G. Kartano nuotr.

Audito rezultatai išvertė ilgamečius vadovus

Audito rezultatai išvertė ilgamečius vadovus

https://sekunde.lt/leidinys/paneveziobalsas/Vienoje didžiausių Panevėžio rajono socialinės globos įstaigų susiklostė neeilinė situacija – vienu metu iš pareigų pasitraukė visa jos valdžia – direktorius su pavaduotoja.

Nors abu tikina darbą Jotainių socialinės globos namuose palikę savu noru, tokiam žingsniui veikiausiai pastūmėjo audito išvados.

Mat dar vos prieš porą savaičių direktorius Panevėžio rajono vadovams ne tik nė nebuvo užsiminęs apie tokį sprendimą, bet dargi dėliojo įstaigos ateities planus.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, kuriai pavaldūs yra Jotainių socialinės globos namai, nuo išsamių komentarų susilaiko, tačiau puse lūpų kalbama, kad neatmestinas ir įstaigos prijungimo prie kitos scenarijus.

Daug įtampos

Kaip pasakojo Jotainių socialinės globos namuose dirbanti, vardo ir pavardės prašiusi neviešinti darbuotoja, šią savaitę įstaigą užgriuvo netikėtos didžiulės permainos. Staiga iš darbo išėjo ilgamečiai vadovai – du dešimtmečius įstaigai atidavęs direktorius Kęstutis Mikalauskas ir jo pavaduotoja Violeta Lumbienė.

Globos namams laikinai vadovauti Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskyrė kitos jai pavaldžios įstaigos Panevėžyje – Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namų – direktorių Sigitą Juodzevičių.

„Įstaigos administracija, kaip aiškina, traukiasi savo noru, bet taip staiga tiek direktorius, tiek ir pavaduotoja darbą palieka tikriausiai neatsitiktinai. Tik praėjusį penktadienį sužinojome, kad ministerijos atliktas auditas rado pažeidimų, o antradienį jau pas mus atvyksta ministerijos atstovai ir vyksta perėmimo darbai“, – pasakojo darbuotoja.

Anot jos, jau anksčiau būta skundų dėl įstaigoje, kurioje globojami psichikos negalią turintys asmenys, vykstančių negerovių – labdaros ir globotiniams tiekiamo maisto grobstymo, romano tarp vienos iš darbuotojų ir globotinio, patiriamo mobingo iš pavaduotojos bei kitų dalykų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atliko ne vieną tyrimą, tačiau skundai niekuomet nepasitvirtindavo.

„Pirmą kartą į viešumą globos įstaigoje vykstančios negerovės iškilo dar 2017 metais, jau tada ministerija buvo gavusi skundų, bet viskas netikėtai nurimo. O įstaigoje prasidėjo raganų medžioklė“, – tvirtino darbuotoja.

Jotainių socialinės globos namus supurtė staigūs pokyčiai – po ministerijos atlikto audito žaibiškai pareigas paliko ir direktorius, ir pavaduotoja. G. Kartano nuotrauka

Mobingo šešėlis

Pasak globos namų darbuotojos, kolektyvas jau kurį laiką tapęs savotišku įkaitu.

Kadangi miestelis mažas, o šie globos namai – didžiausias vietinių darbdavys, žmonės pasirinkdavo nutylėti negeroves, nuryti pasakytą užgaulesnį žodį, nes kasdien važinėti į miestą po trisdešimt kilometrų į vieną pusę ne visi galėjo. Esą tik lojalieji turėdavo išskirtines darbo sąlygas.

Pašnekovės teigimu, net dvi kadencijas darbo tarybos pirmininku buvo žmogus, teistas už neapykantos kurstymą.

„Kas atneša kokių vaišių, jam sudaromas geresnis darbo grafikas ar daugiau darbo valandų. Tie patys priedai priklausydavo tik lojaliems. Ministerija ir pati audito metu nustatė, kad priedai būdavo skiriami tik tiems patiems darbuotojams. Bet negali vienas darbuotojas visus metus dirbti labai gerai, o kiti 90 blogai. Mūsų kolektyve yra daug nuostabių ir savo darbui atsidavusių žmonių, bet buvo ir tokių negražių dalykų“, – kalbėjo globos įstaigos darbuotoja.

Ji neabejoja: įstaigą supurčiusios dabartinės permainos palies ne tik čia dirbančiuosius, bet ir globotinių artimuosius.

„Dėl audito turiu savo nuomonę, jame yra tokių dalykų, kurių net gyvenime nebūčiau pagalvojęs.“

K. Mikalauskas

Kad laukia pokyčiai, darbuotojai supratę jau tada, kai per susirinkimą direktorius užsiminė, jog įstaigoje rasta pažeidimų, taip pat yra skundų dėl netinkamo pavaduotojos elgesio, galimai taikomo mobingo.

Darbuotojai stebisi, kad apie jų darbovietėje vykstančias permainas nėra informuojami.

„Iki šios dienos nėra aišku, nei ko laukti, nei tikėtis, ar tapsime padaliniu, ar mus visai uždarys, ar turėsime kitą vadovą. Nemanau, kad ministerijos auditas būtų atliekamas tris kartus, jeigu nebūtų problemų. Mikalauskas vadovavo šiai įstaigai 21 metus, galbūt turėjo užnugarį, kad būdavo užsimerkiama prieš kai kuriuos dalykus, bet dabar kažkodėl nuspręsta visų tų negerovių nepraleisti pro pirštus. Tačiau labai keista, kai visos pertvarkos vykdomos tyliai, slapčia, natūralu, kad tai ima kelti nepasitikėjimą. Nesinorėtų to juodo įstaigai metamo šešėlio, bet labai norėtųsi aiškumo“, – kalbėjo darbuotoja.

Vadovaus laikinai

Jotainių socialinės globos namams laikinai vadovauti paskirtas Sigitas Juodzevičius tvirtina negalintis komentuoti situacijos.

„Tai yra ministerijos sprendimas ir jau jų reikėtų klausti, kodėl tokį priėmė. Aš esu laikinai paskirtas vadovas. Kiek tas laikinai, irgi negaliu komentuoti“, – sakė S. Juodzevičius.

Jo teigimu, natūralu, kad jam kaip vadovui teks rūpintis, kaip pašalinti per auditą nustatytus pažeidimus. Kokie jie yra, naujasis vadovas tvirtino dar nesusipažinęs.

„Kas dirba, tas ir atsako už veiklos barus. Yra audito medžiaga, kurią reikės įgyvendinti. Ar nustatyti labai dideli pažeidimai, dar negaliu atsakyti, oficialiai dirbu tik nuo gegužės 2-osios, nespėjau įsigilinti. Patikėkite, per vieną dieną neįmanoma įsigilinti į detales“, – aiškino S. Juodzevičius.

Dar mįslingesnis jis buvo paklaustas apie įstaigos perspektyvas.

„Ką ministerija darys, reikia jos ir klausti. Manau, sprendimai galimi įvairūs, bet kurį pasirinks steigėjas, gali atsakyti tik jis“, – teigė laikinasis vadovas.

Ministerija neatvirauja

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kol kas nuo platesnių komentarų susilaiko.

Kaip informavo Komunikacijos skyrius, ministerija 2024 m. balandžio 23 d. gavo paties įstaigos vadovo prašymą nuo 2024 m. balandžio 30 d. atleisti jį iš einamų pareigų savo noru. Prašymas buvo patenkintas ir balandžio 30 d. buvo paskutinė Jotainių socialinės globos namų direktoriaus K. Mikalausko darbo diena.

„Sprendimų dėl Jotainių socialinės globos namų pavaduotojos ar kitų šios įstaigos darbuotojų priimti ministerija neturi juridinės galios. Laikinai vadovauti Jotainių socialinės globos namams paskirtas A. Bandzos socialinių paslaugų namų direktorius“, – komentavo ministerijos Komunikacijos skyrius.

Kas buvo nustatyta per auditą, taip pat neviešinama.

„Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Centralizuotas vidaus audito skyrius 2023 m. spalio 26 d. atliko Jotainių socialinės globos namų veiklos vidaus auditą, kurio metu nustatytos išvados, rekomendacijos ir sudarytas jų pašalinimo planas bei terminai“, – lakoniškai patį faktą konstatavo Komunikacijos skyrius.

Žinia apie Jotainių socialinės globos namų vadovo pasitraukimą rajono merui A. Pociui buvo kaip žaibas iš giedro dangaus. G. Kartano nuotrauka

Merui – didelė staigmena

Žinia apie Jotainių socialinės globos namų vadovo pasitraukimą buvo kaip žaibas iš giedro dangaus ir Panevėžio rajono merui Antanui Pociui.

Jis tikino tik iš žurnalistų išgirdęs apie reformas jo Savivaldybės teritorijoje esančioje įstaigoje.

„Va čia naujieną pasakėte! Dar prieš gerų porą savaičių kalbėjau su pačiu Kęstučiu Mikalausku, jis pasidalino planais, ateities perspektyvomis. Dar siūlė, gal Savivaldybė norinti savo žinion perimti globos namus. Žinoma, mums tokios įstaigos nereikia. Bet nė kalbos nebuvo apie galimą išėjimą. Jaučiu, kas gali būti, bet tai tik mano spėjimai, tad nekomentuosiu“, – mįslingai užsiminė rajono meras.

Panoro į pensiją

Dabar jau buvęs Jotainių socialinės globos namų direktorius K. Mikalauskas nenorėjo atvirauti apie tokias staigias pasitraukimo priežastis.

Anot jo, seniai galvojęs apie išėjimą į pensiją, tai norėjo padaryti dar pernai, tačiau pradėjus globos namų buhalterijos centralizaciją, norėjosi šį darbą pabaigti.

Pareigas jis paliko šalių susitarimu.

„Tai nelengvas sprendimas, bet kada nors jį reikėjo priimti. Jeigu ne buhalterijos centralizavimas, gal būčiau išėjęs anksčiau, bet ten iškilo gana įdomių dalykų, todėl dar pasilikau“, – sakė K. Mikalauskas.

Ar audito rezultatai ir buvo ta priežastis, paspartinusi šį sprendimą, nuo tiesaus atsakymo buvęs vadovas išsisuko, tačiau prasitarė, kad dėl to teko turėti pokalbį tiek su viceministre, tiek su pačia ministre.

„Dėl audito turiu savo nuomonę, jame yra tokių dalykų, kurių net gyvenime nebūčiau pagalvojęs. Kai kurios išvados padarytos remiantis anoniminiais pranešimais. Jeigu būtų rimti pažeidimai, tuomet suprasčiau, iš kai kurių dalykų net ima juokas. Bet nebenoriu į tai veltis“, – kalbėjo K. Mikalauskas.

Perspektyvos neaiškios

Kodėl beveik tuo pat metu įstaigą paliko ir pavaduotoja, anot K. Mikalausko, reikėtų klausti jos pačios.

„Neklausinėjau jos, kas paskatino žengti šį žingsnį. Buvo pareiškimas, jį ir patenkinau.

Nesigilinau į niuansus, ten sudėtingi dalykai. Kiek žinau, mobingo būta iš abiejų pusių, bet negaliu pakomentuoti, nes tuose pokalbiuose nedalyvavau“, – kalbėjo buvęs vadovas.

Anot K. Mikalausko, šiai įstaigai atiduoti daugiau kaip du dešimtmečiai, todėl jam neramu tiek dėl ten dirbančių žmonių, tiek dėl pačių globos namų ateities perspektyvos.

„Nepakeičiamų nėra. Tik žinau, kad čia dirba žmonės su didesne širdimi, čia jos reikia tikrai įdėti daugiau. Globos įstaiga dirba visu pajėgumu, eilės visus metus į priekį, bet nėra ateities perspektyvų. Reikia klausti ministerijos, kiek girdėjau, tai būtų ne pirmas atvejis, kai įstaigos yra sujungiamos. Nors viskas gali būti ir kitaip“, – mįslingas išliko K. Mikalauskas.

 

Komentarai

  • Padarykit auditą ir Panevėžio sporto centre,
    turėtų ir iš ten pasitraukti vadovas pensininkas.

    • Atsakyti
  • Visur visokių negerovių pasitaiko, tačiau neturėtų būti priimami ir nagrinėjami anoniminiai pranešimai, skudai ir pan.Nusiritom į gūdaus bolševizmo laikus.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų