai.

Tvarkymąsi žaidžiant inicijuoja Aplinkos ministerija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra, o įgyvendina Lietuvos gamtos fondas.

TALKININKUS STEBINO ŠIUKŠLIŲ ĮVAIROVĖ

Liepos 26 d. popietę į talką išsiruošė 15 Nausodės žirgyno vaikų vasaros stovyklos dalyvių. Vasaros žirgų stovyklą lanko mokiniai iš įvairių miesto mokyklų: Panevėžio Rožyno, „Vyturio“, „Vilties“ progimnazijų, Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos ir kitų mokymo įstaigų. Prie šios stovyklos pamainos taip pat prisijungė keli mokiniai iš Vilniaus, Kauno ir netgi tolimojo Norvegijos Olesiundo. Visus vaikus vienija meilė žirgams, gyvūnams ir gamtai. Vasaros stovyklos dalyviai neabejingi ekologijai ir tvaraus gyvenimo principais vadovaujasi savo kasdienėje veikloje. Visi namuose rūšiuoja šiukšles ir puikiai žino į kokios spalvos konteinerį kokios rūšies atliekas reikia išdėlioti.

 

 

Prieš pradedant varžybas, Lietuvos gamtos fondo atstovai parodė vaikams kaip įsidiegti į telefonus žaidimui reikalingą programėlę „Šiukšlių medžiotojai“ ir paaiškino kaip registruoti šiukšles. „Šiukšlių medžiotojų“ žaidime surinktas šiukšlės galima suskirstyti į kategorijas (plastikas, stiklas, popierius), o po to dėti į atitinkamos spalvos šiukšlių krepšelį. Kiekvieną kartą pakėlus šiukšlę, „Waste Hunters“ (šiukšlių medžiotojai), programėlėje paspaudžiamas atitinkamas mygtukas ir išmanusis įrenginys sumuoja radinių skaičių, parodo žaidėjo nueitą maršrutą, žingsnių kiekį ir kitas komandos pastangas. Talkos tikslas – ne tik parungtyniauti, pagražinti miestelio aplinką, bet ir išrūšiuoti šiukšles pagal taisykles taip, kad didesnė jų dalis galėtų būti perdirbtos ir vėl grįžtų į gyvenimą kitokio gaminio pavidalu.

Talkos-žaidimo vieta buvo nuspręsta pasirinkti dviračių taką ir šalikeles Nausodės. Nors iš pradžių atrodė, kad dviratininkai mindami trasa pedalus neturi galimybių ir laiko prišiukšlinti, bet talkininkai netruko įsitikinti, kad tiek palei taką, tiek pakelėje netrūksta šiukšlių.  Talkininkai rado nemažai pakuočių, plastmasinių indelių ar buteliukų nuo gėrimų, net rūbų. Pasitaikė viena kita plastmasinė automobilio detalė, turbūt atitrūkusi ir atlėkusi nuo keliu važiuojančio transporto. Gimnazistė Vytė stebėjosi, kad per tokį trumpą laiką žolėje aplink dviračių taką surasta tiek šiukšlių. Matyt daugiausia nereikalingų atliekų palieka vis tik ne dviratininkai, o vairuotojai, kurie švysteli per langą šiukšlę ir nurūksta toliau, mažai susimąstydami apie pasekmes.

Talka pasibaigė žirgyne prie tvenkinio poilsiavietėje, kurioje organizatoriais suskaičiavo komandų rezultatus ir apdovanojo nugalėtojus. Nugalėtojais tapo „Dagelių“ komanda, surinkusi 619 šiukšlių, kurios svėrė 8 kg. Pagal svorį daugiausia šiukšlių surinko „Žalio lapo“ komanda – 10,5 kg.

Komandos taip pat pasidalino savo patirtimi ir įspūdžiais. Linksmiausia ir daugiausia nuostabos kėlė įvairiausių rūbų ir avalinės atradimas šalia plento ir dviratininkų tako, nes vaikai rado batus, specialų darbo kombinezoną, kelnes, marškinėlius. Ta proga, Lietuvos gamtos fondo specialistai papasakojo, kad mažyčiai audinių pluošto siūleliai sudaro labai didelę dalį mikroplastiko taršos. Pagrindinė tekstilės pluoštelių dalis atkeliauja į upes ir kitus natūralius vandens telkinius per miestų komunalines nuotekas, kurios nors ir apvalomos buitinių nuotekų valymo įrenginiais, tačiau mažosios pluošto dalelės nesulaikomos nei valymo įrenginių, nei filtrų. Vaikų šalia kelio rasti rūbai taip pat pamažu yra ir skleidžia į aplinką mažas audinio daleles, kurios keliauja su lietaus vandeniu į vandens telkinius ir kaip mikroskopinės cheminės dalelės juos teršia.

Vaikų stovyklos organizatoriai pasidžiaugė, kad: „diena praėjo linksmai, įdomiai ir naudingai, nes iš viso surinkta virš 25 kg šiukšlių. Sužinojome, kad programėlių pagalba galime rungtyniauti ir šiukšlių rinkimo srityje. Tai pabadysime pakartoti kitų talkų metu.“

„Šiukšlių MEDŽIOTOJAI“ KELIAvo per visas Lietuvos apskritis

Aplinkos ministerijos, Aplinkos projektų valdymo agentūros ir Lietuvos gamtos fondo iniciatyva „Šiukšlių medžioklė“ pavasario ir vasaros mėnesiais įvyko visose 10 Lietuvos apskričių. Daugiausia šiukšlių kiekviename renginyje surinkusios ir prizines vietas užėmusios komandos apdovanojamos prizais, kurie būtent ir skatins nekurti panašių į rastas atliekas (susiję su daugkartiniu naudojimu). Į renginius buvo kviečiami prisijungti ir savanoriai, moksleivių tėvai, mokytojai ar tiesiog aplinkai ir miškų bei miestų švarai neabejingi žmonės. Komandoms visoje Lietuvoje pavyko surinkti daugiau nei 8000 vienetų šiukšlių, iš gamtos ištraukti dešimtys kilogramų statybinių atliekų, apie 30 padangų ir 2 klozetus.

Išmokę naudoti nemokamą ir visiems prieinamą programėlę, žaidimų dalyviai galės rengti tokias akcijas savarankiškai – apsitvarkyti ir galbūt surengti pikniką po talkos arba tiesiog pabendrauti su savo bendruomenės nariais. Tvarkytis žaidžiant – linksmiau ir azartiškiau, o miškai, paupiai ir paplūdimys be šiukšlių atrodo tikrai geriau.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų