Šiuo metu nakvynės namuose gyvena tiek moterų, kiek jų nėra vienu metu buvę per visą šios įstaigos gyvavimo laiką. P. Židonio nuotr.

Į nakvynės namus neprivilioja net akcijomis

Į nakvynės namus neprivilioja net akcijomis

Kiek anksčiau Taikos alėjos Nevėžio pakrantės šlaite iš skudurų sau guolį įsitaisęs daugelio panevėžiečių matytas vyriškis atvėrė didėjantį miesto skaudulį. Specialistų teigimu, benamių ne tik daugėja – jie vis jaunesni ir dažnas atsisako pagalbos.

Po atviru dangumi būstą įsirengęs benamis, kaip paaiškėjo, – gerai žinomas nakvynės namų gyventojas. Ir tai, kad jo susikurtos irštvos dabar nebeliko, nereiškia, kad vėl jos nesusikraus.

Nakvynės namų vadovybės teigimu, Panevėžyje stebima nerimą kelianti tendencija: nesutinkančių dirbti, be jokios prasmės dienas leidžiančių jaunų žmonių pastaruoju metu gerokai padaugėjo. Ypač neramu dėl benamėmis tapusių, nakvynės namuose priglaustų moterų gausos.

Taip dar nėra buvę

Benamio guolį Taikos alėjos pašonėje išgabeno pačių nakvynės namų gyventojai ir darbuotojai, prieš kelias dienas dalyvavę pavasarinėje aplinkos tvarkymo akcijoje Nevėžio pakrantėje.

Nakvynės namų vedėjos Romantės Jasiūnaitės teigimu, šeimininko tuo metu nebuvo, tačiau besidarbuojantieji netruko atpažinti, jog migis suveltas iš būtent šių namų gyventojams išdalytų drabužių. Pagal juos nustatytas ir savininkas – anot vedėjos, dar nesenas žmogus, dažnai besinaudojantis nakvynės namų teikiamomis paslaugomis.

„Deja, tai ne vienintelis mūsų gyventojas, kuris va taip beprasmiškai stumia dienas. Labai gaila, bet tokių žmonių vis daugėja“, – konstatavo R. Jasiūnaitė.

Jos teigimu, dabar nakvynės namai bene labiausiai užpildyti per visą gyvavimo laiką: užimtos 37 lovos iš 40, ruošiamasi priimti 38 gyventoją.

Stogą virš galvos čia rado 26 vyrai ir 11 moterų. R. Jasiūnaitės patikinimu, tiek moterų per laiką, kiek Panevėžyje gyvuoja nakvynės namai, tikrai nėra buvę.

„Paprastai gyvendavo tik po kelias, o dabar turime ir senjorių, bet taip pat turime ir 18-metę. Vyriausiam mūsų gyventojui vyrui 74-eri, jauniausi – vos pilnametystės sulaukę“, – apgailestavo R. Jasiūnienė.

P. Židonio nuotr.

Paslaugų gavėjai jaunėja

Nakvynės namų vedėja neslepia: visam įstaigos kolektyvui skaudu matyti vis jaunėjančius paslaugų gavėjus.

„Negalime tvirtinti, tik galime numanyti ir tai, jog vis daugiau mūsų klientų yra psichikos ligoniai, gyvenimą matantys savaip“, – svarsto R. Jasiūnaitė.

Nors tokie lankytojai – neretai iššūkis, su jais stengiamasi dirbti papildomai, kad gautų ir specialisto pagalbą. Tik bėda, jog retas tokių sveikatos bėdų turintis asmuo jas pripažįsta ir sutinka gydytis.

„Vieną darbingo amžiaus itin konfliktišką moterį lyg jau būsime prikalbėję pasirodyti specialistui. Bet pabandyk psichiatro konsultaciją pasiūlyti jauniems vyrams, kurie sako, kad gydytis būtina visiems kitiems, tik ne jiems“, – pasakoja nakvynės namų vedėja.

Išsprendžia tik dalį problemos

Su savitą gyvenimą gyvenančia bename buvo susidūręs J. Zikaro gatvės 1-asis daugiabutis. Po pirmojo aukšto balkono niša buvo apsigyvenusi namų neturinti darbingo amžiaus moteris.

„Kalbinau ją, klausiau, kodėl neprašo pastogės nakvynės namuose. Moteris atsakė, kad jai nepatinka tos įstaigos tvarka“, – pokalbį su savotišką irštvą po balkonu įsirengusia moterimi mena šio daugiabučio gyventojų bendrijos pirmininkas Algirdas Varžinskas.

Nors benamė po balkonu nuolat nenakvojo, jos susineštas turtas skleidė nemalonų kvapą. Teko nišą uždengti grotomis.

Bet, kaip sako A. Varžinskas, savo problemą išsprendė namo gyventojai, o ne buvusi jų kaimynė, aiškiai reikalinga rimtesnės pagalbos.

Ateina, bet nepasilieka

Nors vaikščioti po miestą, ieškoti benamių ir jiems siūlyti pastogę nėra nakvynės namų darbuotojų užduotis, R. Jasiūnaitė sako, jog vien pernai buvo surengtos dvi pagalbos akcijos.

Prieš metus Socialinių paslaugų centro, kuriam priklauso ir nakvynės namai, darbuotojai prekybos centrų prieigose žvalgėsi elgetų, dalijo jiems maisto produktų, lankstinukų, informuojančių, kokias paslaugas šiame centre galėtų gauti.

Tačiau po akcijos sulaukta tik dviejų asmenų, kurie nusprendė kreiptis pagalbos.

Praėjus pusmečiui vyko dar viena akcija pristatant Socialinio paslaugų centro paslaugas. Tąkart didesnį susidomėjimą sukėlė galimybė pasivaišinti sriuba, kurią dalijo akcijos rengėjai: žmonių atėjo, bet jie nepasiliko.

Pasak R. Jasiūnaitės, dabar svarstoma ir apie dar vieną panašią akciją socialinių paslaugų reikalingiems žmonėms viliantis, jog bent ji bus sėkmingesnė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų