P. Židonio nuotr.

Muzika ir politika, „rokinimas“ ir kasdienybė

Muzika ir politika, „rokinimas“ ir kasdienybė

Panevėžio sceną pastaraisiais metais šturmuoja nauja alternatyvaus roko grupė „Raudona šviesa“.

Jaunieji rokeriai jau koncertavo Panevėžyje gatvės muzikos dieną, vasarą kaitino jaunimo pikniko Marijonų sode dalyvius, dalyvavo sleme, o šeštadienį uždarys visą savaitę mieste trunkantį festivalį „Iškrovos“.

Avantiūra iš nuobodulio

Prieš ketvertą metų trys bičiuliai leido laiką kavinėje ir iš nuobodulio nusprendė eiti pagroti į Juozo Balčikonio gimnaziją.

„Būgnininkas niekada nebuvo lietęs būgnų, aš nebuvau nei dainavęs, nei grojęs gitara, tik bosistas šiek tiek mokėjo groti“, – prisimena Adomas Židonis.

Dabar jis ne tik groja ir dainuoja, bet ir yra grupės „Raudona šviesa“ vadybininkas, planuoja koncertus, atsakingas už komunikaciją.

Nors jaunos grupės narių sudėtis jau kelis kartus keitėsi, šiuo metu joje groja penki vaikinai. Vyriausias 21-erių bosistas Benas būsimas medicinos studentas. Sintezatoriumi groja Tomas, atsinaujinančiosios energetikos studentas. Vokalistas ir gitaristas Adomas ką tik baigė 5-ąją gimnaziją ir toliau studijuos politikos mokslus Vilniuje. Gitaristas Jokūbas tebesimoko Juozo Balčikonio gimnazijoje. Būgnininkas Pijus baigė 10-ą klasę Juozo Miltinio gimnazijoje. „Instagram“ platformoje prirašyta ir šešta grupės narė Evilė. Ji atsakinga už grafinį įvaizdį, plakatus ir vizualus.

Iš gimnazijos – į studiją kaime

Savo muzikinę kelionę pradėjusi J. Balčikonio gimnazijoje, grupė persikraustė į kaimą, pas A. Židonio senelius. Ten įkūrė savo studiją. Grupėje atsirado sintezatorius, tada dar viena gitara, galiausiai pasikeitė būgnininkas.

„Jis buvo dvyliktokas, negalėjo muzikavimui skirti daug laiko. Nors iš grupės išėjo, bet tapo mūsų fotografu, jis atsakingas ir už komunikaciją. Pasikeitus būgnininkui, atradom savo stilių“, – pasakoja Adomas.

„Raudona šviesa“ debiutavo Panevėžyje apšildydama industrinės muzikos grupę iš Kauno „Akli“.

„Mąsčiau, kad gal mes per daug alternatyvi roko grupė, grojanti tik jaunimėlio muziką, bet buvau neteisus.“

A. Židonis

„Iki tol jau buvome groję, todėl daug kas norėjo mus pamatyti. Susirinko labai daug pažįstamų ir draugų. Buvo kosmiškai baisu. Grojom keturias dainas, bet tik po trečios išdrįsau pasižiūrėti, kas vyko salėje. Buvo šiek tiek nemalonu, nes „Akli“ koncerte pasiliko mažiau žmonių nei pas mus“, – pamena A. Židonis.

Išsigelbėjimas nuo perdegimo

Grupės pavadinimas „Raudona šviesa“ sukelia įvairias asociacijas ir emocijas.

A. Židonis vis matydavo raudoną lemputę. Šioji įsiplieksdavo automobiliui sustojus prie šviesoforo ar stūksodavo ant elektrinės bokšto.

„Raudona lemputė keistai skamba, raudona šviesa – „grupiškiau“. Grupės pavadinimas neturi kažkokios gilios prasmės. Raudona šviesa asocijuojasi su ryškia emocija, ši spalva dominuoja ir koncertuose“, – pasakoja Adomas.

Jo gyvenime vienas kitą nuolat lydi muzika ir jaunimo politika. A. Židonis Panevėžyje organizuoja festivalius, renginius jaunimui.

„Negaliu paleisti muzikos. Ji man yra pabėgimas nuo kitų darbų, muzika mane gelbsti nuo perdegimo“, – teigia Adomas.

Kadangi pats daug metų dirba jaunimo politikoje, jam įprasta pristatyti naują įstatą ar pokytį, bet štai pristatyti savo grupę – sunku.

„Scenoje viskas kitaip, viskas susimaišo ir buvę klasiokai tapo nebe klasiokais“, – svarsto A. Židonis. – Man atrodė, kad nereikia koordinuoti buvimo ant scenos, tik vėliau supratau, kad viską reikia suplanuoti ir surepetuoti. Kartą pakviečiau grupę nusilenkti, nors niekada nesam to darę. Visi šiek tiek sutriko, kol visi nusiėmėm gitaras, užtruko laiko. Pasirodo, ir tokius dalykus reikia planuoti.“

aunimo politikoje dirbantis Adomas Židonis juokiasi, kad jam įprasta pristatyti naują įstatą, bet štai savo populiarėjančią grupę – sunku. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Gitarą įdavė tėtis

A. Židonis mokėsi muzikos mokykloje, tačiau joje baigė ne muzikos, o choreografijos klasę. Vaikinas šoko tautinius šokius. Nors muzikos mokyklos moksleiviui reikėjo lankyti ir pianino pamokas, bet Adomo šis instrumentas netraukė.

Jam kur kas mielesnė atrodė gitara. Jo tėtis – ilgametis gitaristas, jaunystėje grojęs grupėje. Tėtis įdavė sūnui gitarą ir pamokė groti.

„Pradėjau groti gitara, tada mokiausi groti ir dainuoti vienu metu. Sunku pasakyti, kada prasidėjo mūsų grupės gyvavimas – grojimas J. Balčikonio gimnazijoje buvo tik „Raudonos šviesos“ užuomazga“, – svarstė Adomas.

Muzika ne tik jaunimui

A. Židonis yra savamokslis dainininkas ir gitaristas, o per karantiną pradėjo dar ir kurti dainas.

Šiandien „Raudonos šviesos“ repertuare – jau dvylika autorinių dainų.

Grupės vokalistas tvirtina, kad labiausiai patinka koncertuoti savo mieste – panevėžiečiai palaiko vietinius menininkus.

„Mąsčiau, kad gal mes per daug alternatyvi roko grupė grojanti tik jaunimėlio muziką, bet buvau neteisus. Tie, kas jaunystėje klausėsi „AC/DC“, mielai ateina pasiklausyti ir mūsų. Taigi, turim kuo papirkti ir vyresnę auditoriją“, – šypsosi Adomas.

Būdamas scenoje jis sako nieko negalvojantis – tiesiog mėgaujasi akimirka.

„Tik po koncertų – baisi tuštuma. Vos prieš keletą valandų „rokinai“, o dabar eini į „Maximą“, – svarsto A. Židonis.

Nesėkmės įkvepia

Kaip vieną nemalonesnių išgyvenimų grupės nariai prisimena koncertą Kupiškyje. Aparatūra nebuvo tinkamai sureguliuota, o pasiklausyti jaunųjų rokerių susirinko vos keletas praeivių. „Buvo liūdna groti penkiems žmonėms, į repeticijas ateina daugiau draugų paklausyti nei tąkart per koncertą. Nutarėm atsakingiau atsirinkti koncertus“, – sako A. Židonis.

Bet iš prastų patirčių atsiranda įkvėpimas dainoms. Grupė neseniai sukūrė dainą apie nesėkmingą kelionę iš Vilniaus. Po nepavykusio pasirodymo Kupiškyje draugai važiavo į grupės „ba.“ koncertą Vingio parke.

O grįžę prie automobilio rado nuleistą padangą. Atsarginės neturėjo, tad iš Vilniaus grįžo tik paryčiais.

„Toje dainoje ir yra žodžiai „rytinė saulė, o man dar naktis“. Sėdi, rašai apie kažkokią emociją ir gimsta tos dainos. Senosios dainos evoliucionuojasi. Kurdavom dainas iš keturių akordų, nes neturėjom supratimo, ką ten tobulinti. Atsiradus gebėjimams, norisi daugiau, kurti sudėtingesnes dainas“, – pasakoja Adomas.

Svarbiausia – kad linguotų galvas

Panevėžiečio manymu, roko scena Lietuvoje draugiška jaunoms grupėms. Ir populiarioji „ba.“ į koncertą Vingio parke pasikvietė net tris apšildančias jaunas grupes.

„Dirbdamas unikaliai ir kokybiškai, tikrai gali rasti savo vietą. Vienos grupės pasirenka perdainuoti kitų kūrinius vestuvėse ir viskas su tuo yra gerai, bet aš noriu groti kažką naujo“, – teigia Adomas.

Jis klauso daug lietuviškos muzikos, roko, jo favoritai – „DDL PLK“, „Kamanių šilelis“, „Solo Ansamblis“, „EGOMAŠINA“, „Akli“, „ba.“, Vytautas Kernagis.

Paklaustas, kokį norėtų matyti savo klausytoją, Adomas svarsto, kad svarbiausia, jog klausytojai koncertuose linguotų galvomis.

„Mes grojam sunkesnę muziką – roką, o jis reikalauja, kad judėtum, švilptum, oštum, purtytum galvą. Jaunimo piknike turėjom „moch‘ą“, čia toks dalykas, kai žmonės stumdosi rate. Toks yra šis stilius ir taip tame stiliuje žmonės elgiasi. Jei žmogus koncerte bent koją trepsi, man tai ženklas, kad mūsų muzika verčia jį judėti“, – kalba grupės lyderis.

Nors panevėžiečiai jau atpažįsta „Raudonos šviesos“ grupės vokalistą gatvėje, jam pačiam svarbiausia, kad dainos paveiktų žmones.

„Smagu, kai matau, kad kažkas klauso dainų „SoundCloude“. Mane gelbsti muzika, todėl tikiuosi, kad ir mano dainos koreliuoja su klausytoju, jo potyriai persipina su mūsų muzika“, – svarsto A. Židonis.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų