P. Židonio nuotr.

Po panevėžiečių kojomis – sovietinė simbolika

Po panevėžiečių kojomis – sovietinė simbolika

Ir Panevėžio centre, ir jo pakraščiuose, ir privačiose gyventojų, įmonių ar įstaigų valdose apstu vandentiekio ir kanalizacijos šulinių dangčių, pažymėtų rusišku įrašu Lit. SSR (Lietuvos Sovietų Socialistinė Respublika).

Seimo laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė, Tėvynės sąjungos- krikščionių demokratų atstovė Paulė Kuzmickienė siūlo tokius dangčius su sovietine simbolika pakeisti.
Politikė ragina šalies savivaldybes susiskaičiuoti, kiek turinčios šio „paveldo“, ir numatyti terminus jam panaikinti.
Bendrovės „Aukštaitijos vandenys“ generaliniam direktoriui Sauliui Venckui toks parlamentarės siūlymas atrodo laužtas iš piršto.
Užmojį pakeisti kanalizacijos dangčius su okupacinę sistemą primenančiu, jos palikimą liudijančiu įrašu nevienareikšmiškai vertina ir istorikai, ir Panevėžio savivaldybės tarybos nariai.

Įtaria dėmesio stygių

„Aukštaitijos vandenų“ duomenimis, po panevėžiečių kojomis – dešimtys tūkstančių kanalizacijos ir vandentiekio šulinių dangčių.
Tikslaus jų skaičiaus šios bendrovės generalinis direktorius S. Venckus prisipažino nežinantis. Taip pat nežinia ir kiek Aukštaitijos sostinėje dar likę dangčių su išlietu sovietiniu įrašu.
„Tikrai turime svarbesnių ir rimtesnių darbų nei skaičiuoti dangčius su įrašu Lit. SSR“, – teigė S. Venckus.
Bendrovės vadovas svarsto, kad įrašai ant kanalizacijos dangčių veikiausiai nėra tai, kas ypač žeistų okupaciją išgyvenusiųjų jausmus.
„Sakykim, mirdamas uošvis žentui palieka automobilį „Žiguli“, ant kurio pritvirtintas sovietinis kokybės ženklas. Tai ką, ar tą ženklą būtina nuplėšti, ar dėl pritvirtinto paties ženklo automobilį gabenti į metalo laužą?“ – palygino S. Venckus.
Jei vis dėlto valstybės mastu bus pareikalauta, pasak direktoriaus, „Aukštaitijos vandenys“ pakeis dangčius su rusiškais įrašais, nepaisydami, kad toks darbas nemažai kainuotų įmonei, o tai reiškia, kad per kišenę kirstų ir jos klientams – vandens vartotojams.
„Manyčiau, kad tie, kas taip neva rūpinasi kanalizacijos dangčiais, neturi ką veikti, galbūt stokoja dėmesio“, – įsitikinęs „Aukštaitijos vandenų“ generalinis direktorius.
Vadovaudamas šiai bendrovei raginimą keisti kanalizacijos ir vandentiekio šulinių dangčius su išlietu įrašu Lit. SSR Venckus teigia girdintis nebe pirmą kartą.
„Pakeičiame tuos dangčius, kurie susidėvi. Naujieji montuojami nutiesus naujas komunikacijas. Beje, jeigu pašlis Lietuvos santykiai su Kinija, ar imsime naikinti turimus kinų gaminius?“ – retorinį klausimą uždavė generalinis direktorius.

Regi politinį šou

Panevėžio miesto tarybos narys, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Panevėžio filialo pirmininkas Algis Čeponis raginimą keisti kanalizacijos šulinių dangčius su Lit. SSR užrašu įvertino irgi kaip daromą politinį šou.
„Valstybės mastu turėtų būti aiškiai išsakyta pozicija dėl Lietuvos komunistų partijos nusikalstamos veiklos, jos narių kolaboravimo. Palyginus su tuo, kanalizacijos dangčių klausimas tėra niekai. Gal ir galima juos pakeisti kur nors ypač matomose miesto vietose, bet keisti visus tokius dangčius, ypač važiuojamosiose gatvių dalyse, mano supratimu, būtų netgi kvailystė. Verčiau rūpinkimės Lietuvos laisvės kovotojų pagerbimu, pilietiniu-patriotiniu jaunimo ugdymu“, – teigė A. Čeponis.

Įrašai piktina

Jauniausias Panevėžio savivaldybės tarybos narys, opozicijos atstovas, P. Kuzmickienės politinis bendražygis konservatorius Ignas Gaižiūnas pasakojo, kad dar būdamas moksleiviu ant Panevėžyje esančių kanalizacijos dangčių tikrai matė sovietinę sistemą menančius įrašus. Jaunasis politikas sako jau tada stebėjęsis, kodėl tokie dangčiai nepakeičiami.
„Dangčiai nepakeisti ir praėjus daugiau nei 30-iai metų, kai Lietuva laisva. Ant kanalizacijos dangčių esantys įrašai Lit. SSR tarsi byloja, kad mūsų šalis į Sovietų Sąjungos sudėtį įėjo savo noru. Problema yra ir ją reikia spręsti pakeičiant tuos dangčius“, – įsitikinęs I. Gaižiūnas.
Konservatoriaus nuomone, būtina pakeisti ir įrašą ant paminklo Ramygalos kapinėse palaidotiems žuvusiems sovietų karo lakūnams.
„Neprisimenu tikslaus to įrašo, bet žinau, kad jis skamba maždaug taip: „Galite miegoti ramiai, nes yra, kas jus saugo“. Tokio įrašo tikrai neturi likti“, – įsitikinęs Tarybos opozicijos atstovas.

Vėl bado akis

Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio aktyvistas Panevėžyje, miesto Tarybos narys Arnoldas Simėnas svarsto, kad minimi įrašai ant dangčių – akivaizdūs sovietinės okupacijos ženklai. Jis irgi pritartų, kad dangčiai būtų pakeisti.
„Juk jie ne auksiniai, perlydymas ar pakeitimas kitokiais kaži kiek nekainuos“, – mano Tarybos narys.
A. Simėnas pripažino, kad su kanalizacijos dangčiais, pažymėtais sovietine simbolika, jau buvo apsipratęs, tarsi ir nebematė to įrašo. Tačiau dabar, kai būtent į juos atkreiptas dėmesys, toks užrašas ėmė badyti jam akis.

Nepasirodė solidu

Panevėžietis istorikas, knygų autorius, aukščiausią pedagogo kategoriją turintis Juozas Brazauskas pripažino, kad Lit SSR įrašas jo nei jaudina, nei žeidžia.
„Manau, valstybėje yra gerokai daugiau neišspręstų problemų nei kanalizacijos dangčių įrašai. O ir apskritai raginimą keisti dangčius vertinu skeptiškai, dargi matau žmonių emocijų dirginimą. Taip pat skeptiškai žiūriu ir į šiomis dienomis pasipylusią kritiką poetui Justinui Marcinkevičiui. Manyčiau, politikai neturėtų pernelyg audrinti žmonių tokiais klausimais“, – įsitikinęs J. Brazauskas.
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinis direktorius Arūnas Bubnys prisipažino, kad kolegės P. Kuzmickienės siūlymas keisti kanalizacijos dangčius su sovietiniu įrašu ir jam nepasirodė solidus.
„Esame išgyvenę ir lenkmetį, ir carinę priespaudą, yra kas išliko ir iš tų santvarkų, bet nemanau, kad viso to palikimo, kaip ir sovietmečio kanalizacijos dangčių, turėtume atsisakyti“, – pabrėžė A. Bubnys.

Galerija

 

Komentarai

  • Savietiniai simboliai tik po kojomis. Viskas normalu,- kokiu cia dar keitimu.

  • Kad jus taip prieš siurbėles bankus, prieš korupciją, atvirai švaistomus valstybės pinigus prieš Lietuvybės pamatus griaunančią valdžią nukreiptumėt savo energiją. O dabar šudų dangčiai jiems parupo. Tai vandens kolonėlės vokiečiu pastatytos .

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų