G. Kartano nuotr.

Panevėžyje įamžintas Donato Banionio atminimas

Panevėžyje įamžintas Donato Banionio atminimas

Panevėžyje, Laisvės aikštės prieigose, praeivius pasitiks tarsi į teatrą skubantis Donatas Banionis.

Minint ilgamečio J. Miltinio dramos teatro aktoriaus, režisieriaus 100-ąsias gimimo metines, šalia Juozo Miltinio dramos teatro Elektros g. atidengta D. Banionio skulptūra.

Ji vaizduoja aktorių, einantį į teatrą. Skulptūros vieta simboliškai parinkta po D. Banionio grimerinės langais, tarp medžių, kuriuos, pastačius teatro pastatą, sodino patys aktoriai. Už skulptūros driekiasi postamentas lyg nueitas kelias, kuriame matyti žymiausi Donato Banionio filmai ir spektakliai. Skulptūroje paslėptas ir D. Banionio bendražygės, palaikytojos žmonos Onutės vardas.

„Užrašai nėra ryškūs, kažkas išlieka, kažkas pradingsta iš atminties. Donatą Banionį siekiau pavaizduoti kaip žmogų, aktorių, kuris, paskendęs savo mintyse, eina į darbą teatre, kurti vaidmens“, – idėją pristato skulptūros autorius Klaudijus Pūdymas.

Teigiama, kad paglosčius skulptūros plaukus aplankys kūrybinė sėkmė.

„Šiandien Panevėžyje išties išskirtinė diena Donato Banionio talento gerbėjams. Minime legendinio režisieriaus J. Miltinio mokinio, teatro ir kino aktoriaus, Panevėžio miesto garbės piliečio D. Banionio 100-metį. Šiandien atidengiame ir jam skirtą paminklą, įprasminantį nueitą ilgą kūrybinį kelią. Dėkoju šeimai ir visiems prisidėjusiems, kad D. Banionio atminimas ir ryšys su J. Miltinio teatru, o tuo pačiu ir su Panevėžiu, būtų įamžintas“, – skulptūros atidengimo ceremonijoje kalbėjo Panevėžio meras Rytis Račkauskas.

Vienas garsiausių Panevėžio dramos teatro aktorių D. Banionis gimė 1924 m. balandžio 28 d. Kaune. 1941 m. birželio 1 d. priimtas aktoriumi į Panevėžio dramos teatrą. Nuo tada D. Banionio asmeninis gyvenimas ir kūrybinė veikla neatsiejamai susiję su Panevėžio miestu ir Juozo Miltinio dramos teatru.

Šešis savo kūrybinius dešimtmečius atidavęs teatro scenai D. Banionis sukūrė per šimtą vaidmenų Panevėžio dramos teatre, dirbo ir šio teatro vyriausiuoju režisieriumi, direktoriumi, meno vadovu. Talentingas aktorius vaidino kine – Lietuvoje ir užsienyje sukūrė per pusšimtį vaidmenų žymių kino režisierių filmuose bei televizijos serialuose.

D. Banionis – daugybės prestižinių apdovanojimų laureatas. Apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro didžiuoju kryžiumi, skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, Kultūros ministerijos garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“, suteiktas Panevėžio garbės piliečio vardas, pelnęs daugelio kino festivalių ir konkursų apdovanojimus.

2016 m. D. Banioniui pagerbti įrengta atminimo lenta ant Ukmergės g. 47 namo, kur ilgą laiką gyveno ši Panevėžiui ir šaliai nusipelniusi asmenybė.

G. Kartano nuotraukos

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų