Sutartines dainuoja tradicinę kultūrą puoselėjantis panevėžiečių folkloro ansamblis „Raskila“. G. LUKOŠEVIČIAUS nuotr.

Pirmą kartą minima Sutartinių diena

Pirmą kartą minima Sutartinių diena

Šiais metais lietuviai lapkričio 16-ąją pirmą kartą mini Sutartinių dieną.

Data tokiam svarbiam įvykiui pažymėti pasirinkta atsižvelgiant į tai, kad Lietuvių daugiabalsės dainos – sutartinės – 2010 m. lapkričio 16-ąją buvo įtrauktos į UNESCO Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą.

O šių metų birželį Seimas į atmintinų dienų sąrašą įtraukė ir polifoninių dainų – sutartinių – dieną.
Jai artinantis, Etninės kultūros globos taryba pritarė Etninės kultūros globos tarybos, Lietuvos nacionalinio kultūros centro bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ekspertų parengtam Sutartinių tradicijos puoselėjimo centrų kūrimo metodinių gairių projektui.
Sutartinių tradicijos perdavimo ir puoselėjimo centrų kūrimo metodinės gairės parengtos siekiant apibrėžti sutartinių tradicijos centrų kūrimo koncepciją atsižvelgiant į dabartinę sutartinių tradicijos būklę, galimybes ir siekiamybes. Gairės yra sutartinių tradicijai išsaugoti skirtas strateginis dokumentas, kuriame apibūdinami svarbiausi sutartinių tradicijos bruožai praeityje ir dabar, įvardijami pagrindiniai sutartinių tradicijos centro veiklos principai ir kryptys, sutartinių tradicijos centrų formų įvairovė, sutartinių tradicijos centro statuso suteikimas, sutartinių tradicijos centrų veiklos ir bendradarbiavimas, pateikiamos kitos rekomendacijos dėl sutartinių tradicijos centrų kūrimo Aukštaitijoje ir kitose Lietuvos vietovėse.
Rengėjai tikisi, kad tai padės įtvirtinti sutartinių puoselėjimo centrų, buriančių sutartinių mylėtojus, statusą, paskatins kurtis naujus sutartinių mylėtojų židinius ir kitaip prisidės prie sutartinių tradicijos gyvavimo.

Garbingą vietą pasaulinio paveldo sąraše užimančios sutartinės – lietuvių tradicinės muzikos fenomenas, itin sena polifonijos forma, atsiradusi dar iki Lietuvos krikšto. Sutartinių tekstuose gausu archajiškų refrenų, dažni garsažodžiai, kurių reikšmę dabar galima tik numanyti. Būdingas sutartinių bruožas – vienalaikis skirtingų melodijų ir skirtingų tekstų skambesys. Kiek žinoma, daugiau tokio unikalaus dainavimo žanro beveik niekur kitur nėra. Panašiai dainuojant galima išgirsti nebent viename iš Ispanijos regionų.

Sutartinės – tai trečioji Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybė, įtraukta į UNESCO reprezentatyvų žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą, kuriam taip pat priklauso kryždirbystė ir kryžių simbolika Lietuvoje bei dainų ir šokių švenčių tradicija Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

Susijęs straipsnis Įvairiaspalvis aukštaitiškų dainų vainikas

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų