Progimnazijos simbolis Žemyna prieš dvi dešimtis metų pastatyta užkasto fontano vietoje. G. Kartano nuotr.

Tręštanti Žemyna kelia gailestį

Tręštanti Žemyna kelia gailestį

Panevėžio „Žemynos“ progimnazijos simbolis – jos kiemą du dešimtmečius puošusi žemės deivės Žemynos skulptūra dabar atrodo apgailėtinai.

Panevėžiečiams dar žiemą krito į akis, jog tręštantis panevėžiečio sukurtas meno kūrinys aptvertas apsaugine juosta.

Kad progimnazijos vizitine kortele esančiai Žemynai reikia pagalbos, pripažįsta ir pats mokyklos direktorius.

Jis apgailestavo, kad šiandien, per Pasaulinę Žemės dieną švenčiamą mokyklos vardadienį, skulptūra tebestovi vargana.

Meno kūrinys pūva

Ramygalos gatvėje 1979-aisiais pradėjusi veikti tuometė 14-oji vidurinė mokykla „Žemynos“ vardą pasirinko po 17-os gyvavimo metų – 1996-aisiais. Dar po aštuonerių metų mokyklos kieme, užpilto fontano vietoje pastatyta mokyklos simbolio – deivės Žemynos – skulptūra.

Jos autorius – tuometis tos pačios mokyklos mokytojas Aidas Balčiūnas, moksleiviams vedęs dizaino pamokas.

Šio pedagogo sukurta Žemyna – stilizuota skulptūra, vaizduojanti moterį deivę, aplink kurią sklando paukščiai, ją puošia gėlių žiedai, obelų vaisiai.

Interneto svetainėje pristatydama šį simbolį progimnazijos bendruomenė pabrėžia, kad ateinantiems į mokyklą Žemynos skulptūra primena, jog gyvename tam, kad noktume ir nuolat tobulėtume. Kad žydėtume ir savo darbais puoštume žemę. Kad kaip tie paukščiai – kiltume aukštyn ir įgyvendintume svajones.

Deja, šiuo metu medinės skulptūros dalys, stilizuotos iš ąžuolo medienos sukurtos deivės rankos, o ir visas medinis jos stotas, pradėjęs pūti. Žemės, augmenijos, vaisingumo deivė Žemyna praranda grožį ir puošnumą.

Vardo dieną progimnazija pasitinka su apgailėtinai atrodančia savo vizitine kortele – deivės Žemynos skulptūra, tačiau iki mokyklos 45-ojo gimtadienio žada ją tikrai sutvarkyti. G. Kartano nuotr.

Saugojo nuo vaikų

„Žemynos“ progimnazijai vadovaujantis Vidmantas Vilutis teigė, kad trūnijančioms ąžuolinėms skulptūros dalims pakenkė ankstesnių metų žiema.

Įvertinus padėtį, pasak direktoriaus, imta svarstyti, kaip skulptūrą atstačius.

Praėjusią žiemą skulptūra stovėjo aptverta apsaugine juosta, bet, V. Vilučio teigimu, tai nereiškia, kad ji tapusi pavojinga.

„Aplink skulptūrą prisodinta dekoratyvinių augalų. Žiemą juos padengė sniegas, nerimavome, kad vaikams norėsis bėgioti šalia skulptūros, jie mindžios augalus“, – paaiškino V. Vilutis.

Sniegui nutirpus, apsauginė juosta nuimta.

Žemės dieną – kovo 20-ąją – „Žemynos“ progimnazija mini vardadienį.

Direktorius apgailestavo, kad šiųmetė šventė sutinkama mokyklos simboliui esant ne pačios geriausios būklės. Tačiau jis patikino, kad kitų mokslo metų pradžioje švenčiant mokyklos 45-ąją sukaktį Žemyna jau bus sutvarkyta. Dėl jos atnaujinimo, pasak V. Vilučio, bus konsultuojamasi su autoriumi A. Balčiūnu.

Progimnazija turi dvi Žemynos skulptūras.

Antroji puikios būklės stovi mokyklos aktų salėje.

Sukūrė mokytojas

Šiuo metu interjero dizaineriu dirbantis A. Balčiūnas teigė, kad „Žemynos“ mokykla buvo pirmoji jo darbovietė, į ją atvyko baigęs studijas Šiaulių universitete.

Jam mokytojaujant artėjo mokyklos 25-asis gimtadienis, buvo aptariamos idėjos, kaip jį paminėti, tad menininkas pasiūlė sukurti Žemynos skulptūrą.

„Būčiau labiau linkęs ją vadinti dekoratyviniu akcentu nei skulptūra, nors galima visaip“, – sako dizaineris.

Anot jo, skulptūros idėja gimė staiga, spontaniškai, o ją įgyvendino daugybė žmonių.

„Pinigai buvo rėmėjų, miškininkai dovanojo ąžuolą, išsirūpinome dažų bei metalo, iš kurio skulptūros detales išpjaustė metalo specialistai“, – Žemynos kūrimo procesą mena A. Balčiūnas.

Į klausimą, kokias mintis, simbolius sudėjo į Žemyną ir kas Žemyna jam pačiam, kūrėjas atsakė dabar gyvenantis kitokiomis mintimis ir kitais planais, tad apie simboliką nelinkęs kalbėti.

Prie progimnazijos pastatyta Žemyna yra didžiausias po atviru dangumi stovintis jo sukurtas akcentas.

„Atsimenu nuostabą, kad apie tą dekoratyvinį akcentą tuomet rašė ne tik vietiniai, bet ir didieji šalies laikraščiai ir net žurnalai“, – pasakoja A. Balčiūnas.

Autoriui malonu, kad jo sukurta skulptūra tebestovi, kad mato ją kassyk pravažiuodamas pro progimnaziją, kurioje yra tekę dirbti.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų