P. Židonio nuotr.

Panevėžys ruoš vietą pabėgėliams

Panevėžys ruoš vietą pabėgėliams

Panevėžyje už europines ir valstybės lėšas planuojama uždarytą mokyklą pritaikyti prieglobsčio Lietuvoje prašytojams. Aukštaitijos sostinėje jie būtų apgyvendinami pritrūkus vietų Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje.

Panevėžio savivaldybės taryba kitą savaitę spręs, ar pritarti, kad buvusios „Aušros“ progimnazijos dalis patalpų būtų pritaikyta gyventi Lietuvą pasiekiantiems pabėgėliams.
Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kartu su Pabėgėlių priėmimo centru, Valstybės sienos apsaugos tarnyba bei Panevėžio savivaldybės vykdomą projektą numatoma kapitališkai sutvarkyti buvusią mokyklą Vienybės aikštėje.
Pastatas, kuriame veikia ir Panevėžio apskaitos centras, tvarkantis visų Savivaldybės įstaigų buhalteriją, po rekonstrukcijos turėtų pasikeisti iš esmės. Jame numatyta suremontuoti inžinerines sistemas, apšvietimą, ventiliaciją, vandentiekį, nuotekų sistemą, pakeisti langus, stogą, apšiltinti sienas ir pan.
Prieglobsčio prašytojams būtų pritaikyta 2410 kvadratinių metrų.
Planuojama buvusių klasių vietoje įrengti gyvenamąsias patalpas, įsigyti baldų bei įrangos, reikalingos žmonėms apgyvendinti.
Suremontuotos 70-ies vietų patalpos būtų skirtos prieglobsčio prašytojams ir kitiems trečiųjų šalių (ne Europos Sąjungos valstybių narių) piliečiams arba asmenims be pilietybės.
Savivaldybei savo lėšomis prie tokios rekonstrukcijos nereikėtų prisidėti. Tam reikalingų 80 proc. lėšų sudarytų Europos Sąjungos parama, o likusią dalį – valstybės biudžeto lėšos.
Preliminariai skaičiuojama, kad buvusios mokyklos pritaikymas pabėgėliams apgyvendinti gali kainuoti apie 1,45 mln. eurų, tačiau tiksli suma paaiškėtų įvykdžius rangos darbų viešuosius pirkimus.

Tuščios nestovėtų

Panevėžio savivaldybės Investicijų projektų skyriaus vedėjos Linos Bareikienės teigimu, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija projekte pasiūlė dalyvauti atrinktoms dviem savivaldybėms – Panevėžio miesto ir Jonavos rajono.
Pasak vedėjos, planuojama, kad finansavimo sutartis galėtų būti pasirašyta dar šį rudenį, o buvusios mokyklos rekonstrukcijos darbai prasidėti ne anksčiau nei kitų metų pabaigoje.
Pasak L. Bareikienės, kol kas sunku pasakyti, kada Panevėžyje apsigyventų pirmieji prieglobsčio prašytojai.
Jos žiniomis, kol kas Pabėgėlių priėmimo centras Rukloje nėra perpildytas, kad reikėtų ieškoti vietos kitur.
Nesant prieglobsčio prašytojų, patalpos tuščios nestovėtų. Numatyta, kad jas Savivaldybė galės naudoti savo socialiniams poreikiams.
„Kol nebūtų poreikio pabėgėlius apgyvendinti Panevėžyje, Savivaldybė tas patalpas galėtų panaudoti savo reikmėms. Patalpų prireikus Pabėgėlių priėmimo centras turėtų iš anksto Savivaldybę informuoti ir turėtume jas atlaisvinti“, – sako L. Bareikienė.

Susirūpino dėl saugumo

Svarstant šį klausimą miesto Tarybos komitetuose, politikams kilo nemažai klausimų.
Tarybos narys, valdančiosios daugumos atstovas Vidas Savickas teiravosi, ar bus įrengtos ir vaizdo stebėjimo kameros. Jo žiniomis, buvusios mokyklos teritorijoje naktimis renkasi jaunimas, ten rūkoma, vartojamas alkoholis. Tad, jo manymu, stebėjimo kameros ir geras apšvietimas tokioje vietoje būtini.
Pasak L. Bareikienės, projekte numatyta rekonstruojant pastatą įrengti stebėjimo kameras. Pasak vedėjos, šioje miesto dalyje kriminogeninė situacija niekuo neišsiskiria iš bendro Panevėžio konteksto.
Opozicijos atstovas konservatorius Ignas Gaižiūnas svarstė, kad matant augantį pabėgėlių skaičių, Panevėžiui toks projektas, matyt, prasmingas. Jis domėjosi, ar Savivaldybės administracija turi aiškų planą, kaip priėmus prieglobsčio prašytojus spręstų kylančias socialines problemas, taip pat ir švietimo, sveikatos priežiūros klausimus.
„Nėra taip, kad tik pasiimame pinigus ir tuo pasibaigia. Sakote, kad kriminogeninė situacija ten dabar gera, bet ji gali keistis atsiradus 70-iai pabėgėlių“, – atkreipė dėmesį I. Gaižiūnas.
Jo teigimu, nėra žinoma, kokie žmonės čia būtų perkelti, nežinia ir kaip elgsis vietiniai gyventojai.
„Prieš priimdami tokį projektą turime labai aiškiai susidėlioti visą strategiją“, – teigė Tarybos narys.

Pageidautų inžinierių

L. Bareikienės teigimu, Savivaldybės administracija vertino rizikas ir savo nuogąstavimus išsakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.
Pasak vedėjos, Savivaldybė ministerijai netgi yra pateikusi raštą, jog esant galimybei būtų orientuojamasi į tam tikrą tikslinę grupę pabėgėlių, atsiunčiamų į Panevėžį – prioritetas teikiamas turintiesiems inžinerinį išsilavinimą, nes šių darbuotojų mieste itin trūksta.
Pabėgėlių priėmimo centras Panevėžiui pataręs nustatyti, kad pabėgėliai specialiai jiems įrengtose patalpose nemokamai galėtų gyventi iki 6 mėnesių, vėliau jiems tektų mokėti tam tikrą sumą, kuri palaipsniui didėtų. Šitaip atvykėliai būtų suinteresuoti įsilieti į miesto gyvenimą ir darbo rinką.
Pasak L. Bareikienės, karo Ukrainoje suteikta patirtis parodė, kad ne visas situacijas galima iš anksto numatyti.
„Jei vėl iškils kokia netipinė situacija pasaulyje, nesvarbu, turėsime Panevėžyje tokį centrą ar ne, vis tiek privalėsime priimti pabėgėlius“, – teigė vedėja.
Todėl, anot jos, miestui turint iš anksto tam paruoštas patalpas būtų paprasčiau atremti tokius iššūkius.
L. Bareikienė sutinka, jog negalima atmesti tikimybės, kad gali kilti įvairių rizikų ir dėl gyventojų, ir dėl prieglobsčio prašytojų. Dėl to bus kalbamasi su policija, prašoma ir Pabėgėlių priėmimo centro pagalbos.

Statistika netiksli

Kiek šiuo metu Panevėžyje yra apsistojusių pabėgėlių, pasak L. Bareikienės, tikslios statistikos nėra.
Turimais duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje užregistruota 176 730 užsieniečių, o Panevėžyje – 2 690.
Ukrainos karo pabėgėlių pernai šalyje užregistruota 10 677, o Panevėžyje – 614. Tačiau užsieniečių, kurie prašė prieglobsčio Lietuvoje, skaičius pagal miestus neišskiriamas.
Visoje šalyje tokių registruota 575.

Galerija

 

 

 

 

Komentarai

  • O tie prieglobsčio prasytojai apsikuops savo mėšlą aplinkui save, ar reikės tarnų kad dikaduonius apkuoptu? O tai paliks baisius sąvartynus, jau ir taip bus neramu čia dėl jų gyventi

  • labai truksta inzinieriu , smegenu jum truksta

  • Panevėžio rajonas jau tvarkė pastatus mokyklas neveikiančias pabėgėliams, vežė lovas buitinė technika kaip pvz Linkaučių k. Keli šimtai miegamu ir gyvenamų vietų ir metai antri tuščios patalpos, man rodos pinigų taškymui čia gera eilutė

  • Daugiau jokių nesąmonių nebeprigalvos???? Savi neturi gyvenamų būstų!! Tevaro namo irgyvena!

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų