Nežinomas XIX a. dailininkas, „Moteris žydra suknele“. (Antano Lukšėno nuotr.)

A. Vasiljevas naujoje parodoje pristato portretų kolekciją

A. Vasiljevas naujoje parodoje pristato portretų kolekciją

Lietuvos dailės muziejus šiandien, liepos 4 d., Vilniaus paveikslų galerijoje atidaro parodą „Portretas ir mada. Iš Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos Vilniuje“.

Nežinomas XIX a. dailininkas, „Moteris žydra suknele“. (Antano Lukšėno nuotr.)

Mados istorikas ir kolekcininkas A. Vasiljevas sukaupė didžiulę portretų kolekciją. Vien Vilniuje saugomoje Aleksandro Vasiljevo fondo portretų kolekcijoje yra per 1000 kūrinių, keliaujančių į jo rengiamas parodas Lietuvoje ir užsienyje.

Vilniaus paveikslų galerijoje surengta paroda nuo ankstesniųjų mados parodų skiriasi tuo, kad joje pirmą kartą rodomi tik portretai – kaip mados istorijos liudininkai ir dalyviai. Portreto ir mados ryšys yra labai glaudus. Laikui bėgant, portretai ne tik fiksavo mados kaitą, bet neretai ir patys tapdavo aprangos ar aksesuaro dekoro dalimi. XVIII a. II pusėje ir XIX a. pirmaisiais dešimtmečiams kartu su sentimentalizmu paplito mažojo formato portretai bei portretinės miniatiūros. Juos imta nešioti ant kaklo kaip medalionus, segti prie krūtinės kaip seges, jais pradėta puošti žiedus, apyrankes, tabokines, vėduokles.

Parodoje eksponuojami XVII a.–XX a. 5 dešimtmečio portretai. Seniausias kūrinys – 1646 m. nutapytas didiko portretas, atspindintis baroko mados didingumą ir reprezentacinių portretų tradiciją.

Dauguma parodoje eksponuojamų portretų yra sukurti prancūzų dailininkų. Ir ne tik todėl, kad Paryžius ilgą laiką buvo mados sostinė. 1982 m. iš Rusijos į Prancūziją emigravęs A. Vasiljevas čia sukaupė didžiąją dalį savo kolekcijos. Portretų autoriai yra profesionalūs, dailės akademijas baigę dailininkai. Parodoje galima pamatyti vieno žymiausių pastelės meistrų Moriso Kventino de la Turo (Maurice Quentin de la Tour, 1704–1788), prancūzų tapytojų Anri Fransua Rizenerio (Henri François Riesener, 1767–1828), Eženas Fransua Deverijos (Eugene François Deveria, 1805–1865), Žano Pjero Valeto (Jean Pierre Vallet, 1809–1886), Šarlio Rono (Charles Ronot, 1820–1851), Šarlio Diurano (Charles Durand, 1837–1917) ir kt. kūrinius.

Uždarame parodos atidarymo renginyje dalyvaus ir savo kolekciją pristatys pats A. Vasiljevas. Visuomenei ekspozicija bus atvira nuo liepos 5 d. Paroda „Portretas ir mada. Iš Aleksandro Vasiljevo fondo kolekcijos Vilniuje“ veiks iki rugpjūčio 27 d.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų