Ar įsivaizduojate gyvenimą be grynųjų pinigų?

Ar įsivaizduojate gyvenimą be grynųjų pinigų?

Kadaise buvo sunku įsivaizduoti gyvenimą be šlamančio pinigo kišenėje. Dabar iš namų išeiti be grynųjų – jokia bėda. Atsiskaityti nebebūtina nė banko kortelė, pakanka turėti mobilųjį telefoną ar kitą išmanųjį įrenginį.

Įvairios institucijos vis garsiau skatina atsisakyti grynųjų dėl piniginių operacijų skaidrumo, pinigų plovimo prevencijos ir saugumo.
Šįkart panevėžiečių klausiame, ar jie įsivaizduoja gyvenimą be grynųjų pinigų? Kaip mano, kokia ateitis jų laukia?

Remigijus BUDREIKA
Miežiškių seniūnas

Jei būtų įmanoma visur atsiskaityti kortelėmis, išmaniaisiais įrenginiais, manau, kad galima be grynųjų gyventi ir šiandien.
Ir dabar, atrodo, tų grynųjų nelabai ir reikia, jeigu neini į turgų ar panašiai. Bet į kaimus atvažiuoja dėvėtų rūbų ar buities reikmenų prekeiviai, greičiausiai dauguma jų neturės galimybės pakeisti grynuosius pinigus į kitokį atsiskaitymo būdą.
Važiuojant autobusu irgi reikia grynųjų, bet, manau, tai tik laiko klausimas. Dabar net kavos iš aparato jau galima nusipirkti atsiskaitant kortele. Tad kur yra interneto ryšys, ten grynųjų gali nebereikėti.
Miežiškių miestelyje veikia bankomatas. Jis pastatytas parduotuvėje ir jos darbo laikas šiek tiek riboja grynųjų išsiėmimą. Kai kuriuose kituose kaimuose ir miesteliuose, kiek žinau, taip pat yra po vieną kitą bankomatą.
Man atrodo, vyresniajai kartai grynieji pinigai būtini kaip saugumo garantas – turėti bent kažkiek.
O mano paties pajamos keliauja į banką. Dabar labai patogu atsiskaitinėti išmaniuoju įrenginiu. Kažkaip viskas paprasčiau.
Nors situacijų, kai prireikia grynųjų, ir aš neišvengiu.

Sokratas, apsilankęs turguje, pasakė: kiek daug pasaulyje yra daiktų, kurių man nereikia. Regis, taip gyveno ir iki pat gilios senatvės nuotakos kraitį buityje naudojusi Krekenavos ir Upytės parapijų klebono Gedimino Jankūno mylima teta Pranutė.

Gediminas JANKŪNAS
Krekenavos bazilikos klebonas

Dažniausiai atsiskaitinėju kortele telefone, bet mėgstu turėti ir grynųjų. Tuomet taupiau juos leidžiu. Kai atsiskaitinėji kortele, atrodo, čia pridėjai, čia pridėjai, ir žiūri, kad gale mėnesio labai daug pripypsėjo. Kai moki grynaisiais, sąskaita ne taip greitai ištuštėja.
Žinoma, atsiskaityti kortele daug patogiau.
Mūsų bazilika viena pirmųjų suteikė galimybę bažnyčiai paaukoti atsiskaitant kortele. Tiesa, tuo naudojasi nedaug žmonių, nes kol kas tai galima padaryti tik užėjus į raštinę.
Nepatogu, nes reikia įdėti banko kortelę į skaitytuvą, suvesti kodus. Šiandien jau yra technologijų, kai užtenka tik priglausti kortelę.
Šią savaitę viešėjau Lenkijoje ir vienoje Dievo šventovių paaukojau telefonu – labai patogu, nereikėjo net keisti į zlotus. Tokia galimybė pasaulyje populiarėja. Vis neprisiruošiu užsukti į banką, kad ir Krekenavos bazilikoje atsirastų stotelė, kur užteks tik pasirinkti norimą aukoti sumą, paspausti vieną mygtuką ir pridėti kortelę ar telefoną. Tokio palengvinimo reikia, o aš šioje vietoje atsilieku.
Reikia būti lankstesniems, nes dabar žmonės nebelabai nori su savimi nešiotis grynųjų, o kartais ir nelabai turi ir kur. Kišenėse telefonai ir raktai, ypač vyrai nenori išpūstų kišenių.
Valstybės politika irgi eina tuo keliu, kad kuo daugiau būtų atsiskaitymų negrynaisiais, tuomet galima labiau sužiūrėti, kur vaikšto pinigai. Taip įgyjame patogumą, bet prarandame privatumą ir dalį savo laisvės.
Šioje vietoje reikia būti itin atsargiems. Kai tapsime priklausomi tik nuo technologijų, didžiausią jėgą turės tie, kurie galės prie jų prieiti. Jeigu sutrinka sistema, bet kokios piniginės operacijos sustoja.
Manau, grynųjų alternatyva turėtų likti, galbūt ribojant pinigų sumas, bet jų visai atsisakyti negalima.

 

Patricija MINGĖLAITĖ
Keliautoja

Kadangi tikrai daug keliauju, kelionėse stengiuosi visada turėti bent kiek nors grynųjų pinigų. Juk niekada negali žinoti, kada jų prireiks.
Daugelis mano aplankytų šalių iki šiol nelabai draugauja su banko kortelėmis.
Egzotinėse, skurdesnėse šalyse prekyba dažniausiai vyksta vietiniais pinigais. Gali nusiderėti turguje ar tiesiog nusipirkti prekių iš žmogaus be jokių formalumų. Be to, daug kartų yra tekę susidurti su mano banko kortelę tiesiog „suvalgiusiais“ bankomatas. O jei kortelėje yra vieninteliai žmogaus pinigai, bus labai sunku toliau tęsti kelionę.

 

Minolė PETRONYTĖ-KAIRIENĖ
Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos direktorė

Gyvenimą be grynųjų pinigų ne tik įsivaizduoju, bet ir esu jau įpratusi atsiskaitinėti kortele. Ir vaikus mokau skaitmeninio raštingumo, mano šeimoje vaikai nuo mažų dienų turi mokėjimo korteles. Naudojamės mobiliuosiuose telefonuose esančiomis atsiskaitymo programėlėmis, šeimos nariai naudojasi ir išmaniojo laikrodžio atsiskaitymo funkcija. Mes pasitikime šiuolaikinėmis technologijomis, poreikio turėti grynųjų pinigų nėra.
Yra pasitaikę situacijų, kai sutrikus interneto ryšiui nebuvo galima atsiskaityti kortele. Bet tokie atvejai pavieniai. Manau, tobulėjame ir tokios problemos išsispręs. Interneto ryšys užtikrinamas net atokiuose regionuose.
Man patogiau atsiskaityti kortele, nes pakanka turėti tik mobilųjį telefoną arba mažą piniginę. Manau, kad taip ir saugiau.
Mes ir keliaujame beveik visur atsiskaitydami tik kortele arba naudojamės programėle telefone.
Europos Sąjungos šalyse dėl to nekyla jokių sunkumų, o jei keliaujame į ne euro zonos šalis, išsikeičiame labai nedaug grynųjų.
Manau, saugiau prarasti vieną įrenginį nei piniginę su visomis atostogų santaupomis.

 

Komentarai

  • O ką darysit ,kuomet pamesit telefona ar banko kortele? Prasidėjus karui? Kai norėsit nusipirkti brangesni už 5000 eu. Daiktą ? Ir tt.

  • Gerai ponai kovotojai su korupcija, kai parasoma zodis “ kukuliam “ uzblokuojama saskaita, kai is bobutes ismelziami pinigai niekas, nieko padaryti negali.. Tik gryni, algos net nelaikau korteleje. Pamenu, reikejo nuimti pinigus masinos isigijimui. Nueinu i banka ir mane gan normaliai apiplesia… Tipo nori pigiau nueminek is bankomato, o man pinigu reikia skubiai… Jokiu korteliu tik GRYNI..

  • Gryni pinigai tai laisvė tavo veiksmams. Bankų savivalė jau aplenkė visas proto normas. Tas valdžios nosies kaišiojimas jau užkniso visus. Nekaišiokit kortelių kur papuola,nereiks verkti vėliau.

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų