Didžiausią šalyje elektromobilių įkrovimo stotį šalia Panevėžio aplinkkelio ketinama statyti trim etapais. Architektūros studijos „SIENOS“ vizualizacija

Į ateitį – per Bliūdžių kaimą

Į ateitį – per Bliūdžių kaimą

Šalia Panevėžio aplinkkelio, ten, kur kirtusi Bliūdžių kaimą Pušaloto gatvė įsiremia į vadinamąjį turbožiedą, dar šiemet planuojama pradėti didžiausios Lietuvoje elektromobilių įkrovos stoties statybas.

Privačiame sklype bus įrengta net 40 prieigų – tokio masto objektai tik dabar kyla kitose Europos valstybėse.

Statytojų kol kas neatskleidžia

Šią šalyje didžiausią elektromobilių įkrovos stotį projektuojančios vilniečių architektūros studijos „Sienos“ vadovas Donatas Laucius sako tegalįs patvirtinti, jog objektą stato keturi asmenys. Kas jie, ar tai Lietuvos, ar užsienio piliečiai, neatskleidžiama – statytojai viešumo kol kas nepageidauja.

Bet, D. Lauciaus teigimu, pastatę įkrovos stotį šalia Panevėžio, ketina jų tinklą plėsti ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Tokių stočių statybai žalią šviesą yra uždegusi pati valstybė, kurios planai – iki 2030 metų Lietuvoje įrengti 60 000 elektromobilių įkrovos prieigų.

Jau iki 2025-ųjų šalia valstybinės reikšmės kelių turi būti pastatyta 200, iki 2030 metų – 1000 viešųjų prieigų elektromobiliams įkrauti.

Šalia transeuropiniam kelių tinklui priklausančių kelių – o Panevėžio aplinkkelis būtent tokios reikšmės kelias ir yra – elektromobilių įkrovos stotys privalės stovėti ne didesniu kaip 50 km atstumu viena nuo kitos.

„Tad šalia Panevėžio būsiančios statyba – žingsnis į modernumą“, – pabrėžia D. Laucius. Jo žiniomis, būtent tokio dydžio elektromobilių įkrovos stotys, kaip stovėsianti prie aplinkkelio, šiuo metu statomos ir kitose Europos valstybėse.

Architektūros studijos „SIENOS“ vizualizacija

Architektūros studijos „SIENOS“ vizualizacija

Priims ir sunkiasvorius

Elektromobilių įkrovos stotis iškils Bliūdžių kaimo privačiame sklype, kuris įvardijamas kaip komercinės paskirties objektų teritorija.

Pirmuoju etapu planuojama pastatyti maitinimo ir komercinės paskirties pastatą. D. Lauciaus patikinimu, statinys dydžiu nedaug skirsis nuo stovinčiųjų degalinėse.

„Tačiau pastatą kuriame įdomesnį, be to, prie jo suprojektuotas parkelis“, – žada architektas.

Statyboms numatytas sklypas juosiamas dirbamų laukų bei ganyklų. Šiaurės vakarinė jo dalis ribojasi su Panevėžio aplinkkeliu, rytinė – su rajoniniu keliu, dokumentuose įvardijamu Pušaloto gatve. Iš jos ir numatomas įvažiavimas į stotį.

Įvažiavimui iš aplinkkelio, anot D. Lauciaus, paprieštaravo Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Architektūros studijos „SIENOS“ vizualizacija

Architektūros studijos „SIENOS“ vizualizacija

Unikalus visai Lietuvai objektas Bliūdžių kaime bus statomas etapais. Dar šiemet planuojama pradėti kavinės-parduotuvės statybas, o drauge įrengti 20 lengvųjų elektromobilių greitojo įkrovimo vietų.

Tęsiant projekto įgyvendinimą, įkrovimo vietų atsiras dar antra tiek.

Galiausiai trečiuoju etapu numatyta įrengti įkrovimo vietas elektra varomiems autobusams ir sunkiasvoriams automobiliams. Tokių bus dvi.

Architektūros studijos „SIENOS“ vizualizacija

Architektūros studijos „SIENOS“ vizualizacija

Visuomenės progresas

Įkrovos stotyje veiksiančioje kavinėje klientams numatytos ir vietos nuotoliniam darbui, nes iki įsikrauna elektromobiliai, gali praeiti iki pusvalandžio.

Baigiantis pavasariui paviešinus būsiančios elektromobilių įkrovos stoties statybos detales, taip pat būsiančio statinio vizualizaciją, pasak projekto rengėjo, sulaukta vien teigiamų atsiliepimų.

„Statomos stotys elektromobiliams įkrauti rodo visuomenės progresą, – neabejoja D. Laucius. – Tad ir mes kūrėme tokį projektą, kad statinys skirtųsi iš dabar stovinčių degalinių ir kad trauktų dėmesį.“

Techninis įkrovos stoties projektas jau baigiamas parengti, tuomet prasidės jo derinimai, o šiųmečio rudens pabaigoje, vėliausiai – žiemos pradžioje turėtų prasidėti ir statybos.

Šiuo metu didžiausia Šiaurės Lietuvoje esanti elektromobilių įkrovimo aikštelė yra Panevėžyje, prie „RYO“ prekybos centro. Joje vienu metu gali būti įkraunama 10 elektromobilių.

Skaičiai

  • Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, šių metų liepos 1-ąją Lietuvoje buvo registruotas 15 531 elektromobilis, iš jų 9 487 grynieji elektromobiliai ir 6 044 iš išorės įkraunami hibridiniai automobiliai. Taip pat registruoti 60 097 hibridiniai automobiliai.
  • Planuojama, kad 2030-aisiais kas dešimtas šalies automobilis bus varomas elektra.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų