Josvydas Elinskas (ELTA) nuotr.

Seimas linkęs pritarti visų pradinukų nemokamam maitinimui

Seimas linkęs pritarti visų pradinukų nemokamam maitinimui

Seimas svarstys Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos” iniciatyvą nemokamai maitinti visus pradinukus.

Ketvirtadienį parlamentarai po pateikimo pritarė Seimo nario Lino Kukuraičio pateiktoms įstatymo pataisoms, siūlančioms nemokamus pietus, nevertinant pajamų, skirti mokiniams, kurie mokosi pagal pradinio ugdymo programą trečiojoje ir ketvirtoje klasėse.
Už tai balsavo 48 Seimo nariai, 1 buvo prieš, susilaikė 37 tautos atstovai. Šį projektą dar vertins Vyriausybė, svarstys Seimo komitetai, o į Seimo plenarinę salę jis turėtų sugrįžti birželio mėnesį.
„Tai mūsų ketvirtas bandymas užtikrinti nemokamą maitinimą visiems pradinukams”, – pristatydamas įstatymo pataisas sakė L. Kukuraitis.
Jo nuomone, toks maitinimas turėtų būti organizuojamas švediško stalo principu, užtikrinant vaikams sveiką maistą.
Seimo demokratų teigimu, nemokami pietūs pradinukams – tai parama šeimai, sveikos gyvensenos įpročių formavimas, socialinės atskirties mažinimas.
„Mes siekiame, kad mūsų vaikai būtų pirmiausia sveiki, kad kiekvienu būtų pasirūpinta, kad jie nesijaustų diskriminuojami”, – sakė Seimo narė demokratė Laima Nagienė.
Nepalaikydamas projekto Seimo narys konservatorius Linas Slušnys šią iniciatyvą buvo linkęs sieti su rinkimais.
„Rinkimai yra nuostabus metas ir tada visi pradeda nuošidžiai mylėti vaikus. Kyla klausimas dėl maisto švaistymo, vaikai daug maisto išmeta mokyklose. Švediškas stalas nėra panacėja. (…) Tokios šalys kaip Norvegija savo mokyklose neturi nemokamo maitinimo ne dėl to, kad negali, o dėl to, kad vaikai valgo tai, kas tradiciškai susiklostė jų namuose, šeimos turi savo tradicijas”, – sakė L. Slušnys.
Jeigu Seimas pritartų, nemokamą maitinimą mokykloje, anot demokratų, papildomai gautų apie 25 tūkst. trečiokų ir ketvirtokų.
Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ skaičiavimais, nemokamam trečiokų ir ketvirtokų maitinimui 2024 metais papildomai reikės apie 10 mln. eurų, iš jų iš valstybės biudžeto – apie 8 mln. eurų (maisto produktams, administravimo išlaidoms). Tuo metu iš savivaldybių biudžetų gamybos išlaidoms finansuoti reikėtų apie 2 mln. eurų.
Iniciatyvos autorių teigimu, 2025 metais papildomai reikėtų apie 20 mln. eurų.
Siūlymus nemokamai maitinti trečiokus ir ketvirtokus Seimui anksčiau yra teikę demokratų, „valstiečių“ atstovai, tačiau jie nesulaukdavo valdančiųjų palaikymo ir buvo atmesti.
Šiuo metu nemokamai maitinami priešmokyklinio amžiaus bei pradinių – pirmų ir antrų – klasių moksleiviai. Tuo metu trečiųjų ir ketvirtųjų pradinių klasių moksleiviams nesuteikta teisė gauti nemokamus pietus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų