Sandarus vidaus vandentiekio vamzdynas

Sandarus vidaus vandentiekio vamzdynas

Geriamąjį vandenį tiekiančioms vidaus vandentiekio sistemoms keliama daugybė reikalavimų. Pirmiausia geriamasis vanduo turi atitikti higienos normas, todėl vamzdynas neturi keisti jo sudėties, kvapo ir skonio. Vamzdžiai ir jungtys turi būti atsparūs cheminiam ir mechaniniam poveikiui, taip pat – mikrobiologinei taršai. Pasirūpinus vandens kokybe, vamzdynas turi užtikrinti ir patikimą ilgalaikį jo eksploatavimą: jis turi būti atsparus temperatūros ir slėgio pokyčiams, išlikti sandarus visą naudojimo laiką.

Kad geriamojo vandens vamzdynas atitiktų visus šiuos reikalavimus, jis turi būti racionaliai suprojektuotas kvalifikuoto specialisto. Be to, jam turi būti parinktos kokybiškos medžiagos – vamzdžiai, jungtys, sandarikliai ir kiti reikiami priedai. Geriausia, kad viskas būtų to paties gamintojo. Ir trečia – jis turi būti sumontuotas tiksliai pagal projektą, laikantis vamzdyno dalių gamintojų technologijos.

Populiariausi vamzdžiai

Vandentiekio vamzdynui, kaip ir kitoms slėginėms sistemoms, naudojami vamzdžiai ir jų fasoninės dalys turi būti tvirtos – atsparios slėgiui ir mechaniniam poveikiui. Todėl neretai sistemas renkamasi iš metalo: vario, nerūdijančiojo arba cinkuoto plieno.

Kokybiški metaliniai vamzdynai yra nepigūs, gana sunkūs ir pakankamai sudėtingai montuojami: reikia daug įvairių jungčių, o neretai dar ir vamzdžių laikiklių. Vis dėlto tvarkingai sumontuotas varinis ar plieninis vamzdynas gali būti nepaslėptas – pramoninio ar steampunk stiliaus interjeruose, loftuose ar sodybose jis gali atrodyti labai dekoratyviai.

Kur kas paprastesnis yra plastikinių vamzdžių montavimas. Dar ne taip seniai tarp plastikinių vamzdžių karaliavo klijuojamos PVC sistemos, bet jas, nors yra lengvos bei nebrangios, kaip ir metalinius vamzdynus, buvo gana sudėtinga montuoti. Kiekvienas posūkis, kampas, išsišakojimas ar sudūrimas – tai dar viena klijuojama jungtis. O klijai, kad ir ką sakytų pardavėjai, vargu ar gali būti visiškai saugūs ir nekenksmingi sveikatai.

Tad pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo daugiasluoksnių vamzdžių populiarumas. Šie metalopolimeriniai vamzdžiai sudaryti iš tarpusavyje suklijuotų trijų sluoksnių: dviejų plastiko ir aliuminio tarp jų. Šie vamzdžiai mėgstami dėl savo lankstumo ir tvirtumo, juos montuojant reikia gerokai mažiau jungčių, taigi ir galimai nesandarių vietų yra mažiau.

Jungčių tipai

Kad ir kokius vamzdžius pasirinktumėte, vamzdyno sandarumui didžiausią įtaką daro jungtys – tiek pačių vamzdžių tarpusavio jungimo vietose, tiek jungimo prie santechninės įrangos vietose. Todėl, renkantis vamzdžius, būtina atkreipti dėmesį ir į jų jungimo būdą. O šių yra įvairių: be jau minėto klijavimo, vamzdžiai gali būti lituojami, virinami, jungiami srieginėmis jungtimis, užspaudžiami (presuojami).

Jei vamzdžiai bus matomi, tinka bet kuris iš šių jungimo būdų, svarbu, kad darbas būtų atliktas kokybiškai. Nutikus avarijai, ją greitai pastebėsite ir patogiai galėsite likviduoti. Tačiau jei vamzdyną norite paslėpti sienoje, pasirinkimas gerokai susiaurėja.

„Geberit“ techninio projektų ir prekybos konsultanto Vytauto Dindos teigimu, geriausia būtų rinktis vandentiekio sistemą su užspaudžiamosiomis jungtimis: „Srieginių jungčių negalima slėpti, užtinkuoti ar uždengti – būtina palikti galimybę atlikti jų apžiūrą ar remontą. Tačiau ties kiekviena jungtimi apžiūros liuko juk nedarysi. Tad kur kas praktiškiau pasirinkti presuojamąsias jungtis. Jų montavimas nė kiek nepažeidžia vamzdžio, priešingai nei vamzdį virinant ar sriegiant. O, pasirinkę patikimo gamintojo produkciją ir laikydamiesi montavimo instrukcijų, galėsite būti ramūs dėl rezultato.“

Kad vandentiekio sistema būtų sandari ir patikima, turi būti naudojami to paties gamintojo vamzdžiai ir jiems pritaikytos jungiamosiomis detalės.

Užspaudžiamųjų jungčių privalumai

Be jau minėtos galimybės vamzdyną, sujungtą presuojamosiomis jungtimis, paslėpti konstrukcijose, šis jungimo būdas turi ir daugiau privalumų. Tai – švarus darbas: jokio virinimo, jokių drožlių, klijų smarvės. Atpjaunamas reikiamo ilgio vamzdis, įmaunamas į jungtį ir specialiomis replėmis užspaudžiama jungties vieta. Viską apgalvojus ir pasiruošus, darbas netrunka, be to, sumažėja ir žmogaus klaidos tikimybė.

Presuojant metalinius vamzdžius, ypač jeigu jie – cinkuoto plieno, nenukenčia jų išvaizda (prisiminkite, kaip atrodo virinimo siūlės). Vamzdžių nebūtina dažyti, nes nepažeidžiamas nuo korozijos saugantis cinko sluoksnis.

„Geberit“ presuojamųjų jungčių sprendimai

„Volex“ – tai plastikinių daugiasluoksnių ir vienasluoksnių vamzdžių ir jiems pritaikytų jungčių sistema. Pagrindinė „Volex“ daugiasluoksnių vamzdžių paskirtis – karšto ir šalto vandens tiekimas bei radiatorinis šildymas (vamzdynai, kuriuose slėgis neviršija 10 bar), o vienasluoksnių – grindinis šildymas. Tačiau abiejų tipų vamzdžius galima naudoti pagal visas minėtas paskirtis.
Lengvai lankstomi „Volex“ vamzdžiai gaminami įvairių skersmenų: vienasluoksniai – 16 mm ir 20 mm, daugiasluoksniai – nuo 16 iki 63 mm. Kartu su įvairiausiomis jungtimis ir priedais ši sistema greitai bei nesudėtingai įrengiama tiek statant naują namą, tiek atliekant remontą.

Kad sumontuotas vamzdynas būtų hermetiškas, „Geberit“ siūlo specialias jungtis. Kiekvienas presavimo taškas yra užsandarinamas dviem tarpinėmis – tokia konstrukcija, tinkamai suspausta, užtikrina jungties sandarumą. Jungtyse papildomai dar yra įmontuojamas ir permatomas patikros žiedas „Grimalid“ – įstatytą į jungtį vamzdį galima apžiūrėti iš visų pusių, prieš suspaudžiant jungtį, patikrinti įstatymo gylį ir įsitikinti sujungimo patikimumu. „Grimalid“ žiedas taip pat padeda nuspręsti, kaip tinkamai laikyti presavimo įrankį.

Specialiai šiai sistemai skirtos aukštos kokybės užspaudžiamosios cinkuoto plieno replės, o jų neturint galima naudoti daugelį rinkoje siūlomų presavimo įrankių (U ir TH profilio).
„Volex“ sistemos kokybė ir ilgaamžiškumas patvirtintas 18 000 bandymų valandų.

Presuojant metalinius vamzdžius, ypač jeigu jie – cinkuoto plieno, nenukenčia jų išvaizda. Vamzdžių nebūtina dažyti, nes nepažeidžiamas nuo korozijos saugantis cinko sluoksnis.

„Mapress“ – tai metalinių vamzdžių ir jiems skirtų užspaudžiamųjų jungčių sistema.

Ji idealiai tinka šildymo sistemos stovams, radiatoriams prijungti, šilumos punktams montuoti ir pajungti, net magistraliniams vamzdynams ar priešgaisrinėms sistemoms įrengti.

„Mapress“ yra keturių tipų: cinkuoto plieno vamzdžiai ir jungtys, nerūdijančiojo plieno vamzdžiai ir jungtys, varinės jungtys ir vamzdžiai bei jungtys laivynui. Cinkuoto plonasienio plieno vamzdžių, dažniausiai naudojamų šildymo sistemoms įrengti, skersmuo yra nuo 10 mm iki 100 mm, o geriamojo vandens tiekimo sistemoms idealiai tinkančių nerūdijančiojo plieno vamzdžių – nuo 12 iki 100 mm.

Bene seniausiai šildymo sistemoms ir geriamajam vandeniui tiekti naudojamas varis dažniausiai yra lituojamas arba virinamas. Tačiau iš „Mapress“ asortimento galima rinktis ir varines (fosforu deoksiduotas) presuojamąsias jungtis (12–50 mm skersmens).

Nesvarbu, kokio metalo medžiagos jungiamos, naudojami tie patys įrankiai ir metodai: nupjaunamas reikiamo ilgio metalo vamzdis, sukalibruojamas, įkišamas į jungtį ir elektriniu įrankiu užspaudžiamas.

Įsitikinti sumontuotos „Mapress“ sistemos hermetiškumu padeda keletas saugiklių:

  • pirmiausia, tai – jungčių konstrukcija: joje palikta speciali anga, per kurią, tinkamai neužspaudus jungties, intensyviai purškia vanduo. Jeigu jungtis užpresuota gerai, ši anga aklinai uždaryta;
  • antra, visos jungtys turi užspaudimo indikatorius, t. y. spalvotus plastikinius žiedus, kurie presuojant nukrinta. Tai puikus būdas įsitikinti, kad neliko neužspaustų jungčių;
  • trečia, ilgalaikis tarpinių elastingumas. Įprastos guminės tarpinės ilgainiui sueižėja ir pasidaro nesandarios. Tačiau atliktų bandymų rezultatai įrodo, kad „Mapress“ jungtyse naudojamos guminės „O-ring“ tarpinės išlieka kokybiškos mažiausiai 50 metų.

Komentarai

  • pasakysiu jums kaip apie 20 m isdirbes su santechnika…esu susipazines ir teoriskai ir praktiškai su daugybe garsiu ir nelabai garsiu gamintoju vamzdynų sistemomis.. kiekvienas sujungima syra padidinta rizika, kiekvienas, kad ir koks gera sjis bebutu.. pati geriausia yra kolektorine sistema. Ar tai butu vandentiekis ar sildymas.. daugiau metru vamzdzio, bet jokiu sujungimų grindyse..

    • Gal ir teisingai, tu įsitikinęs, kad kolektorinė sistema geriausia, bet yra ir minusų, pvz. vienas iš jų, 4metrai nuo kolektoriaus iki virtuvės, per kiek laiko atbėga šiltas vanduo? Atsuki o jis šaltas, lauki kol sušils.

      • alfabygg

        • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų