Kaimynams grasino kirviu – policiją pasitiko su gėlėmis

Kaimynams grasino kirviu – policiją pasitiko su gėlėmis

Žaliosios girios apsupty plytinčio Stumbriškio, netoli esančių Sodelių, o ir kaimyniniam Biržų rajonui priklausančio Vabalninko žmonės jaučiasi gyvenantys nuolatiniame pavojuje.

Norėdami ir patys ramybę susigrąžinti, ir neadekvačiai besielgiančiam kaimynui pagelbėti, dar vakar vietiniai kvietė greitąją bei policiją. Deja, nė viena pagalbos tarnyba problemos išspręsti nepadėjo.

Policijos pareigūnai sako negalintys vertinti psichinės asmens būklės, tuo labiau kad jiems atvykus tas elgiasi ramiai.

Medikai irgi susaistyti paciento teisių – prievarta žmogaus į ligoninę neveža, jei tas nenori gydytis.

Bijo atrakinti duris

Kaimynas, dėl kurio kreiptasi į pareigūnus bei medikus, anot vietinių, savą ir aplinkinius kaimus jau tiek įbauginęs, kad dieną naktį tenka rakinti duris.

„O kaip kitaip? – sako Stumbriškyje gyvenantis Vytautas. – Tas kaimynėlis nuolat vaikšto po namus ir prašo paskolinti pinigų, kartais guodžiasi, kad yra alkanas. Bet skolinti jam – tas pats, kas į šiukšlių konteinerį išmesti savo pinigus. Anksčiau skolindavome, dabar to nebedarome. Bet nedavę pinigų būnam išplūsti tikrai rinktiniais žodžiais. Kadangi nesinori tų žodžių klausytis, tai ir saugomės kaimyno užsirakinę.“

Stumbriškietis teigia ir vakar patyręs kaimyno agresiją, kai šis, atėjęs prie jo namų, elgėsi neadekvačiai – plūdosi, išvertė jo konteinerį. Anot Vytauto, dar ir buvo begriebiantis šaką – tikėtina, užvožti. Gerai, kad toji pasirodžiusi per sunki.

„Išlikau sveikas“, – liūdnai pasidžiaugė Vytautas.

Ten pat Stumbriškyje gyvenantis Valentas Šaulys jam pritaria: turinti tokį ligotą kaimyną darosi nemalonu net ir į savą kiemą išeiti.

Pamatęs lauke triūsiančius žmones, tas tuoj pat prisistato.

„Konfliktai kyla dėl to, kad nebenorime jam skolinti pinigų, – sako V. Šaulys. – Išgirdęs neigiamą atsakymą, tas mūsų kaimynas paleidžia tokias tiradas, kad nebežinai, ką daryti. Ir taip kasdien.“

Sulaukę pagalbos skambučio į Žaliosios girios apsupty esantį Stumbriškį skubėjo ir policijos pareigūnai, ir medikų brigada. P. Židonio nuotr.

Reikia pagalbos

Vyriškis, dėl kurio ligos neabejojama, anot V. Šaulio, vietinis žmogus. O konfliktišku jis tapo ne taip seniai. Gal, svarsto aplinkiniai, paveikė tėvų mirtis.

Ilgainiui stumbriškį paliko ir žmona bei dukra. V. Šaulio teigimu, abi moterys bando rūpintis ligoniu, bet šis jų pagalbos griežtai atsisako.

Nutrūko ir jo santykiai su broliu.

„Be kita ko, tas mūsų kaimynas vairuoja, ne vieną savo mašiną jau yra sudaužęs. Klausiau daktarų, kaip jam išduodamas vairuotojo pažymėjimas, tad man paaiškino, kad psichikos liga nėra argumentas jo neduoti“, – pasakojo stumbriškietis.

O kad žmogus tikrai serga, V. Šaulio teigimu, kaimui pasisakė pats. Prieš kelerius metų ėmusis reikštis ligai, dėl kurios tas žmogus tapo ūmus, priekabus, konfliktiškas, jis buvo gydomas.

Grįžęs iš ligoninės, kaimynų atsiprašė už įžeidinėjimus, iškrėstas eibes, save teisino užklupusia liga, pasisakė, kad jam išrašyti vaistai, juos geria.

„Bet turbūt pernai rudenį kaimynas pranešė, kad jaučiasi pasveikęs, sakė, vaistų nebevartos. Tuomet ir atkrito: prasidėjo jo vizitai į mūsų namus, pinigų skolinimaisi“, – guodėsi V. Šaulys.

Anot jo, kaimyno galvoje greičiausiai sukasi įvairiausios nerealios mintys, mat pasakoja nebūtus dalykus.

Pinigus, kad ir kiek jų turėtų, išleidžia kaipmat, mokesčių nemoka. Dėl to jo namuose išjungta elektra, susprogę radiatoriai, o žiemai paruoštas malkas jis neva pardavė.

„Žmogus tikrai vargsta, jam būtina pagalba. Bet kaip jos prisišaukti?“ – klausia V. Šaulys.

Atėjo su kirviu

Pastaruoju metu, anot kaimynų, rūpesčių jiems keliantis ligonis buvo prisiglaudęs pas Sodeliuose, esančiuose netoli Stumbriškio, gyvenančią senutę. Bet nutiko taip, kad prieš kelias dienas devintą dešimtį bebaigianti senjorė dingo, buvo paskelbta jos paieška. Taigi atvyko pareigūnai, apklausė ir senutės priglaustą gyventoją, apžiūrėjo jo namus.

„Dėl policijos vizito galbūt suirzęs ir gal net supykęs tas mūsų kaimynas plūsdamasis ir dar su kirviu atėjo į mano darbovietę, – nemalonia penktadienio ryto patirtimi pasidalijo Stumbriškyje dirbantis Sodelių seniūnaitis Valentinas Sarapas. – Suskubau užsirakinti, o jis tada keikdamasis vaikščiojo po langais. Teko kviesti policiją.“

Pasak seniūnaičio, nedelsdami atskubėjo ir pareigūnai, ir medikų brigada. Dar neseniai kirvį laikęs kaimynas atvažiavusiuosius sutiko su didžiulėmis žydinčių ievų šakų puokštėmis.

Įvertinę, kad žmogus nekelia pavojaus nei kitiems, nei sau, ekipažai išvažiavo.

„Paklausiau policijos, ką daryti, jei kaimynas ir vėl pakels kirvį. Man atsakė, kad policiją galima ir vėl kviesti“, – pasakojo V. Sarapas.

Pajutęs pavojų Sodelių seniūnaitis V. Sarapas suskubo užsirakinti girininkijoje. P. Židonio nuotrauka

Negali nei gydyti, nei sulaikyti

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė patvirtino, kad pareigūnai vakar buvo iškviesti į Stumbriškį. Bendravo su žmogumi, dėl kurio kviesta policija.

„Pareigūnai, atvykę į įvykio vietą, negali įvertinti psichinės asmens būklės. Sulaikyti pagrindo neturime, kai asmuo nepadaro žalos, elgiasi ramiai, nekelia pavojaus“, – konstatavo vedėja.

Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Panevėžio filialo vadovė Rūta Ramoškienė pritarė policijos atstovei. Net ir tada, jei žinoma, kad žmogus serga psichikos liga, o iškvietusieji pagalbą pasakoja apie jo neadekvatų elgesį, pirmiausia, pasak medikės, vertinama, ar jis tikrai pavojingas sau arba aplinkiniams.

Matant pavojų, žmogus vežamas į ligoninę. Įvertinus, kad tokio pavojaus nėra, teiraujamasi paties žmogaus, ar sutinka gydytis. Negavus sutikimo, į gydymo įstaigą jis nevežamas.

„Priverstinio gydymo Lietuvoje nėra, – priminė R. Ramoškienė. – Tad nėra ir teisės žmogų priverstinai vežti į ligoninę. Be to, neaišku, ar nuvežtas jis tikrai bus paguldytas į ligoninę, nes ir ten bus prašoma jo sutikimo gydytis.“

Greitosios medicinos pagalbos tarnybos Panevėžio filialo vadovė patarė tuos atvejus, kai žmogus elgiasi neadekvačiai, dokumentuoti vaizdo ar garso įrašais, kad jie būtų įrodymai, jog asmeniui tikrai reikalinga pagalba.

Šie įrašai, pasak R. Ramoškienės, gali pasitarnauti žmogui teikiant medicinos pagalbą.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų