Nuotekų valymo įrenginiai nuo A iki Z: aiškinamės kaip išsirinkti, prižiūrėti ir ko tikėtis

Nuotekų valymo įrenginiai nuo A iki Z: aiškinamės kaip išsirinkti, prižiūrėti ir ko tikėtis

Įsigijus sklypą atokiau nuo miesto, kur nepasiekiamas centralizuotas vandentiekis, laukia ištisa virtinė darbų: pradedant namo aprūpinimu elektra, švariu vandeniu, baigiant patikima kanalizacijos sistema bei atsakingu nuotekų tvarkymu.

Be abejonės, daugelis sprendimų priklauso nuo to, kokios paskirties namas jau yra arba dar iškils jūsų teritorijoje. Nesvarbu, ar jame gyvensite nuolat, ar tik sezoniškai, tačiau tinkamai veikianti kanalizacija būtina, o tą geriausiai užtikrina kokybiški buitinių nuotekų valymo įrenginiai. Jie lemia ne tik jūsų namų ūkio komfortą, bet ir kaimynų, o galimai netgi ištisos apylinkės gyvenimo kokybę.

Būtent todėl šių įrenginių gamyba ir jų naudojimas yra griežtai reglamentuojami, o pasidomėję šia tema iš anksto, tikėtina, išvengsite nemalonių staigmenų ateityje.

Biocheminiai ar biologiniai nuotekų valymo įrenginiai?

Atsakymą į šį klausimą vertėtų pradėti nuo nuotekų valymo įrenginių veikimo principo. Iš tiesų, jie nedaug kuo skiriasi nuo miesto vandentiekio valymo įrenginių, nes abiem atvejais į pagalbą pasitelkiami veiklieji dumblių mikroorganizmai, oksiduojantys organinius teršalus, kitaip tariant, – taršios medžiagos tiesiog… suyra. Perėjęs mechaninio ir biologinio valymo etapus, vanduo išvalomas iki 98–99 procentų, taigi jį galima drąsiai infiltruoti į gruntą, nuleisti į atvirus vandens telkinius arba laistyti daržus bei pritaikyti dar kitoms techninėms reikmėms.

Biocheminio nuotekų valymo įrenginiuose prisideda trečias valymo etapas, kuomet jau cheminėmis priemonėmis skaidomi biologiškai neskaidžių medžiagų likučiai, galutinai išvaloma ir dezinfekuojama. Tačiau reikėtų pastebėti, kad naujausios kartos biologiniai nuotekų valymo įrenginiai puikiausiai susidoroja su azotu, fosforu ir panašiomis medžiagomis be cheminių priemonių.

Taigi, rinktis biocheminį įrenginį verta tuo atveju, jei numatomas aukštesnis taršos lygis, ypač jei nuotekos užteršiamos aliejumi arba chloru, taip pat, jei yra didesnis vartotojų skaičius.

Verta paminėti, kad nuotekų valymo įrenginiai yra plačiai naudojami ne tik gyvenamosiose, bet ir komercinėse bei gamybinėse patalpose, tik veikiausiai tokiu atveju teks sumontuoti daugiau nei vieną valymo aparatą, o tam tikrais atvejais pritaikyti tokių papildomus sprendimus kaip naftos arba riebalų skirtuvai.

O kaipgi nuotekų surinkimo talpyklos?

Nuotekų saugyklos yra ne tik paplitęs, bet kai kuriais atvejais ir vienintelis įmanomas nuotekų tvarkymo būdas. Jos montuojamos, kuomet dėl labai aukšto gruntinio vandens lygio ar kitokių priežasčių nėra galimybės išleisti išvalytą vandenį į aplinką, o tai reiškia, kad nuotekų valymo įrenginiai tokioje teritorijoje negali būti naudojami. Tokiu atveju įrengiamas gelžbetoninis arba plastikinis rezervuaras bei sudaroma nuolatinės saugyklos priežiūros sutartis su srutų išvežimo bendrovėmis.

Nuotekų surinkimo talpyklų įrengimas nors ir pigesnis, tačiau įpareigoja visą laiką kontroliuoti turinio lygį ir laiku pasirūpinti nuotekų išvežimu, kuris taip pat pareikalaus jūsų resursų. Taigi, jei galite rinktis iš abiejų variantų, rekomenduojame daugiau pasidomėti šia tema, o pageidautina ir pasikonsultuoti su specialistais prieš priimant tinkamiausią sprendimą.

Įsitikinkite įmonės kompetencija

Tinkamas įrenginio pasirinkimas prasideda nuo patikimos įmonės paieškos. Nuotekų valymo įrangai taikomi labai griežti ES standartai, o ir įvairūs vietiniai reglamentai yra nuolatos atnaujinami, todėl labai svarbu, kad paslaugos teikėjas ne tik dirbtų laikydamasis naujausių reikalavimų, bet ir turėtų visus tai patvirtinančius dokumentus.

Rinkdamiesi įmonę, iškart patikrinkite, ar ji taiko garantiją ne tik nuotekų valymo įrenginiui, bet ir kompresoriui. Nuotekų valymo įrenginys turi būti pažymėtas CE ženklais, turėti sertifikatą ir techninį pasą su nurodytu registracijos numeriu, modeliu ir valymo parametrais. Taip pat didelis privalumas, jei dirbama su žinoma įranga, eksportuojama į ES šalis. Būtinai pasidomėkite paslaugos teikėjo kompetencija ir atsiliepimais – kad ir kiek straipsnių perskaitysite, būtent jis bus svarbiausias informacijos šaltinis, todėl išties verta investuoti į patikimos įmonės paieškas.

Kur įprastai montuojami nuotekų valymo įrenginiai?

Paskambinę bet kokiai nuotekų valymo įrengimo įmonei, sulauksite tų pačių klausimų, kuriems verta iš anksto pasiruošti.

Pirmas ir svarbiausias klausimas bus apie grunto tyrimus, kurie nulems, kokio pobūdžio įranga jums tinkamiausia, be to, padės išvengti nešvarumų patekimo į gruntinius vandenis. Molingas dirvožemis arba aukšti gruntiniai vandenys pareikalaus specialių montavimo sprendimų, o kai kuriais atvejais gali netgi apriboti įrengimo galimybę, tad be tyrimų šioje situacijoje niekaip neapsieisite.

Antras klausimas, kuriam prireiks išankstinio pasiruošimo, yra būsimo namo planas, reikalingas tiksliam įrangos planavimui jūsų sklype. Teisinga jos pozicija svarbi ne tik dėl aplinkosauginių veiksnių, bet ir dėl sklandžios įrenginio veiklos. Tam, kad išvengtumėte techninių nesklandumų, rekomenduojamas atstumas nuo įrenginio iki namo yra bent 8 metrai, iki vandentiekio įvado – bent 7 metrai, o iki šachtinio šulinio – bent 15 metrų. Be to, tinkamai išdėstyta technika sumažins konflikto su kaimynais galimybę, juk taikiai gyvenant miegoti mums visiems žymiai ramiau.

Nuotekų valymo įrenginių priežiūra – paprastesnė, nei atrodo

Iš pirmo žvilgsnio gyvų organizmų priežiūra gali atrodyti kaip komplikuotas reikalas, tačiau nesijaudinkite. Visą techninę priežiūrą – nuo valymo ir reguliavimo iki perteklinio dumblo nusiurbimo atlieka pats paslaugų teikėjas, o patiems to daryti ne tik nereikia, bet ir nerekomenduojama.

Viskas, ką reikės padaryti jums, tai kas mėnesį patikrinti oro padavimą ir kas kelis mėnesius įvertinti dumblo koncentraciją, ką labai paprasta padaryti apžvalgos būdu: tiesiog pasemkite litrą dumblo suspensijos į permatomą indą, o jei po pusvalandžio pamatysite, kad nusistovėjęs dumblas sudaro daugiau nei 60 proc. viso tūrio – atėjo metas sumažinti jo atsargas.

Daugeliui labai svarbus aspektas yra ir nuotekų valymo įrenginių kaina, kuri labai skiriasi priklausomai nuo paties įrenginio valomų nuotekų kiekio. Yra nemažai skirtingų gamintojų, tačiau kainos skiriasi ne taip ir daug dėl ganėtinai panašaus įrenginių veikimo principo ir naudojamų medžiagų. Įrenginius montuojanti įmonė neretai gali patarti, kokie įrenginiai tinkami.

Ar skiriasi retai naudojamų įrenginių priežiūra?

Pradėkime nuo to, kad jei planuojate statyti nuotekų valymo įrenginį sodyboje, kur žmonių srautai nepastovūs, tačiau dideli, siūloma papildomai įsirengti amortizacinę išsiplėtimo talpyklą. Ji sukaupia nuotekas ir vėliau jas pamažu sudozuoja, padedama išvengti įrenginio perkrovos. Be to, jei vasarnamyje ar sodyboje neplanuojate naudotis įrenginiu žiemos periodu, galite jį drąsiai išjungti, mat stiklo audinio įrenginiai nebijo užšalimo.

Vieni rekomenduoja prieš žiemą dumblą nusiurbti ir papildyti švariu, kiti teigia, kad pavasarį galima tiesiog nusiurbti vandenį ir naudotis įrenginiu toliau, tačiau šiuo klausimu pravartu pasikonsultuoti su oficialiais atstovais, kurie geriausiai išmano įrenginio veikimo subtilybes ir gali įvertinti individualią jūsų situaciją.

www.kasyba.com specialistai turi daugiau nei 22-ejų metų patirtį nuotekų valymo įrenginių pardavimo ir montavimo srityje, tad jei ieškote patikimų partnerių, kurie galėtų atsakingai atlikti visus darbus, – apsilankykite mūsų interneto svetainėje ir susisiekite!

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų