Už romaną su paaugliu skaudžią kainą buvusi mokytoja moka iki šiol – stoiškai pakęsdama kritiką, apkalbas ir įtarinėjimus. Archyvų nuotraukos

Madam prezidentienė

Madam prezidentienė

Skandalistė, netekusi visų savo draugų, nes pamilo savo paauglį mokinį. Pasibaisėję miestelėnai spjaudėsi ir burnojo, bet ji vis tiek nepaliko jaunuolio, galiausiai tapusio Prancūzijos prezidentu.

Ką tik pasirodžiusi Prancūzijos pirmosios ponios biografija „Brižita Makron: nesuvaržyta moteris“ sukrečia ne tiek skandalingais 40-mečio valstybės vadovo 64 metų žmonos gyvenimo faktais, kiek kupina sunkių išbandymų meilės istorija.

Prisimena iki šiol

Praėjusį pavasarį Emanueliui Makronui užėmus Prancūzijos prezidento postą, netrūko nuostabos kupinų žvilgsnių, nukreiptų į jo dvidešimt ketveriais metais vyresnę žmoną, septynių vaikaičių senelę. Todėl galima tik įsivaizduoti, kaip tolimais 1993-iaisiais reagavo gerojo Amjeno miesto gyventojai, sužinoję, jog tenykštė literatūros ir dramos mokytoja pradėjo susitikinėti su savo mokiniu.

Dabar amjeniečius greičiausiai ištiks dar didesnis šokas sužinojus visas pikantiškas to romano smulkmenas, pagaliau atskleistas Brižitos Makron biografijoje: apie jas visi liežuvavo, bet mažai kas žinojo.

Kita vertus ir tuomečio skandalo mastą ne kiekvienas būtų pakėlęs. Visas miestas pasmerkė privataus katalikiško jėzuitų licėjaus mokytoją. Atstumtąja tapo ne tik Brižita Ozjer – visi it maro lenkėsi ir jos tėvų, žinomų šokolado meistrų Tronjo, kurių jau penkta karta valdė stambų konditerijos verslą. Žmonės spjaudė ant jų namų slenksčio ir siuntinėjo anoniminius laiškus.

Bet tai dar ne visas purvas, kuris, anot neoficialios B. Makron biografijos autorės, buvo išlietas ant būsimos prezidentienės. Majel Brun, bulvarinio žurnalo „Closer“ žurnalistės teigimu, Brižita pati nenumanė, ką teks patirti. Ji buvo kilusi iš gerbiamos ir turtingos šeimos, ištekėjusi už respektabilaus bankininko, augino tris vaikus. Bet visas šis patogus gyvenimas baigėsi sutikus Emanuelį Makroną. Jam tada buvo 14 metų, jai – 38-eri.

Išėjo trenkęs durimis

Lemtingas susitikimas įvyko 1992 metų rugsėjį, kai Emanuelis Makronas pateko į tuometės madam Ozjer teatro studiją. Brižita yra sakiusi, kad jiedu įsimylėjo, kai Emanueliui buvo 15 metų – Prancūzijoje tai amžius, kai santykiai su asmeniu nebelaikomi lytiniu nusikaltimu. Bet visas Amjenas vis tiek buvo sukrėstas skandalo.

Knygos autorė cituoja vieną B. Makron pažįstamą, tikinančią, kad tas sunkus metas moters gyvenime paliko gilią žaizdą, apie kurią ji lig šiol nemėgsta kalbėti.

Įtampa tąsyk buvo pasiekusi nenusakomas aukštumas. Romanas su paaugliu kainavo Brižitai visus draugus. Bičiuliai, su kuriais ji kartu atostogaudavo, per vieną naktį pasikeitė – nebenorėjo su ja nė kalbėti.

Žlugo ir Brižitos santuoka su Andre Luji Ozjeru. Pasak biografijos, sužinojęs apie sutuoktinės neištikimybę, bankininkas tiesiog pasiuto. Net perbalęs iš įtūžio trenkė durimis ir išlėkė iš namų. Kur matyta: žmonos meilužis – jųdviejų dukters Loransos bendramokslis! Būti iškeistam į pienburnį, be kita ko, kuris dažnai lankydavosi Ozjerų namuose! Ir ko jai trūko?! Buvo aprūpinta viskuo, turėjo gražius namus ir vaikus…

Prancūzijos prezidentūra kol kas niekaip nepakomentavo pirmosios ponios neoficialios biografijos „Brižita Makron: nesuvaržyta moteris“ – su knygos autore Emanuelio Makrono atstovai bendradarbiauti atsisakė.

Iki tos akimirkos nuoširdžiai manęs, kad gyvena laimingą gyvenimą, A. L. Ozjeras ilgai nedvejojo – paliko žmoną. Buvę kaimynai B. Makron biografiją rašiusiai žurnalistai tvirtino po to skandalo jo daugiau nebematę – bankininkas tarsi skradžiai žemę prasmego. Kai po kelerių metų mirė jo motina, nepasirodė net laidotuvėse.

Amjeniečiai, dar menantys tą istoriją, nesistebi: koks gi vyras būtų pakentęs tokį antausį? Kaip jam reikėjo jaustis, kai dar ir savi vaikai paskui pripažino žmonos meilužį ir prie jo prisirišo?

Nuo tos nelemtos dienos 1996-ųjų rugsėjį A. L. Ozjero viešumoje niekas nebematė. Bet kol pagaliau buvo sutarta dėl skyrybų, leidusių Brižitai ir Emanueliui pagaliau susituokti ir įteisinti, anot žurnalistų, „tabu buvusius santykius“, praėjo visas dešimtmetis.

Iš akių, bet ne iš širdies

Pačios Brižitos šeima apie jos skandalingą romaną sužinojo 1994 metų vasarą. Porelę užklupo jos jau garbaus amžiaus tėvų namuose besideginančią prie baseino.

E. Makronas dar buvo vidurinės mokyklos moksleivis, tačiau beveik visus vasaros savaitgalius leisdavo štai taip. Jei kas nors užsukdavo ar kildavo grėsmė, kad juos pamatys, skubiai įsisukdavo į rankšluostį ir slėpdavosi krūmuose.

Abu įsimylėjėliai smarkiai rizikavo. Brižita buvo viena populiariausių pedagogių savo mokykloje. Mokiniai dažnai svečiuodavosi jos namuose, vadino vardu. Bet tarp jųdviejų su Emanueliu jau nuo pirmos dienos užsimezgė ypatingas ryšys. Jo būta tokio stipraus, kad net kiti vaikai pastebėjo. Tačiau nieko daugiau, žinoma, neįtarė. Bent jau kol pradėjo savaitgaliais sutikti 41-erių mokytoją ir jos 16-metį mokinį vaikštinėjančius po miestą kartu. O tada nei labai nustebo, nei, skirtingai negu suaugusieji, buvo šokiruoti: būsimoji Prancūzijos pirmoji pora atrodė taip, tarytum jiems labai gera kartu.

Įdomu tai, kad Emanuelio bendramoksliai ir Brižitos mokiniai, jei ir numanė, kas vyksta, pasirinko tylėti. Bet tiesa vis tiek iškilo. Ir kai užvirė tikras pragaras, išbandymų teko ne vien mokytojai.

E. Makrono tėvai – abu labai gerbiami gydytojai – skubiai atsiėmė savo pirmūną sūnų iš mokyklos ir 1994-aisiais išsiuntė paskutinės klasės baigti į Paryžių, už poros valandų kelio nuo Amjeno. Tik kad atstumas dar labiau įkaitino jausmus. Kiekvieną savaitgalį septynioliktus metus einantis Emanuelis skubėdavo grįžti namo, kad galėtų pasimatyti su Brižita.

Niekas nepasikeitė ir vėliau, kai jiedu dešimtmetį laukė Brižitos skyrybų: aistra neblėso. E. Makronas Strasbūre studijavo universitete politiką ir tarptautinius santykius. Anot bendrakursių, jis ir vėl penktadieniais, iškart po paskutinės paskaitos, šokdavo į traukinį ir skubėdavo pas Brižitą.

Savo sprendimą paaukoti patogų gyvenimą dėl meilės ir rizikuoti viskuo – artimųjų palaikymu, aplinkinių pagarba, darbu, – Brižita Makron yra pavadinusi „gyvybiškai svarbiu sprendimu“, kurio ji tiesiog negalėjo nepriimti. Archyvų nuotraukos

Nuotaka vilkėjo baltai

Pagaliau sulaukusi galimybės susituokti, savo vestuvėms pora pasirinko tą patį Le Tuke pajūrio kurortą, kur Brižitos šeima turėjo vasarnamį ir kur 1974-ųjų birželį ji tekėjo pirmą kartą.

Jaunikiui buvo 29-eri. 54 metų nuotaka vilkėjo trumpą baltą suknelę. Ceremonijoje dalyvavo visi trys Brižitos vaikai ir kiti šeimos nariai, taip pat Emanuelio tėvai – tuo metu jau išsiskyrę.

„Kiekvienas jūsų buvote praėjusių trylikos metų liudininkai, – sakydamas tostą savo nuotakos ir jų naujos šeimos garbei, buvo atviras E. Makronas. – Jūs pripažinote mūsų jausmus. Jūs padarėte mus tokius, kokie esame šiandien… Noriu padėkoti visiems už tai, kad mylite mus nepaisant nieko, o ypač – Brižitos vaikams, nes jiems buvo sunkiausia.“

Ką apie tai manė naujosios ponios Makron pirmasis vyras, sunku pasakyti. Niekas lig šiol nežino, kur yra 66-erių A. L. Ozjeras. Sakoma, kad jo ir Brižitos vaikai – Sebastjanas, Loransa ir Tifani, – palaiko ryšį su tėvu, nors yra nepaprastai artimi patėviui.

B. Makron niekada apie buvusį sutuoktinį nešneka. Bet, sprendžiant iš visų duotų interviu, gana mielai sutinka paaiškinti, kodėl ryžosi santykiams su beveik ketvirčiu amžiaus jaunesniu vyru.

„Gyvenime būna akimirkų, kai esi priverstas priimti gyvybiškai svarbius sprendimus, – pokalbyje su vieno žurnalo korespondente sakė Prancūzijos prezidento žmona. – Man tai buvo kaip tik tokia akimirka. Ir niekas, ko buvo prišnekėta per pastaruosius du dešimtmečius, neturi reikšmės. Aišku, kai mes pusryčiaujame, aš tą darau su savo raukšlėmis, jis – su jo jaunyste, tačiau yra, kaip yra.“

Kitas slaptas romanas

Jei tikėsime B. Makron biografija – ji vis dėlto neoficiali, – būsimasis prezidentas savo laiku net parašė pikantišką 300 puslapių romaną, paremtą jųdviejų su Brižita santykių istorija.

E. Makrono kaimynė Amjene padėjo jam su mašinraščiu. Moteris sako knygą buvus truputį nepadorią ir, aišku, su pakeistais vardais, bet vis tiek atpažįstamo siužeto.

„Manau, jam reikėjo išsilieti – išsipasakoti, ką tuo metu jautė“, – svarstė žurnalistų kalbinta kaimynė. Prezidentūra to, aišku, taip ir nepakomentavo – į B. Makron biografijos autorės analogišką paklausimą Eliziejaus rūmai pareiškė neatsakysiantys. Neabejotinai didžiam šios nusivylimui, mat mašininkė prisiekinėja knygos kopijos nepasilikusi – galbūt nenorėdama, kad dabartiniam Prancūzijos lyderiui, pažadėjusiam apvalyti šalies politiką ir atkurti prezidento posto prestižą, netektų raudonuoti.

Kai Brižita su E. Makronu pagaliau susituokė, persikėlė į Paryžių, kad gabus jaunas vyras galėtų tęsti tai, ką sėkmingai pradėjęs – kopti politinės karjeros laiptais. Dėl jo Brižita ilgainiui metė mokytojos darbą ir kai tas 2014-aisiais prezidento Fransua Olando vyriausybėje gavo finansų ministro portfelį, tapo pagrindine sutuoktinio konsultante.

Brižita visada buvo šalia ir kol Emanuelis ruošėsi prezidento rinkimams. Ji stojiškai pakentė žiniasklaidos puolimus bei kaltinimus, kad nėra tikra žmona, bet skydas nuslėpti į aukštą postą taikančio politiko homoseksualumą bei romaną su „Radio France“ vadovu Matieu Galė. Ir nors pora viešumoje atrodė visiškai ramūs, o E. Makronas karštai neigė gandus, toli nuo visų akių Brižita, pasak jos neoficialios biografės, labai dėl to išgyveno. Kaip knygos autorei pasakys vienas iš ponios Makron draugų, „ta moteris ir taip jau buvo patyrusi daugybę skausmo“.

Pažinties dieną Brižitai buvo 38 metai, Emanueliui ėjo 15-ieji.

Paslaptingoji ponia Makron

„Nesuvaržyta moteris“ – nors ir neoficiali, parašyta iš paskalų apie garsenybes pragyvenančio žurnalo iniciatyva, – pirmoji B. Makron biografija. Aišku, dar nepraėjo nė metai, kai aukščiausią politinį postą Prancūzijoje užėmęs sutuoktinis apdovanojo ją pasauline šlove. Bet nepaisant viso to viešumo, madam prezidentienė prancūzams vis dar lieka mįslinga figūra. Todėl knygos pasirodymo taip nekantriai laukta.

Brižitos vaikystės draugai, neišvengiamai patekę į jos puslapius, pripasakojo, kokia linksmuolė ji buvo anuomet. Ir, būdama jauniausia iš šešių vaikų šeimoje (ją ir vyriausią brolį skyrė 20 metų), žinoma, išlepinta: pagrandukei buvo leidžiama daugiau, nei kitiems vaikams.

Nuo 1967-ųjų mergaitė trejus metus priklausė Amjeno dailiojo čiuožimo komandai. Anot bendraamžių, gerai mokėsi (ir sykį už puikius pažymius gavo iš tėvų dovaną – visą sidabrinių papuošalų rinkinį).

Jei tikėsime knyga, pirmasis Brižitos vyras A. L. Ozjeras buvo „malonus, bet ne itin kalbus“ – priešingybė savo ekstravertei žmonai. Bet kai pora persikėlė gyventi netoli Lilio, ji rado, kur pritaikyti savo talentą bendrauti su žmonėmis – įsidarbino vietos prekybos rūmų atstove spaudai.

„Ji labai spontaniškas žmogus, – apie ponią Makron sako prancūzų rašytojas Filipas Besonas. – Ji neturi filtro, taigi kartais ir apsauginių sienų. Dėl to yra labai stipri ir kartu labai trapi.“

„Nesuvaržytos moters“ puslapiuose nepamirštas ir tragiškas puslapis B. Makron gyvenime – ją smarkiai paveikusi sesers mirtis. 1961-aisiais vyresnė moteris žuvo automobilio avarijoje kartu su vyru ir 6-mete dukrele. Po šio įvykio gyvybingoji Brižita užsisklendė savyje.

1982-aisiais, kai 29 metų būsima mokytoja įsidarbino prekybos rūmų atstove spaudai, ji porą metų buvo laiminga ir viskuo patenkinta. Tačiau netrukus dėl vyro darbo buvo priverta vėl kraustyti į Strasbūrą. Per kitus penketą metų Brižita pasinėrė į nedidelės vietos Truchtersheimo bendruomenės politikos užkulisius nė nenutuokdama, kokia svarbi tai repeticija…

Komentarai

  • Labai graži pora,laimės jiems!

    • Atsakyti
  • Ideali pora,sekmes !

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų