Tramdyti liepsnų Panevėžio rajone senais automobiliais lekiantys jų kolegos sako apie tokias sąlygas galintys tik pasvajoti. Mat išlaikomi vietos savivaldybės, džiaugiasi bent sulaukiantys lėšų kiauriems gaisrinių stogams lopyti.
Panevėžyje atidarytos atnaujintos J. Janonio gatvėje įsikūrusios Priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 1-osios komandos patalpos.
Gaisrinė šioje gatvėje, pačiame miesto pakrašty, įkurta prieš 49-erius metus. Tuomet aplinkui dar tik kūrėsi pramonės rajonas, statėsi gamyklos, tad 1-oji ugniagesių komanda buvo suburta gesinti fabrikų gaisrams.
Dabar J. Janonio gatvėje esanti ugniagesių tarnybos vieta, investavus pusę milijono JAV dolerių, tapo šiuolaikiška.
Į atnaujintos gaisrinės atidarymą atvykęs Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento viršininkas Saulius Greičius teigė, jog modernizuoti Panevėžio ugniagesių darbo vietas pasiūlė patys amerikiečiai.
„Panevėžio ugniagesiai gelbėtojai turi tikrai geras darbo sąlygas. Moderni gaisrinė yra pačiame miesto centre, o dabar ne mažiau šiuolaikišką atidarome ir vakarinėje dalyje“, – teigė S. Greičius.
S. Greičius viliasi, kad pagerėjus darbo sąlygoms pasipildys ir ugniagesių gretos.
Departamento viršininko teigimu, Panevėžys yra viena iš Lietuvos vietų, kur ugniagesių-gelbėtojų trūksta labiausiai. Šiuo metu čia – net 20 laisvų etatų. Išskirtinis šios profesijos atstovų stygius jaučiamasi dar ir uostamiestyje.
Į Panevėžį ugniagesius bandoma vilioti netgi pridedant papildomą balą jaunuoliams, stojantiems į šią specialybę ir pasižadėjusiems baigus mokslus dirbti Aukštaitijos sostinėje.
Už JAV lėšas atnaujintoje gaisrinėje sutvarkytos visos patalpos, kuriose budi iškvietimų laukiantys ugniagesiai gelbėtojai.
Po remonto gaisrinėje atsirado ir naujovė – moterų drabužinė.
„Panevėžyje dar nebuvo įsidarbinusi nė viena ugniagesė gelbėtoja, o, pavyzdžiui, Rokiškyje šį darbą dirba dvi moterys, Pasvalyje ir Biržuose – po vieną“, – skaičiavo Panevėžio priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Algirdas Rudys.
J. Janonio gatvėje tarnauja 64 ugniagesiai – keturios komandos.
Vos pradėjęs tarnybą ugniagesys, pasak viršininko, uždirba 750 eurų į rankas.
Naujausiai technikai, kuria Panevėžio ugniagesiai vyksta į gaisrus, treji metai, ilgiausiai eksploatuojamai – virš 15-os.
Į atnaujintos gaisrinės atidarymą atvykęs JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas S. Gilkristas sakė, jog šalis, kuriai jis atstovauja, įvairiems Lietuvoje vykdomiems projektams skiria lėšų vadovaudamasi principu, jog veikdami kartu, padėdami vieni kitiems esame stipresni. Anot jo, pagalba, dėmesys, o ir skiriamos lėšos kuria bendruomenę.
„Nepadėdami vieni kitiems mes nebūtume bendruomenė“, – kalbėjo ambasadorius.
Jis pabrėžė, kad investicija į ugniagesių gelbėtojų gerovę kartu yra investicija į visų šalies gyventojų, taigi, ir Lietuvos saugumą.
Vidaus reikalų ministro pavaduotojas Arnoldas Abramavičius priminė, kokia šiuo metu Lietuvoje, o ir visame pasaulyje susidariusi komplikuota geopolitinė situacija ir kokius sudėtingus iššūkius ji kelia civilinę saugą turinčiam užtikrinti Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui.
„Grėsmių yra, tad yra nemažai ir darbo“, – kalbėjo viceministras.
Jis dėkojo JAV Ginkluotųjų pajėgų Europoje vadovybei, skyrusiai lėšų civilinį saugumą besistengiantiems užtikrinti Panevėžio ugniagesiams, bei ambasadoriui, koordinavusiam tų lėšų pasisavinimą.
Panevėžio ugniagesiai budės už JAV lėšas modernizuotoje gaisrinėje J. Janonio gatvėje.
Jų kolegos rajone apie tokias darbo sąlygas gali tik pasvajoti.
Panevėžio rajono savivaldybės lėšomis išlaikomos šio rajono Priešgaisrinės tarnybos viršininkas Arūnas Blaževičius neslėpė: jie vos gauna lėšų kiauriems gaisrinių stogams lopyti.
„Prieš porą metų perdengtas Naujamiesčio ugniagesių komandos pastato stogas, kiek anksčiau dengėme vėtros nuplėštą Ramygalos gaisrinės stogą“, – vardijo A. Blaževičius.
Jis pripažino, kad apie lėšas didesniems remontams rajono ugniagesiai nedrįsta nė svajoti.
Nelabai jie tikisi kada nors ateityje tapti ir statutiniais pareigūnais bei būti prilyginti kolegoms, dirbantiems Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamente.
„Tokioms mūsų svajonėms kelią užkerta įstatymuose įtvirtintas faktas, jog už priešgaisrinę saugą yra atsakingi merai. Mes, rajonų ugniagesiai, turbūt ir liksime pavaldūs savivaldybėms“, – įsitikinęs A. Blaževičius.
Panevėžio rajono ugniagesiai į iškvietimus lekia tokia technika, kad ir patiems turėtų būti baisu pakeliui sugesti. Jų automobiliams – vidutiniškai po tris dešimtis metų.
Vos keleriais metais naujesne gelbėjimo technika aprūpintos šalia „Via Baltica“ kelio, kuriame įvyksta daugiau avarijų nei kitur, įsikūrusios Ramygalos ir Gegužinės ugniagesių komandos.
„Bet galime pasidžiaugti, kad toji technika pas mus atkeliavo iš Vokietijos, o tenykštės ugniagesių mašinos nuvažiavusios vos po 20 tūkstančių kilometrų. Žinau, kad ir patys vokiečiai juokauja, jog jų ugniagesių automobiliai dažniausiai pasitarnauja alui vežioti į ugniagesių šventes“, – ironizavo A. Blaževičius.