Asociatyvi nuotr.

Statistika: mokytojai uždirba 10 proc. daugiau nei kiti darbuotojai

Statistika: mokytojai uždirba 10 proc. daugiau nei kiti darbuotojai

Mokytojų atlyginimai – 10 proc. didesni nei vidutinis darbo užmokestis (VDU), skelbia Valstybės duomenų agentūra (VDA), pabrėžianti, kad dažnai pedagogų atlyginimų statistika pateikiama klaidingai.

Ketvirtadienį statistikai viešai pristatė pedagogų atlyginimų skaičiavimo metodiką, jų teigimu, „reaguojant į viešas manipuliacijas darbo užmokesčio rodikliais“, o Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai bei pedagogų profesinėms sąjungomis toliau derantis dėl algų kėlimo.

„2023 m. antrąjį ketvirtį viešojo sektoriaus mokytojų vidutinis darbo užmokestis sudarė 2210 eurų ir buvo 10 proc. didesnis nei šalies darbuotojų VDU“, – spaudos konferencijoje sakė VDA generalinės direktorės pavaduotoja Inga Masiulaitytė-Šukevič.

Pasak jos, toks atlyginimų augimas – ilgalaikė tendencija, tačiau realusis VDU mažėjo dėl aukštos infliacijos.

„Ta pati tendencija išlieka per paskutinius dešimt ketvirčių. Taip pat galima sakyti, kad per tą laikotarpį vidutinis šalies ūkio darbuotojų vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis ir mokytojų darbo užmokestis didėjo panašiais tempais, apie 10–12 proc. Tik dėl infliacijos realus vidutinis darbo užmokestis mažėjo“, – sakė VDA specialistė.

Statistikė pažymėjo, kad į apskaičiavimą neįtrauktos materialinės pašalpos, kompensacijos už nepanaudotas kasmetines atostogas, išeitinė ir kitos išmokos. I. Masiulaitytė-Šukevič pažymi, kad neatsižvelgiant į tai pedagogų VDU dažnai apskaičiuojamas klaidingai.

„Dažnai bruto darbo užmokesčio lėšos maišomos arba tapatinamos su pajamomis. Tačiau lygybės ženklo tarp tų dviejų rodiklių tikrai negalime dėti. Nes jie sudaro ir apima skirtingas visumas“, – sakė jis.

„Pajamos, nuo kurių skaičiuojamas socialinio draudimo įmokos, apima visą apskaičiuotą darbo užmokestį, išeitines išmokas, kompensacijas už nepanaudotas kasmetines atostogas ir kitas pajamas, nuo kurių skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos“, – aiškino ji.

„Tai yra nekorektiška, tai nepalyginami dalykai. Juos teikti ir skelbti reikia labai aiškiai, kad nebūtų klaidinama visuomenė“, – dar pridūrė VDA atstovė.

Pasak jos, duomenis apie mokytojų darbo užmokestį – priskaičiuotos atlyginimo lėšas, mokytojų dirbtas ir apmokėtas valandas neįskaitant kasmetinių atostogų ir ligos dienų bei ne visą darbo laiką dirbusių mokytojų skaičių – pateikia švietimo įstaigos.

Vidutiniam mėnesiniam bruto darbo užmokesčiui apskaičiuoti VDA apskaičiuoja dalindama bruto darbo užmokesčio lėšas iš vidutinio sąlyginio darbuotojų skaičiaus – mokytojų, kurie, perskaičiavus VDA, dirbo visą darbo dienos krūvį. Remiantis „Sodros“ duomenimis, perskaičiuotais VDA, 2023 m. II ketvirtį Lietuvoje buvo 27 610 visą krūvį dirbančių mokytojų.

Oficialiam užmokesčiui apskaičiuoti taikomas imčių metodas: detaliai tiriama reprezentatyvi mokytojų dalis ir pagal ją daromos išvados apie visumą. Statistika apima viešojo sektoriaus pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo, taip pat specialiųjų poreikių, mokytojus.

Švietimo profesinės sąjungos vadovas Andrius Navickas, organizuojantis mokytojų streiką rugsėjo 29 d., yra viešai teigęs, jog dabar pedagogų atlyginimas siekia 94 proc. VDU, tuo tarpu ministerija laikosi pozicijos, kad mokytojai uždirba 115 proc. šalies vidutinio užmokesčio.

A. Navicko vadovaujamoji švietimo darbuotojų profsąjunga pareikalavo dar šiais metais pakelti mokytojų atlyginimus 20 procentų. Taip pat prašo, kad nuo 2024 m. sausio 1 d. atlyginimai didėtų dar 30 proc. Tokiu atveju, bendras atlyginimų augimas siektų 56 procentus.

Tuo tarpu ministerija siūlo, kad 2024 m. rugsėjį pedagogų atlyginimai galėtų pasiekti 130 proc. VDU, kelti juos 20,5 proc. nuo dabartinio atlygio. Pagal šią formulę nuo sausio algos augtų 6,5 proc.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų