P. Židonio nuotr.

„Grauduvos“ ant prekystalio dėti nenori

„Grauduvos“ ant prekystalio dėti nenori

Jau artimiausiame Panevėžio tarybos posėdyje bus svarstomas laidojimo įmonės „Grauduva“ smulkiosios akcininkės – sostinės įmonės „Revco1“ pasiūlymas jai parduoti Savivaldybei priklausantį pagrindinį akcijų paketą.

Už „Grauduvą“ siūlantys apie 700 tūkst. eurų verslininkai veikiausiai nieko nepeš. Savivaldybės administracija politikams siūlys neparduoti laidojimo bendrovės.

Verslininkai neslepia nusivylimo ir tikina, esą tokios geros galimybės parduoti „Grauduvos“ akcijas gali ir nebebūti, mat jau netrukus į laidojimo paslaugų verslą Panevėžyje įsilies naujas žaidėjas.

Parduoti neprotinga

Laidojimo paslaugas teikianti „Grauduva“ išskirtinė tuo, kad pagrindinį jos akcijų paketą – 70 proc. – valdo miesto Savivaldybė. Taigi reguliuoja ir savo įmonės teikiamų paslaugų kainas, todėl iš esmės lemia šių paslaugų kainodarą visame mieste.

Miesto plėtros skyriaus vadovo Jokūbo Leipaus teigimu, savivaldybių turimų įmonių krepšeliai dažnai būna istoriniai – tokios įmonės buvo įkurtos tenkinti savivaldos poreikius, bet ilgainiui jų funkcijos ir paskirtis keitėsi.

Būtent tokia ir yra „Grauduva“. Dar 1976 metais statyti laidojimo namai tuomet priklausė Panevėžio valstybinei paslaugų įmonei „Buitis“.

„Grauduva“ jie tapo 1995-aisiais, kai didžioji akcijų dalis, t. y. daugiau nei du trečdaliai, atiteko Savivaldybei, o likusias išsipirko tuomečiai laidojimo namų darbuotojai.

Kadangi bendrovė ne tik sėkmingai veikia be jokių subsidijų ar kitų finansinių injekcijų, bet ir papildo miesto biudžetą, pasak J. Leipaus, ją parduoti būtų neprotinga.

„Įmonė veikia konkurencinėmis sąlygomis, neturėdama iš Savivaldybės kažkokių privilegijų ar papildomos naudos. Jai gal netgi sudėtingiau nei privačioms, nes privalu vykdyti viešuosius pirkimus darbams ar paslaugoms įsigyti, o visos ataskaitos privalo būti viešos. „Grauduvos“ veikla yra skaidri ir viešai matoma net konkurentams. Matydami jos finansinius rezultatus, jai keliamus lūkesčius ir tai, kad veikia daugiausia Panevėžio rinkoje, manome, jog nėra tikslinga privatizuoti“, – sako J. Leipus.

Sėkmingai dirbančios „Grauduvos“ nelinkusi parduoti Savivaldybė motyvuoja, kad tada Panevėžyje gali atsirasti laidojimo paslaugų verslo monopolis. P. Židonio nuotr.

Mato perspektyvų

„Grauduvos“ akcijų norintys verslininkai turi kitų Panevėžyje veikiančių laidojimo bendrovių akcijų.

Parduoti verslo nenusiteikusi Savivaldybė motyvuoja, kad jai iš savo rankų paleidus „Grauduvą“, Panevėžyje gresia atsirasti laidojimo paslaugų verslo monopoliui. Anot J. Leipaus, tikėtina, kad tokiu atveju būtų bandoma suvienodinti kainas ir galbūt į didesnę pusę.

Tai, kad smulkusis akcininkas inicijuotų siūlymą parduoti vienos ar kitos Savivaldybės įmonės akcijas, kaip nutiko šiuo atveju, pasak J. Leipaus, jo darbo praktikoje dar nebuvo.

„Džiaugiamės, kad smulkieji akcininkai yra aktyvūs, vertina „Grauduvos“ veiklą ir į ją žiūri perspektyviai. Bendrovė „Revco1“ iš smulkiųjų akcininkų yra supirkusi nemažą dalį akcijų. Žiūrint iš Savivaldybės perspektyvos, naudinga turėti tokių smulkiųjų akcininkų, kurie, tikėtina, siekdami gerų rezultatų, bus konstruktyvūs ir padės kelti įmonės tikslus“, – sako J. Leipus.

Diktuos realijos

Nors Tarybai bus siūloma nepritarti „Grauduvos“ akcijų pardavimui viešojo aukciono būdu, J. Leipus neatmeta, kad prie šio siūlymo dar gali būti grįžtama vėliau.

Anot jo, tai priklausys nuo gyventojų poreikių pasikeitimo, nūdienos realijų, konkurencinės aplinkos, bendros rinkos situacijos.

„Visuomet reikia vertinti dabarties situaciją. Savivaldybei būtų netikslinga turėti įmonę, kurios veikla nuostolinga, o gyventojai teikiamomis paslaugomis nesinaudoja. Tačiau „Grauduva“ pasiekia gerų rezultatų ir dabar nėra tikslo ją privatizuoti“, – tvirtino J. Leipus.

Konkurencija didės

Aukcione parduoti Savivaldybei priklausantį „Grauduvos“ akcijų paketą pasiūlęs smulkusis jos akcininkas – Vilniuje registruota bendrovė „Revco1“– argumentuoja, kad pardavusi akcijas Savivaldybė iš karto gautų tokią sumą, kurią iš dividendų uždirbtų per penkiasdešimt metų.

Per 2017–2022 m. bendrovė Savivaldybei išmokėjo 22 136 Eur dividendų.

„Džiaugiamės, kad smulkieji akcininkai yra aktyvūs, vertina „Grauduvos“ veiklą ir į ją žiūri perspektyviai.“

J. Leipus

Vos 9,9 proc. „Grauduvos“ akcijų turinčios bendrovės „Revco1“ direktorius Arnas Vildžiūnas įrodinėja, kad jų pasiūlymas Savivaldybei parduoti savo akcijas aukcione būtų naudingas visiems: Savivaldybė papildytų biudžetą, o panevėžiečiai esą gautų kokybiškesnes paslaugas. Verslo atstovas tikina, esą nupirkus akcijas būtų investuojama į „Grauduvos“ atnaujinimą ir plėtrą.

„Mūsų pasiūlymas parduoti aukciono būdu, išskaidrinant rinką, yra naudingas visuomenei, vartotojams ir Savivaldybės biudžetui. O politikų nenoras parduoti yra jų baimė ir noras turėti kuo daugiau „lesyklėlių“ šalia bei netiesioginė pagalba konkurentams, nes prastai dirbanti įstaiga ne mažina kainas, o tiek esamiems, tiek tiems, kurie statosi ar skelbiasi, kad statys naujas sales, konkurentams leidžia turėti klientų. Todėl objekto vertė ateityje kris“, – aiškina A. Vildžiūnas.

Anot jo, kitų metų pradžioje Panevėžio rajono Šilagalio kaime planuojamas atidaryti krematoriumas su šarvojimo salėmis dar labiau paaštrins konkurenciją.

Sustoti neketina

Pasak A. Vildžiūno, jų pasiūlyta 700 tūkst. eurų kaina už „Grauduvos“ akcijas nėra galutinė.

„Viešumoje pasirodė informacija, kad „Grauduvos“ akcijų pardavimo kaina labai maža. Mes valdome laidojimo namus visoje Lietuvoje, tai galime pasakyti, kad ji nėra kažkokia išskirtinė. Tuo labiau kad siūlėme ne nupirkti už tokią kainą, o skelbti aukcioną, kuriame galėtų dalyvauti ir kiti pirkėjai“, – kalbėjo verslininkas.

Jeigu miesto Taryba vis dėlto nuspręstų besisiūlantiems pirkėjams pasakyti ne, anot A. Vildžiūno, toks sprendimas didelių pokyčių jų versle neatneštų. Jie jau numatę kitų investicijų į laidojimo verslą Panevėžyje būdų.

„Kaip vykdėme veiklą savo valdomuose laidojimo namuose, taip ją vykdysime, Savivaldybės sprendimai nedidinti konkurencijos mums nėra žalingi. „Grauduvoje“ būdami smulkiaisiais akcininkais neketiname nieko keisti, esama situacija Panevėžio laidojimo paslaugų rinkoje mus tenkina. Matydami galimybes, planuosime plėtrą statydami naujas sales ir siūlydami geresnes paslaugas“, – kalbėjo A. Vildžiūnas.

 

Komentarai

  • Nereikia tiems Vilniečiams mums čia sekti pasakų. Siūlo nusipirkti už metų apyvartos sumą, kur ir remontai ir žmonių atlyginimai ir išlaikytos darbo vietos.
    Per du metus sau pinigus susigražintu, jei negreičiau pakėle kainas.
    O Šilagalyje greitai nebus dar krematoriumo ,gal ir visai nebebus viskas kėlėsi į teismus ir tą ponai Vilniečiai gerai žino.
    Džiaugiuosi už mūsų miesto ir rajono valdžią kad nepasiduoda spaudimui ir šantažui.

    • Atsakyti
  • Panevėžio būtų ūkis dėkite ant stalo. Joje senai tvyro privačių ir valdiškų interesų konfliktas, nes akcijų turi ir savivaldybė , ir privatūs asmenys. Kas gi investuos į tokią įmonę? O be to laikas jai dirbti laisvoje rinkoje, o ne po savivaldybės sparnu.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų