Pirmasis medus priklauso bitėms, antrasis – bitininkams, o kada jo sulauks smaližiai, šįmet net patyrusieji nesiima prognozuoti.

Šaltis bites uždarė aviliuose

Šaltis bites uždarė aviliuose

Dar kovą dvidešimt laipsnių perkopusi šiluma bitininkams žadėjo gerą ir ankstyvą medunešio pradžią, tačiau šaltis ir sniegas bites suginė į avilius. Kada ragausime pirmojo šių metų medaus, priklausys nuo gamtos pokštų.

Panevėžio bitininkų draugijos pirmininkas Vaidas Arbutavičius pasakoja šįmet biteles anksti pradėjus darbą.

Jau kovą stojo keletas karštų dienų, kai oras įkaito iki 25 laipsnių šilumos. Radusios keletą žydinčių žiedų, darbštuolės pradėjo rinkti nektarą.

Visgi greitai bitininkų džiaugsmas išblėso.

„Pagal orų prognozę šalta nusimato ir ši savaitė. Pavasaris bitėms sudavė pirmą gerą šilumos smūgį, suaktyvino jas, bet dabar žiedai pradeda gausiau žydėti, o lauke – šalta. Bitės negali nė nosies iškišti“, – teigė V. Arbutavičius.

Pasak bitininko, darbštuolėms reikia ir vandens. Bitelės skrenda jo atsinešti, tačiau, kai arti avilių nėra vandens šaltinio, per tokį šaltį kai kurios ir nebegrįžta.

„Gamtoje taip jau sutvarkyta. Kovas nudžiugino, bet pavasaris bus šaltas ir ilgas“, – spėja V. Arbutavičius.

Išskirtinai ankstyvos

Bitininkas mano, kad šįmet jo augintinės iš avilių pirmą kartą išskrido dar vasario pabaigoje–kovo pradžioje. Toks ankstyvas pasižvalgymas, jo teigimu, nėra dažnas atvejis.

Visgi bitėms, pasak V. Arbutavičiaus, ankstyvas apsiskraidymas gerai, mat po žiemos išsivalo organizmas – kuo ilgesnis neskraidymo laikotarpis nuo rudens, tuo joms sunkiau.

Nors pavasario ankstyvumas turi ir kitą pusę.

Šiltu oru darbštuolėms atrodo, kad prasidėjo pavasaris, ir pradeda auginti perus – bičių vaikučius. Bitininkas aiškina, kad tuomet avilyje reikia didesnės šilumos nei žiemą. Jų lizde temperatūra turi siekti apie 37–38 laipsnius. Tam bitės naudoja daug medaus, nes šilumai išlaikyti reikalinga energija.

„Jos skrenda į lauką lankyti pirmųjų žiedų, atsineša pirmojo medaus ir dar labiau užsikuria varikliukas“, – pasakoja V. Arbutavičius.

Bet stojus šaltiems orams bitės sparčiai naudoja atsineštą maistą, o išskristi ir pasirinkti šviežio nektaro negali.

Pasak V. Arbutavičiaus, pavasaris bitėms sudavė pirmą gerą šilumos smūgį, bet dabar žiedai pradeda gausiau žydėti, o bitelės negali nė nosies iškišti. P. Židonio nuotrauka

Pirmasis medus – bitėms

V. Arbutavičiui neramu ir dėl žiedų. Šalia jo namų kaukazinių slyvų alėja tarsi padengta varške – tiek žiedų, tačiau bitės jų nepasiekia, nes dėl šalčio slepiasi aviliuose.

Šie žiedai po kelių dienų nubyrės. Po jų sužydės pienės, bet jei bus šaltos dienos, bitės vėl negalės išskristi iš avilių. Pasak bitininko, pagal dabartines prognozes šalti orai žadami iki gegužės 15 dienos. Jis viliasi, kad šaltis bent pristabdys žiedų skleidimąsi.

„Sunku pasakyti, kaip šįmet bus su medumi. Pirmųjų žiedų medus priklauso bitėms. Ką jos atsineša, tą ir suvalgo. Bitininkui medus – jau žydint sodams, pienėms, rapsams“, – sako V. Arbutavičius.

Jis neatmeta, jog gali nutikti ir taip kaip užpernai, kai sodus pakando šalnos ir naudos nebuvo nei bitėms, nei sodininkams.

„Bitės išgyveno tūkstančius metų ir dabar išgyvens, bet norisi ir medaus tikėtis“, – sako V. Arbutavičius.

Laukia rapsų žiedų

Panevėžietis bitininkas Alfonsas Rutkauskas sako, kad jei bitės ir atsinešė kokį lašą nektaro, tai tik savo reikmėms.

„Ką jos gali prinešti, kai toks šaltas oras? Iš kur to nektaro? Dabar orai apie 8–9 laipsnius šilumos, tad bitės nelabai ir skraido“, – teigia bitininkas.

Anot jo, šie metai išskirtiniai tuo, kad žiema buvo ganėtinai lengva, labai anksti sušilo, o dabar – vėl šalta. Kada bus galima skanauti pirmojo medaus, A. Rutkauskas nesiima spėlioti. Jis neatmetė tikimybės, kad šiemet jis pasirodys vėliau nei įprastai.

„Pradžia buvo labai gera, daug žadanti, o dabar viskas sustojo“, – laukiantiems pirmojo medaus gerų žinių neturi bitininkas.

Anot jo, paprastai pirmasis medus sukamas žydint rapsams.

Jis pasakoja prieš savaitę važiavęs per Kėdainių, Kauno rajonus – rapsai tuose kraštuose atrodė taip, lyg iki žydėjimo belikę vos keletą dienų. Tačiau Panevėžio rajone, dėmesį atkreipia bitininkas, iki žydėjimo dar toli gražu.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų