P. Židonio nuotr.

Ietis kryžiuoja verslas ir valdžia

Ietis kryžiuoja verslas ir valdžia

Pusantro tūkstančio Velželio, Velžio, Liūdynės, Vyčių ir aplinkinių vietovių gyventojų nekantriai laukia Regionų apygardos administracinio teismo Panevėžio rūmų sprendimo, nulemsiančio, ar stovės Velželyje biojėgainė, ar visgi jos ten nebus.

Teisėjų verdikto laukia ir Panevėžio rajono meras Antanas Pocius. Nuo to priklausys, ar savo parašu jis „palaimins“ šias daug triukšmo sukėlusias planuojamas statybas.
Panevėžio rajono savivaldybė bando teismui įrodyti, kad vietos žmonių gerovė svarbesnė už ekonominį statytojų interesą.

Bylinėjasi dėl parašo

Rajono meras A. Pocius šaukimo į teismą sulaukė dar rugsėjį.
Tokį iššūkį Savivaldybei metė su gyventojų ir valdžios barikadomis susidūrusi bendrovė „Ekoternum“, planuojanti Panevėžio pašonėje statyti pirmąją Baltijos šalyse biodujų jėgainę, kurioje šiaudai, silosas, taip pat ir mėšlas būtų verčiami biometanu – viena žaliausių alternatyvų energetikoje ir pramonėje.
Planuojamos jėgainės statytojai net du kartus – sausį ir birželį – rajono Savivaldybei teikė prašymus pakeisti žemės paskirtį, tačiau į abu atsakyta neigiamai.
Lapkričio pabaigoje vykusiame teismo posėdyje meras nedalyvavo.
Vietoje jo deleguotai Savivaldybės Juridinio skyriaus vedėjai Inai Kulikauskienei buvo pavesta įrodinėti, kad nesutinkanti su biojėgainės statybomis vietos valdžia gina gyventojų, taigi, viešąjį interesą.
„Iš esmės bylinėjamasi dėl mano parašo. Merui suteikta galimybė keisti savivaldybės ribose esančios žemės paskirtį. Sklypų, kuriuose verslininkai nori statyti biojėgainę, dabartinė paskirtis įvardijama kaip žemės ūkio naudojimo. Kad galėtų imtis sumanytų statybų, turimi sklypai turėtų būti įvardijami kitos paskirties žeme“, – aiškino A. Pocius.
Jam atsisakius keisti žemės paskirtį, dabar šis reikalas sprendžiamas teisme.
„Prieš teismo posėdį į mane kreipėsi parašus prieš šios jėgainės statybas rinkę gyventojai. Jie siūlėsi ateiti ar prie teismo pastato, ar į patį jo posėdį – ne tik parašais, bet ir gyvai parodyti nepasitenkinimą planuojamomis statybomis. Bet sutarėm, kad tokio palaikymo nereikia“, – teigė A. Pocius.

Antanas Pocius „Sekundės“ nuotr.

Antanas Pocius „Sekundės“ nuotr.

Koziris – viešasis interesas

Rajono vadovas svarsto, jog kad ir koks būtų Panevėžio teisėjų sprendimas, juo ši istorija nesibaigtų.
„Manau, kad ir viena, ir kita pusė jai nepalankų teismo sprendimą skųstų aukštesnės instancijos teismui. Bylinėjimasis tęstųsi, dėl to jėgainės statybos negalėtų būti pradėtos“, – prasitaria meras.
Pirmos instancijos teismo sprendimo dėl žemės paskirties keitimo verslininkų Velželyje įsigytuose sklypuose laukiama gruodžio 20-ąją.
I. Kulikauskienės teigimu, vienas iš svarbiausių kozirių, kuriuo remdamasi Savivaldybė tikisi laimėti šį teismo procesą, yra tai, kad prieš bioreaktoriaus statybas pasisako pusantro tūkstančio žmonių.
Savivaldybė motyvuoja, kad keičiant žemės paskirtį nepakanka vien palankių bendrojo plano sprendinių, bet būtina atsižvelgti ir į tokius kriterijus kaip visuomenės atstovų siūlymai, kraštovaizdis, viešosios erdvės.

Milijoninės investicijos

Į Velželyje planuojamos biojėgainės statybas bendrovė „Ekoternum“ numačiusi investuoti šešis milijonus eurų.
Pristatydama jėgainės poveikio aplinkai ataskaitą „Ekoternum“ skelbė, kad 35 proc. statybų lėšų finansuotų ES fondai. Biojėgainei numatyta vieta už šešių kilometrų nuo Panevėžio centro, po kilometrą nuo Velžio bei Liūdynės, nuo Velželio – keli šimtai metrų.
Biojėgainė su kitais gamybiniais statiniais užimtų keturių hektarų teritoriją.
Jos statytojai teigia, jog ši jėgainė būtų pirmoji tokia Baltijos šalyse, kurioje apdorojant šiaudus, silosą ir kitą žaliąją masę būtų išgaunamas biometanas. Lietuvoje jau veikiančiose biodujų jėgainėse pritaikytos technologijos gali apdoroti iki 8 proc. sausos biomasės, o bendrovės „Ekoternum“ pasirinkta technologija leistų talpykloje išmaišyti iki 17 proc. sausos biomasės.
Biodujų jėgainėje apdorojant šiaudus ir silosą išsiskirs metano dujos, o po technologinio proceso likęs substratas (kompostas) būtų naudojamas kaip trąša.
Nors statytojai tvirtina, jog šis procesas bus bekvapis, gyventojus labiausiai baugina, jog tokia naujovė kaip tik jiems gali reikšti gyvenimą su nuolatiniu nemaloniu kvapu.

Motyvas – ne tik kvapai

Naujų investuotojų į Velželį nenusiteikusi įsileisti rajono Savivaldybė laikosi pozicijos, esą pastačius biojėgainę atsirastų ir vizualinė, ir ūkinė tarša, o dėl to gali pablogėti gyvenimo sąlygos.
Su kelią pastojusia rajono Savivaldybe besibylinėjanti „Ecoternum“ savo argumentų žiniasklaidai išsakyti nepanoro.
Paskambinus šios bendrovės pirmininkui Donatui Jurkoniui ir pasiteiravus apie tai, kokios priežastys privertė kreiptis į teismą, šis nurodė kreiptis į rajono Savivaldybę.
„Aš nieko nežinau, jums reikia kreiptis į Savivaldybę“, – teigė D. Jurkonis.
Išreiškus nuostabą dėl nežinojimo, buvo darsyk patarta kreiptis į Savivaldybę ir tuo pokalbis baigtas.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų