Vaida Goberienė. G. Kartano nuotr.

Muziejaus gyventojos vengia viešumos

Muziejaus gyventojos vengia viešumos

Panevėžio kraštotyros muziejuje plušančios darbščiosios skruzdėlės sėkmingai plečia savo koloniją. Neseniai perkraustytos į naują namą, jos ir toliau augina mažylius bei rūpinasi savo skruzdėlynu.

Pagausėjus kolonijai, ateityje šias neįprastas augintines edukacinėse programose išvys ir lankytojai.
Muziejuje apgyvendintos skruzdėlės tokioje aplinkoje pritapo ne iš karto.
Pirmasis bandymas jas auginti baigėsi nesėkme – pagyvenusi keletą mėnesių, kolonija sunyko. Tačiau pernai rudenį įsigytosios jaučiasi puikiai.
Panevėžio kraštotyros muziejaus Edukacijos ir informacijos skyriaus muziejininkė Vaida Goberienė pasakoja, kad neseniai augintinės perkraustytos į naują namą, vadinamą formikariumą – savotišką dirbtinį skruzdėlyną.
Naujų namų darbštuolėms prireikė ne dėl to, kad nebetilptų senuosiuose. Pasak V. Goberienės, labai svarbu formikariumą drėkinti, o senajame būste dėl to kildavo problemų – nebuvo aišku, kiek reikia drėgmės.
Įdomiųjų augintinių perkraustymas sukėlė iššūkių. Senasis formikariumas buvo tapęs darbštuolių namais ir jos visiškai nenorėjo kur nors iš jų trauktis. Tad teko įsikišti muziejaus darbuotojams.

G. Kartano nuotr.

G. Kartano nuotr.

Kolonija auga

Muziejininkai skruzdes maitina, prižiūri ir nori, kad šios daugintųsi. Kiek jų dabar ropinėja, nežinia – suskaičiuoti būtų sudėtinga, bet kad kolonija auga, akivaizdu.
Pernai rudenį įsigijus mėgintuvėlį su motinėle, keletu kareivių ir keliomis skruzdėlėmis darbininkėmis, dabar plušančių skruzdėlių matyti daugiau. Skruzdėlyne yra ir kiaušinėlių.
Pasak V. Goberienės, matosi, kad keičiasi kiaušinėlių dydis, o išsiritusi skruzdėlytė būna kitokios spalvos – gerokai šviesesnė už savo giminaites.
Prireikus formikariumą bus galima padidinti – muziejus turi specialių priedų prie naujojo namo.
Kol kas edukacinių pamokų lankytojai naujųjų muziejaus augintinių nemato. Norima, kad kolonija dar kiek sustiprėtų, bet ateityje muziejininkai žada edukacines programas, kuriose pasakos apie šių darbštuolių gyvenimą.
Muziejininkams dar reikės sugalvoti, kaip skruzdėles įpratinti prie lankytojų, kad jos nepatirtų streso, gyventų savo įprastą gyvenimą.

Dėmesio nemėgsta

Unikalias augintines muziejininkai maitina labai įvairiu maistu. Jos gauna ir agurko, įvairių šviežių vaisių, daržovių, salotų lapų, nesūdytų riešutų, sėklyčių, žiedadulkių ir net džiovintų krevečių. Duodama ir kiaušinio baltymo. Maistas skruzdėms paliekamas specialioje arenoje, atstojančioje skruzdėlių išorinį pasaulį. Joje vabzdžiai renka maistą, vandenį, šalina atliekas ir pan. Arenos aikštelėje paprastai būna medžiagos, primenančios natūralią gyvenamąją aplinką gamtoje – smėlis, akmenukai ir pan.
V. Goberienės pastebėjimu, skruzdėlės mielai maitinasi įvairiu maistu.
„Joms patinka žiedadulkės. Kai įdedame jų į areną, kitą dieną jau būna susineštos į sandėlius. Patinka ir gabalėlis agurko. Atrodo, tarsi ragautų sultis. Skruzdėlės visada viską patikrina. Įdomu jas stebėti“, – pasakoja muziejininkė.
Visgi šie vabzdžiai per daug dėmesio nemėgsta, todėl jų skruzdėlynas uždengtas.
Muziejaus augintinės – Messor structor skruzdėlės paplitusios Centrinėje ir Pietų Europoje.
„Šitos skruzdėlytės – pačios paprasčiausios, nereiklios, kurias prižiūrėti gali kone kiekvienas“, – teigia V. Goberienė.

Vaida Goberienė. G. Kartano nuotr.

Vaida Goberienė. G. Kartano nuotr.

Faktai

•Mokslininkai mano, kad pirmosios skruzdėlės galėjo atsirasti maždaug prieš 110–130 milijonų metų ir taip išplito, kad dabar yra laikomos vienomis iš labiausiai paplitusių vabzdžių.
•Jos gyvena beveik visoje planetoje, išskyrus Antarktidą, Arktį bei dar kelias salas.
•Lietuvoje galima aptikti apie 40 rūšių skruzdėlių.
•Skruzdėlės labai darbščios, gyvena kolonijomis. Tai yra sudėtingi socialiniai dariniai su darbų pasiskirstymu bei komunikacijos sistemomis.
• Skruzdėlės geba pakelti už save gerokai sunkesnius daiktus. Tai lemia ne tik jėga, bet ir technika bei pusiausvyra.

G. Kartano nuotr.

 

Komentarai

  • Kai jau visai nebėra apie ką rašyti.. parašykit, kad muziejininkai augina pelėsį kampuose

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų