Išvežtoms skulptūroms žada sugrįžimą

Išvežtoms skulptūroms žada sugrįžimą

Ant padėklų įmonės „Panevėžio gatvės“ kieme savo valandos laukiančias skulptūras dar šiemet žadama sugrąžinti į miesto erdves – joms perkelti jau numatytas finansavimas.

Kone prieš penkerius metus iš Panevėžio Laisvės aikštės iškeliavusi legendinė skulptūra „Gyvenimo žuvis“ bei kiti miesto širdį ir Senvagę puošę meno kūriniai dar nerado vietos atnaujintose erdvėse.

Miestui dovanotos skulptūros geresnių dienų tebelaukia „Panevėžio gatvių“ kieme po atviru dangumi.

„Gyvenimo žuvį“, baimindamiesi, kad laimę nešanti bronzinė skulptūra nebūtų suniokota, apsiėmė laikinai pasaugoti ją miestui dovanojusio verslininko artimieji.

Panevėžio savivaldybės atstovai tvirtina, kad daugelis šių meno kūrinių dar šiemet papuoš įvairias miesto vietas – tam iš biudžeto jau skirta pinigų.

Miestui dovanoti menininkų darbai jau kone penkerius metus saugomi „Panevėžio gatvių“ kieme, tačiau žadama, kad jau šiemet bent dalis jų sugrįš į atjaunintas erdves. P. Židonio nuotraukos

Menas ant padėklų

Kone dvi dešimtys skulptūrų iš Laisvės aikštės ir Senvagės iškeltos dar 2019 metų birželį, kai šios erdvės pradėtos atnaujinti.

Iki šiol skulptūros laukia savo eilės Savivaldybės įmonės „Panevėžio gatvės“ teritorijoje sukrautos ant padėklų.

Savivaldybės vyriausiasis dizaino specialistas Arvydas Narkevičius teigia, kad meno kūriniams naujos vietos paieška užtruko ieškant geriausio varianto.

Skulptūroms naujas erdves rinko speciali komisija, stengtasi atsižvelgti ir į jas sukūrusių menininkų nuomonę.

„Sprendimas, kur bus pastatytos iš Laisvės aikštės ir Senvagės per rekonstrukciją iškeltos skulptūros, jau seniai priimtas, bet tik šiemet biudžete joms pastatyti numatyta lėšų. Šiuo metu kaip tik rengiami dokumentai rangos darbams pirkti“, – kalbėjo A. Narkevičius.

Sėkmės simbolis

Bene labiausiai panevėžiečių laukiama, kol vėl bus pastatyta Panevėžio bendrovės „Jaukurai“ vieno iš vadovų šviesaus atminimo Vidmanto Kartano miestui dovanota bronzinė skulptūra „Gyvenimo žuvis“.

Skulptoriaus Algirdo Varžinsko sukurtą žuvį laikanti mergaitės ir berniuko skulptūra, stovėjusi prie Laisvės aikštės fontano, jau buvo tapusi savotišku šios vietos simboliu – buvo tikima, kad patrynus žuvies uodegą lydės sėkmė.

Pasak A. Narkevičiaus, šios skulptūros autorius A. Varžinskas siūlė savo meno kūrinį palikti Laisvės aikštėje, ant Panevėžio kolegijos laiptų, bet ši mintis palaikymo nesulaukė.

„Skulptūra būtų nenatūraliai aukštai, prie jos prieiti būtų sudėtinga. O kūrėjai turėjo kitokį sumanymą – pagauti sėkmę buvo galima tik prisilietus prie žuvies“, – pasakojo vyriausiasis miesto dizaineris.

Laisvės aikštėje jai vietos nematė ir rekonstrukcijos projektą rengę projektuotojai. Pasak A. Narkevičiaus, „Gyvenimo žuvį“ svarstyta įkurdinti priešais buvusį buitinį Respublikos gatvėje, ant plataus šaligatvio, bet ta vieta komisijai pasirodė ne visai tinkama, o ir šalia pats pastatas apleistas, todėl buvo nuspręsta paieškoti dar kitos vietos.

„Žuvis turi būti prie vandens. Galiausiai nuspręsta, kad „Gyvenimo žuvis“ turėtų atsirasti Marijonų sode, kai tik jame bus įrengtas fontanas“, – pasakojo A. Narkevičius.

Ne vienerius metus ši skulptūra kartu su kitomis saugota įmonėje „Panevėžio gatvės“, bet dabar ją pasiėmę V. Kartano artimieji, pažadėję grąžinti, kai tik ją bus planuojama statyti.

Šviesaus atminimo verslininko V. Kartano miestui dovanotą ir šiuo metu jo artimųjų laikinai pasaugoti paimtą skulptūrą „Gyvenimo žuvis“ numatyta pastatyti Marijonų sode, kai tik ten bus baigta įrengti fontaną. „Sekundės“ nuotr.

Pasaugos patys

Kaip teigė V. Kartano sūnus Giedrius Kartanas, baiminantis, kad sandėliuose viena ant kitos sukrautos skulptūros nebūtų pažeistos, nuspręsta „Gyvenimo žuvį“ pasaugoti namuose, kol Savivaldybė jai ras tinkamą vietą.

„Skulptūra – miesto nuosavybė, bet norime ją pasaugoti, kol atsiras kita vieta. Sunku kažką pasakyti dėl vietos parinkimo, nes šiame klausime išties daug dedamųjų. Nesiimu spręsti, kuri vieta būtų tinkamesnė. Mes dovanojome miestui ir tik norėtume, kad skulptūra stovėtų jai tinkamoje vietoje“, – sakė G. Kartanas.

Naujose erdvėse

Dalis kitų skulptūrų grįš į miesto centrą. Tiesa, ne į pačią Laisvės aikštę, o jos prieigas – naują, dar net nepradėtą rengti skverelį prie autobusų stoties Savanorių aikštėje. Čia turėtų atsirasti Alfrido Pajuodžio, Algimanto Vytėno, Vytauto Tallat-Kelpšos ir Audriaus Tamošaičio skulptūros, sukurtos per 1999 metais organizuotą simpoziumą.

Į Senvagę grįš „Auskaras“, „Balnas dviem“, „Valdovai“, „Kertinis akmuo“, kiek tolėliau, prie Bendruomenių rūmų – „Šachmatininkas“. Likusios skulptūros papuoš Skaistakalnio ir Kultūros ir poilsio parką, taip pat Taikos alėjos pušynėlį.

„Ekrano“ marių pašonėje, netoli terasos einant tilto link, nedidelėje žalioje erdvėje numatyta pastatyti iš Panevėžio kilusio industrinio dizainerio Viliaus Purono skardinį kompleksą „Panevėžio vėžys“.

„Autorius pageidavo, kad skulptūros atsirastų Smėlynės ir Marijonų gatvių sankryžoje, nedideliame žaliame plote, bet darbo grupė tam nepritarė. Manome, kad vieta prie „Ekrano“ marių šioms skulptūroms bus daug tinkamesnė“, – teigė A. Narkevičius.

Pasak jo, kiekvienu atveju darbo grupė individualiai sprendė, kur galėtų atsirasti nauja skulptūra. „Finansavimas skulptūroms įrengti jau skirtas, tikimės, kad jau šiemet jos puoš miesto erdves“, – sakė A. Narkevičius.

Komentarai

  • Kaip apmaudu, kad ,,Gyvenimo žuvis’’ bus kažkur, kur mažiau žmonių lankosi. Negi neatsiranda vietos Laisvės aikštėje ar senvagėje, juk irgi prie vandens. Manau ši skulptūra visų pamėgta buvo. Dabar net miesto svečiai apie ją nežinos. Gaila, labai gaila…

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų