P. Židonio nuotr.

Po pamokų – į darželį

Po pamokų – į darželį

Panevėžyje mažėjant gimstamumui ir vaikų darželiams nebesurenkant pilnų grupių, ieškoma, kaip išnaudoti laisvas patalpas. Miesto Savivaldybė turi planą, kad darželiai jau nuo kitų mokslo metų galėtų po pamokų priimti pirmaklasius.

Jau treji metai, kai Panevėžio mokyklose pailgintos dienos grupę gali lankyti ne tik pirmokai, bet ir antrų–ketvirtų klasių moksleiviai.
Tėvai tvirtina, kad tai didžiulė pagalba šeimoms, tačiau tokiose grupėse vietų užtenka ne visiems vaikams.
Pavardės viešinti nenorėjusi panevėžietė Kristina pasakojo, kad jos dukters mokykloje tėra dvi pailgintos dienos grupės, o vien pirmokų – keturios klasės.
Jau rugsėjo pradžioje tėvai buvo informuoti šią grupę rinktis atsakingai, mat norinčiųjų daugiau nei mokykla turi galimybių priimti.
„Mes gyvename miesto pakraštyje, dukra viena po pamokų į namus neparvyktų. Pailgintos dienos grupė man tikras išsigelbėjimas, tačiau mano vaikas jos negavo“, – pasakojo Kristina.
Ji neslėpė, kad mokslo metų pradžia buvo tikras iššūkis ne tik pirmokei, bet ir visai šeimai. Neturėdama kur palikti vaiko, panevėžietė buvo priversta kaskart atsiprašyti iš darbo, kad galėtų paimti savo atžalą.
„Visa laimė, kad lapkričio pradžioje pailgintos dienos grupėje atsirado laisva vieta, nes nežinau, kiek dar būčiau pajėgusi taip važinėti. Kai dukra lanko grupę, žinau, kad ji saugi, o ir pamokos visuomet bus paruoštos. Man po darbų nebereikės dirbti dar ir mokytoja“, – sako pirmokės mama.

Priims darželiai

Panevėžio savivaldybės atlikta bendrojo ugdymo mokyklų 1–4 klasių mokinių tėvų apklausa atskleidė, kad išties ne visų šeimų poreikiai yra tenkinami. Mokyklose neužtenka žmogiškųjų išteklių ir patalpų organizuoti daugiau pailgintos darbo dienos grupių.
Mokyklose 2023–2024 m. m. veikiančias 32 tokias grupes lanko 639 mokiniai, nors pageidautų 712.
Anot apklausiamų tėvų, dabar veikiančiose pailgintos darbo dienos grupėse daugiausia dėmesio skiriama pamokų ruošai, bet trūksta neformaliojo vaikų švietimo veiklų, edukacijų įvairesnėse erdvėse.
Švietimo skyriaus vedėja Silvija Sėrikovienė teigė, kad jau nuo rugsėjo bus ieškoma būdų, kaip tėvams padėti suderinti darbo ir šeimos rūpesčius.
Vienas iš siūlymų – jei mokykla nepajėgia į pailgintos dienos grupę priimti visų savo pradinukų, tokią steigti artimiausiame darželyje. Į jį po pamokų mokytoja galėtų vaikus saugiai nuvesti.
„Darželiai visuomet būdavo pilni, laisvų erdvių kitoms veikloms tiesiog nelikdavo, net sporto sales ne visos įstaigos turėjo. Tačiau mažėjant vaikų, atsiranda laisvų erdvių, kurias būtų galima kūrybiškai išnaudoti. Jeigu mokykla negali patenkinti visų poreikių, gal netoli esantis darželis galės užimti pradinukus“, – kalbėjo S. Sėrikovienė.
Anot jos, tokiai idėjai pritaria ir mažųjų panevėžiečių tėvai.
Atlikus Panevėžio lopšelių-darželių priešmokyklinio ugdymo grupių auklėtinių tėvų apklausą paaiškėjo, kad 89 tėveliai iš 662 apklaustųjų mano, jog pirmoje klasėje jų vaikui būtų geriausia laiką po pamokų praleisti artimiausiame darželyje.
261-as nurodė, kad vaiką norėtų palikti pailgintos dienos grupėje mokykloje, kur šis mokosi.
386 tėvai tikino, kad tokia grupė jų atžalai nebus reikalinga.

Mokestį teks didinti

Panevėžio pradinukų tėvai už pailgintos dienos grupę mokykloje dabar per mėnesį moka 30 eurų.
Jei grupę lanko daugiau tos pačios šeimos vaikų, kitam vaikui mokestis mažinamas 15 eurų.
Nuo kito rugsėjo mokestis kils iki 36 eurų.
Pasak Švietimo skyriaus vedėjos, augant pedagogų darbo užmokesčiui, Savivaldybė priversta peržiūrėti ir pailgintos dienos grupės įkainius. Visgi svarstoma taikyti 50 proc. nuolaidą daugiavaikėms šeimoms, negalią turintiems vaikams, vieniems vaikus auginantiems tėvams arba kai vienas iš tėvų atlieka privalomąją karo tarnybą.
„Iš šio mokesčio mokamas atlyginimas grupės pedagogui. Savivaldybė vien savo lėšomis negalėtų patenkinti visų tėvų poreikio“, – sakė S. Sėrikovienė.
Vedėjos teigimu, jau pasirašytos sutartys su Gamtos mokykla, Moksleivių namais, Panevėžio švietimo centru, kad būtų galima išplėsti neformaliojo švietimo veiklų bei edukacijų pasiūlą: pailgintos dienos grupėje vaikai turėtų galimybę ne tik paruošti pamokas, bet ir užsiimti kita veikla.
„Norime padėti tėvams, nes darželiuose tikrai turime erdvių, o ir darželiai išsibarstę visame mieste“, – sako skyriaus vedėja.

Priešmokyklinukai mokysis kitaip

Nuo rugsėjo trijuose miesto darželiuose startuos dar viena naujovė – bandomasis priešmokyklinio ugdymo projektas.
Panevėžyje priešmokyklinis ugdymas organizuojamas tik darželiuose. Kaip žinia, jis privalomas 5–6 metų vaikams ir paprastai trunka nuo 9 iki 13 val.
Kaip pasakojo Švietimo skyriaus vedėja, darželiai „Vyturėlis“, „Pasaka“ ir „Voveraitė“ savo priešmokyklinio ugdymo grupėse išbandys visos dienos mokyklos idėją. Vadinasi, privalomas priešmokyklinis ugdymas bus proporcingai išdalintas per visą dieną, integruojant kitas kūrybines ar fizinio aktyvumo neformalias veiklas.
„Sujauksime ugdymą, bet jis bus šiuolaikiškesnis, naujesnis. Žiūrėsime, ar toks modelis pasiteisins. Tai įgyvendinti iš karto visuose darželiuose būtų sudėtinga, nepamatytume, kas veikia, o ko galbūt reikėtų atsisakyti“, – kalbėjo S. Sėrikovienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų