Vyriausybė už SND akcizo mažinimą

Vyriausybė už SND akcizo mažinimą

Vyriausybė trečiadienį pritarė Akcizų įstatymo projektui, pagal kurį beveik 7,5 karto mažinamas pastovus akcizo suskystintosioms naftos dujoms (SND) tarifas.

Seimui kitą savaitę bus siūloma skubos tvarka SND apmokestinimą sumažinti nuo 304 iki 41 euro už toną.

Tiek sumažinti SND akcizo dydį pasiūlyta nuo 2024 m. Lietuvoje įsigaliojus gerokai aukštesniam tarifui nei kitose regiono šalyse, sukėlusiam verslo pasipiktinimą.

41 Eur/t tarifą siūloma taikyti šildymui ir dujų balionus pilstomoms SND, taip pat – kai šios dujos naudojamos kaip šildymui skirtas kuras verslo reikmėms.

Vyriausybės siūlymu, SND akcizų tarifas susidės iš 41 Eur/t pastoviosios dalies ir kintamos CO2 dedamosios. Ją verslui siūloma pradėti taikyti nuo kitų metų liepos.

Aplinkos ministerija savo ruožtu yra pasiūliusi 70,58 Eur/t tarifą. Ministerijos vertinimu, SND tarifas turėtų būti konkurencingas vadinamojo raudonojo dyzelino akcizui (72,07 Eur/t), kadangi abi kuro rūšys naudojamos tiek žemės ūkyje, tiek šildymui.

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas posėdyje sakė, esą būtų žalinga nustatyti per mažą akcizą, kuris neskatintų verslo, žemės ūkio ir buitinių vartotojų rinktis ne iškastinį kurą.

„Po diskusijų su ūkininkais matome net ir nulinio akcizo iniciatyvas Seime, kas žalinga, nes sukurtų paskatas investuoti į SND, kai matome, kad pramonė renkasi ne biokurą, o iškastinį kurą“, – sakė S. Gentvilas.

„Žemas akcizas reiškia investicijas neteisinga kryptimi“, – teigė ministras.

Anot S. Gentvilo, SND akcizas turi būti tokio dydžio, kad „motyvuotų pramonę, žemės ūkį, buitinius vartotojus keistis“.

„Kainų signalas turėtų rodyti verslui, gyventojams ir žemės ūkiui, kad būtina galvoti apie alternatyvas“, – akcentavo jis.

Kad įsigaliotų netrukus, Vyriausybė siūlys vieną iš apsvarstytų projektų svarstyti skubos tvarka. Pokyčius nuo 2025 m. numatančius CO2 dedamąją parlamentui siūloma svarstyti įprasta tvarka.

Nuo 2024 m. įsigaliojo 304,1 Eur/t SND akcizas.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų