P. Židonio nuotr.

„Stepai, gazo!“ Panevėžyje: improvizacijos, ledai ir „Grafelis“

„Stepai, gazo!“ Panevėžyje: improvizacijos, ledai ir „Grafelis“

Gatvės ir pasakojimo spektaklis „Stepai, gazo!“ miesto centre, ant žolės. Aleksandras Špilevojus, Laurynas Jurgelis, ledai, „Grafelis“ ir motociklai. JBL garso režisierius. Dviejų aktorių improvizacijos ir mažai žinomi vieno iš Lietuvos valdovų Stepono Batoro gyvenimo faktai. Į tokį vakarą panevėžiečius sukvietė Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, įgyvendindama projektą „Maža žemėlapyje, didi pasaulyje“.

Pasirodymas buvo neįprastas ir ypatingas, mat žiūrovai turėjo galimybę pasitikrinti Lietuvos istorijos žinias, pasidalinti pamąstymais, padiskutuoti, išklausyti aktorių patirčių, nulėkti motociklu nupirkti ledų parduotuvėje „Grafelis“ ir jų paskanauti, netgi pabūti paties Stepono Batoro kailyje.

Pirmąkart Panevėžyje

Nors su spektakliu „Stepai, gazo“ abu kūrėjai po Lietuvą važinėja jau trečius metus, į Panevėžį užsuko tik dabar – iki šiol tiesiog nesusiklostė tinkamos aplinkybės.

„Vaidinti Panevėžyje – papildoma atsakomybė, tačiau ypač malonu. Mačiau žmonių reakcijas. Mačiau, kaip į pasirodymą reaguoja J. Miltinio dramos teatro kolegos, draugai, į asmenines vaikystės istorijas – šeimos nariai. Šypsenos, palaikančios akys“, – sako A. Špilevojus.

Stepai, gazo!“ praskleidžia Žygimanto Augusto sesers Onos vedybų ir sutuoktinio iš Rumunijos Stepono Batoro gyvenimo istoriją. Kuriant spektaklį susivokti mažiau žinomuose Lietuvos istorijos vingiuose padėjo konsultantė – istorikė Luka Lesauskaitė.

„Norėjau parodyti tuometę Lietuvą užsieniečio akimis. Svetimo žvilgsniu. Kas džiugino, liūdino, stebino. Tai tampa proga apmąstyti, kaip pasikeitėme. Pasvarstyti: tai, kas yra norma mums, toli gražu ne visada normalu kitiems“, – teigia A. Špilevojus.

Nenuspėjamas

Spektaklis „Stepai, gazo!“ visiškai nenuspėjamas. Pavyzdžiui, aktoriai niekada nežino, kiek susirinks žiūrovų skirtingose vietovėse – kad ir Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, mažesniuose miesteliuose ir bendruomenėse. „Tačiau esmė – ne žmonių skaičius. Mat spektaklį buvome pasiruošę vaidinti nuo 1 iki 60 žiūrovų. Dabar skaičiuojame, kad jų kaskart turėjome nuo 40 iki 400“, – džiaugiasi A. Špilevojus.

Priežasčių džiaugtis yra ir daugiau. Mat istorijomis, faktais dalijasi ne tik kūrėjai. Akmenės žiūrovai papasakojo, kad jų bažnyčią pastatė Stepono Batoro žmona Ona, čia įsikūrusi romų bendruomenė save laiko Stepono Batoro ir jo palydos iš Rumunijos palikuonimis. Ramygalos gyventojai buvo įsitikinę, kad Steponas Batoras itin prisidėjo prie prekybos plėtros šiame krašte.

„Ypač svarbu, kad po spektaklio neskubame skirstytis. Su bendruomenėmis šnekamės apie vietos istorijas, legendas, įdomius žmones – ūkininkus, girininkus, tautosakos rinkėjus, šviesuolius. Tokių pasakojimų išklausėme daug – nuo šviesių iki linksmų, ironiškų. Iš jų galėtume sudėlioti dar vieną siužetą – apie niekur neapdainuotus, žiniasklaidos neaprašytus Lietuvos herojus“, – sako A. Špilevojus.

Iššūkiai

Būta ir įvairių netikėtumų, iššūkių. Pavyzdžiui, teko vietoje adaptuoti spektaklį dešimtmečiams vaikams, nors buvo pakviesti vaidinti jaunimui. Visgi didesnė problema yra tinkama erdvė (reikalinga labiau kamerinė, jauki) ir oro sąlygos. Per trejus metus aktoriams teko motociklais brautis miško keliukais, vaidinti naktį, kai vienintelis šviesos šaltinis buvo degantis laužas. Vaidinti didžiulėje betonuotoje aikštėje be žalumos, kur pasiklysta garsas ir tarsi sumažėja pasakotojai. Teko ir sušlapti, ir sušalti, nes neturėdamas jokio rekvizito nepasislėpsi.

Burti bendruomenes

Žmonės dievina istorijas. Ir kurti, ir klausytis. Keliaudami su „Stepai, gazo!“ ne tik pristatome teatrą į namus, bet ir – o tai svarbiausia – mezgame pokalbius, vienijame, buriame žmones, kuriame bendras patirtis. Tai labai smagu, ypač mažose bendruomenėse“, – tvirtina A. Špilevojus.

Šiemet su spektakliu „Stepai, gazo!“ jau suplanuoti maršrutai po Panevėžio, Šiaulių regionus, link pajūrio – Nidos. Panemunės kelias, Kelmė, Kražiai, Tytuvėnai, Gargždai. Tai tik kelios vietos iš visų, kurias numatė L. Jurgelio ir A. Špilevojaus duetas. Kaskart kitoks ir kitaip, įtraukiantis vietos aplinką, objektus ir žmones – tokį reginį garantuoja kūrėjai.

*****

„Maža žemėlapyje, didi pasaulyje“ – G. Petkevičaitės-Bitės bibliotekos renginių (literatūros, dailės, muzikos, teatro ir kt.) ciklas: miesto gyventojai ir svečiai supažindiname su Lietuvą garsinančių Panevėžio regiono menininkų kūryba.

Be „Stepai, gazo“, šiemet jau vyko susitikimas su poetu Vladu Braziūnu bei jo dukra Saule, knygnešės Felicijos Bortkevičienės 150-ųjų metinių minėjimas, aktorės Eugenijos Šulgaitės atminimo vakaras ir kt.

Suplanuotas jaunojo muziko Armino Abukausko koncertas, skulptoriaus Algimanto Vytėno, fotomenininkės Editos Voverytės, dailininkės Ilonos Žvinakienės darbų parodos, susitikimai su Lėlių vežimo teatro direktoriumi Antanu Markuckiu, valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ meno vadovu Giedriumi Svilainiu ir kt. renginiai.

 

P. Židonio nuotr.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų