G. Kartano nuotr.

Startas, pažymėtas retais sutapimais

Startas, pažymėtas retais sutapimais

Lietuvai prisistato naujas muziejus – Stasys museum.

Šiandien duris atvėrusioje šiuolaikinio meno mugėje „Art Vilnius“ tokiu pavadinimu startuoja Stasio Eidrigevičiaus menų centras (SEMC).

Naujame prekės ženkle užkoduotos net kelios žinutės būsimiems lankytojams.

Minimas pasaulinio garso menininko vardas Stasys sufleruoja šio tarptautinį pripažinimą pelniusio kūrėjo, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato, siekį su žiūrovu bendrauti betarpiškai – atverti profesionalaus meno muziejų visiems.

„Norėsiu rasti kelią, kaip prabilti į eilinį žmogų, kuris gal niekad gyvenime nesilankė muziejuje.

Su ekspozicija susipažinti pakviesiu ir statybininkus, kurie statė šį pastatą. Norėsiu paaiškinti jiems meno ABC. Planuoju pakviesti piešimo mokytojus, mokinius, atverti akis, kad menas mums daro gyvenimą įdomesnį, pilnesnį, prasmingesnį“, – sako S. Eidrigevičius.

Dar vieną slaptą kodą turi ir pats žodis „museum“, nusakantis ne tik įstaigos kategoriją. Jo viduryje užkoduoti paties menininko inicialai – S. E.

Naujas logotipas Stasys museum netrukus atsiras ant Panevėžyje jau baigto statyti modernios architektūros pastato.

„Šis muziejus – tarptautinis meno reiškinys, jį kuriame su tarptautinėmis ambicijos, todėl svarbu, kad pavadinimas būtų lengvai atpažįstamas, suprantamas ir ne meno žinovams“, – sako naujojo prekės ženklo kūrėja Ieva Bieliūnaitė-Jankauskienė.

 

 

Naujas logotipas Stasys museum netrukus atsiras ant Panevėžyje jau baigto statyti modernios architektūros pastato.

Kryptis – į Panevėžį

Stasys museum Panevėžyje lankytojams duris atvers jau kitąmet. Jame bus eksponuojama S. Eidrigevičiaus bei kitų, tarptautinį pripažinimą pelniusių, pasaulio menininkų kūryba.

Dar praėjusią vasarą į Aukštaitijos sostinę vilkikas pargabeno beveik 1000 S. Eidrigevičiaus kūrinių, vertų kelių milijonų eurų. Iš atvežtųjų meno darbų didžiąją dalį autorius dovanojo Panevėžiui, kitus paskolino miestui 10-iai metų su galimybe juos eksponuoti. Šioje kolekcijoje – labai įvairių žanrų darbai: akvarelės, piešiniai tušu, ekslibrisai, tapyba pastelėmis, instaliacijos, knygų iliustracijos, spektaklio „Baltasis elnias“ scenografijos detalės, 40 „liūdesėlių“ – taip vadinami S. Eidrigevičiaus sukurto originalaus dailės žanro darbai.

Neseniai muziejaus kolekciją menininkas papildė dar 118-a darbų iš studijų Kaune 1964–1968 m. ir Vilniuje 1968–1973 laikotarpių: piešiniais ir tapyba, portretais, natiurmortais, grafikos kūriniais.

S. Eidrigevičius prasitaria Panevėžiui ruošiantis dar vieną dovaną – kolekciją ,,Šimtas geriausių pasaulio plakatų“. Joje surinkti 100 geriausių pasaulio plakato meistrų iš daugiau nei 20-ies šalių darbai.

„Tos kolekcijos paroda bus kaip svarbi traukos jėga ateiti susipažinti su įvairiais pasauliniais kūrėjais“, – intriguoja menininkas.

Gdansko rotušėje, Baltijos kultūros centre, parodos lankytojai išvys S. Eidrigevičiaus sukurtas iliustracijas trims knygoms. Asmeninio archyvo nuotr.

Stulbinamo formato eskizai

Šiandien atidaromoje „Art Vilnius“ eksponuojami ir specialiai šiai mugei S. Eidrigevičiaus nutapyti ypač didelio formato eskizai ant drobių.

Šių meno kūrinių gimimo aplinkybės negali nestulbinti. Dar spalio pradžioje lankydamasis Vilniuje S. Eidrigevičius neįtikėtinu būdu sugebėjo per 6 valandas nutapyti aštuonias drobes. Šiuose darbuose Stasys vaizduoja savo personažų santykį su būsimuoju muziejumi Panevėžyje.

Ant įspūdingo dydžio – 24 m x 2,8 m drobių menininkui tapyti teko Vilniaus dailės akademijos koridoriuose, nes tokios apimties darbai niekur kitur tiesiog netilpo.

Nuėjęs nepramintu keliu

Įdomus sutapimas, kokių retai pasitaiko – Stasio darbai vienu metu savotiškai sujungė Panevėžį, Vilnių, Gdanską ir Tauragę.

„Art Vilnius“ pradžia sutapo su S. Eidrigevičiaus iliustracijų trims knygoms parodos atidarymu Gdansko rotušėje, Baltijos kultūros centre, o Tauragės krašto muziejuje veikia jo iliustracijų paroda kitoms trims knygoms.

Tauragiškius su S. Eidrigevičiaus kūryba supažindina SEMC komandos parengta ekspozicija „Keliaujanti vaizduotė“. Joje pristatoma dalis S. Eidrigevičiaus knygų iliustracijų kolekcijos, kurią menininkas padovanojęs Panevėžiui. Parodoje eksponuojami kūriniai, sukurti Vytautės Žilinskaitės knygai „Kelionė į Tandadriką“ (1984), Chosė Muriljo „Mano draugas pelėdžiukas“ (1986) ir Ritos Repšienės „Laumių pasakoms“ (2008). Iš Tauragės ši paroda toliau keliaus į Šiaulius, vėliau – į Ukmergę.

O Gdanske menininko sūnaus Ignaco Eidrigevičiaus kuruojamoje parodoje pristatomos kitoms trims knygoms S. Eidrigevičiaus sukurtos iliustracijos. 1978-aisiais išleista Kazio Sajos „Už nevarstomų durų“ buvo pirmoji Lietuvoje šio menininko iliustruota knyga.

Parodai Gdanske atrinkti ir S. Eidrigevičiaus darbai iš Vaclavo Ctvrteko knygos „Mažoji pikta burtininkė“. Jai, išleistai taip pat 1978 m., irgi buvo lemta tapti pirmajai, S. Eidrigevičiaus iliustruotai Varšuvoje.

„Tada buvau dar svečias šioje šalyje“, – sako Varšuvoje gyvenantis menininkas.

Gdanske parodos lankytojai išvys ir S. Eidrigevičiaus sukurtas iliustracijas iš pernai pasirodžiusio naujo pirmosios A. Mickevičiaus poezijos knygos „Poezija“ leidimo.

„Mano iliustravimo kelias – dialogas su rašytoju. Ne pažodinis kelias, o atnešant kiekviename vaizde kitą metaforą, kitą mintį, kitą sumanymą“, – apibūdina S. Eidrigevičius.

O lenkų iliustratorius Jozefas Vilkonas savo knygoje rašė: „Stasys padarė įtaką vokiečių, prancūzų, italų iliustracijos menui. Kai kurie dailininkai ėjo tiesiog jo pėdomis.“

Komentarai

  • Na ir šaunu
    Lauksim atidarymo !
    Bet pats pastatas kaip ir nebaigtas dar…

  • Labai lauksim atidarymo!

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų