P. ŽIDONIO nuotr.

Vasaros naujiena: sąskaitose už vandenį – kiti įkainiai

Vasaros naujiena: sąskaitose už vandenį – kiti įkainiai

Panevėžyje pernai sumažėjo ir gyventojų, ir pramonės gamybos apimčių. Tai tapo viena iš priežasčių, kodėl dar šią vasarą miesto gyventojams ūgtelės geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo įkainis.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) šią savaitę patvirtino naujus įmonės „Aukštaitijos vandenys“ įkainius.

Daugiabučių gyventojams nuo rugpjūčio 1-osios geriamasis vanduo ir nuotekų tvarkymas kainuos 2,47 euro su PVM už kubinį metrą. Dabar šiai gyventojų grupei „Aukštaitijos vandenys“ paslaugos kainuoja 2,38 euro už „kubą“.

Gyvenantieji privačiuose namuose mokės dviem centais mažiau nei įsikūrusieji daugiabučiuose.

Mažiau nei procentas

Įmonės „Aukštaitijos vandenys“ generalinio direktoriaus Sauliaus Venckaus teigimu, teisės aktai numato, kad kainos turi būti peržiūrimos kartą per metus.

Ketvirtadienį vykusiame posėdyje VERT nustatė, kad geriamasis vanduo Panevėžyje nuo rugpjūčio turėtų atpigti 2 centais, tačiau nuotekų tvarkymas brangsta 9 centais be PVM. Tad besinaudojantieji dviem tomis paslaugomis „Aukštaitijos vandenims“ vis tiek mokės daugiau.

VERT nurodo, kad daugiabučių gyventojų mokama suma už geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas sudarys 0,89 proc. vidutinių šeimos pajamų.

„Gyventojai vandens sunaudoja maždaug tiek pat, bet pramonė vis mažiau.“

S. Venckus

„Iš tikrųjų kaina nėra didelė, nes Panevėžyje ji nesudaro nė procento vidutinių šeimos pajamų, o leistina norma – 4 procentai“, – sako S. Venckus.

Palyginti su kitais miestais, Panevėžyje ši kaina taip pat viena mažiausių.

Šiauliuose už geriamąjį vandenį ir nuotekų tvarkymą mokama 3,34 euro, Alytuje – 2,84, Marijampolėje – 2,74, Utenoje – 2,73, Mažeikiuose – 2,49, kelis kartus didesnėje Klaipėdoje – 2,22, Kaune – 2,08 euro. Visos šios sumos nurodytos be PVM.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba šią savaitę patvirtino naujus įmonės „Aukštaitijos vandenys“ įkainius. P. ŽIDONIO nuotr.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba šią savaitę patvirtino naujus įmonės „Aukštaitijos vandenys“ įkainius. P. ŽIDONIO nuotr.

Vandens išleidžiama mažiau

S. Venckaus teigimu, geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kainai įtakos turi labai daug veiksnių: vartojimo sumažėjimas, ilgalaikio turto nusidėvėjimas, elektros kainų pokyčiai, mokesčiai, darbo užmokesčio augimas ir kt.

Pasak generalinio direktoriaus, šiemet elektra pigesnė nei pernai ir tai leido šiek tiek mažinti kainą. Tačiau brango įmonės naudojami chemikalai, nuolat auga gamtos išteklių ir aplinkos taršos mokesčiai, dėl infliacijos kilo darbo užmokestis.

Perskaičiuojant kainą vertinamas ir vandens suvartojimo kiekis: kuo daugiau gyventojai ir pramonė vartoja vandens, tuo jo kaina gali būti mažesnė. Tačiau keletą pastarųjų metų Panevėžyje geriamojo vandens vartojimas ne augo, bet mažėjo.

„Gyventojai vandens sunaudoja maždaug tiek pat, bet pramonė vis mažiau“, – atkreipia dėmesį S. Venckus.

Panevėžyje pernai vandens suvartota 4,6 proc. mažiau, atitinkamai mažėjo ir nuotekų – 4,4 proc. „Aukštaitijos vandenys“ nurodo, kad didžiausią įtaką tam turėjo miesto pramonės įmonių, tokių kaip „Roquette Amilina“, „Kalnapilio-Tauro grupė“, „Audilina“, „Viking Malt“, „Pieno žvaigždės“, veikla.

„Sovietiniais laikais vandens parduodavome du kartus daugiau nei dabar“, – paaiškina S. Venckus.

Pasak jo, negalima sakyti, kad tuomet pramonė gamino daug, o dabar – mažai. Dabar vandens suvartojimas priklauso ne tik nuo gamybos apimčių, bet ir nuo pramonėje naudojamų technologijų.

Netikėtumai rinkoje keitė taisykles

Nors geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kaina perskaičiuojama kasmet, daugiau nei prieš metus rinkoje buvo susiklosčiusi neeilinė situacija, kai smarkiai pabrangus elektrai, vandens tiekimo įmonės praktiškai visos dirbo nuostolingai.

S. Venckaus teigimu, teisės aktuose numatyta, kad esant didesniam nei 30 procentų energijos išteklių kainų pokyčiui, įkainiai gali būti perskaičiuoti skubos tvarka.

Dėl to „Aukštaitijos vandenų“ paslaugų kaina praėjusiais metais keitėsi du kartus.

Dabar naujoji kaina, įsigaliosianti nuo rugpjūčio 1-osios, turėtų būti perskaičiuojama po metų, jei rinkoje vėl nenutiks nenumatytų pokyčių.

Komentarai

  • Užuot džiaugesis kad vartojame mažiau , kad tausojam gamtą jos išteklius, skatinam vartojimą. Oro mokestis būtų neprošal bet choleros pradės mažiau kvėpuot.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų