Siūloma PVM lengvata elektroninėms knygoms

Siūloma PVM lengvata elektroninėms knygoms

Elektroninėms knygoms siūloma taikyti lengvatinį 9 procentų PVM tarifą. Tai numatančias Pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pataisas įregistravo Seimo Laisvės frakcijos narė Monika Ošmianskienė.

Parlamentarė mano, kad siūloma lengvata skatintų daugiau vartoti elektroniniu būdu teikiamas knygas, kurios prisidėtų prie aplinkos tausojimo, žmonių skaitmeninių įgūdžių lavinimo, didesnio informacijos prieinamumo.

Seimo narės M. Ošmianskienės teigimu, dauguma ES šalių jau taiko lengvatinius PVM tarifus elektroninėms knygoms – nuo 4 procentų Ispanijoje iki 10 procentų Austrijoje, Čekijoje, Suomijoje. Jungtinėje Karalystėje ir Norvegijoje taikomas 0 procentų PVM elektroninėms knygoms.

„Atėjo laikas kurti ekologiškesnę ir labiau skaitmeninę Lietuvą. Skaitmenizacija yra viena iš ES, taip pat ir Lietuvos, popandeminių strateginių krypčių. Elektroninių knygų skatinimas prisideda prie aplinkos tausojimo, žmonių skaitmeninio ugdymo, informacijos prieinamumo“, – sakoma dokumento aiškinamajame rašte.

Jame pažymima, kad COVID-19 ir pandemija atvėrė pasauliui ir Lietuvai nuotolinio darbo ir mokymosi perspektyvas, pakeitė vartotojų įpročius. Vis daugiau veiklų persikelia į internetinę erdvę, o ten reikalinga ir ugdomoji medžiaga, tarp jų vadovėliai, pratybų sąsiuviniai, knygos ir kt.

„Išsilavinusi visuomenė yra vienas iš esminių valstybės pažangos požymių ir raktų į sėkmę. Elektroninės ar audioknygos duoda tą pačią naudą piliečiams, kaip ir knygos, teikiamos fiziniu būdu: forma skirtinga, bet turinys ir poveikis tas pats. Lietuvoje taikomas lengvatinis pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas spausdintoms knygoms. Tačiau lengvatinio PVM tarifo negalima taikyti elektroniniu būdu teikiamoms knygoms, jos turi būti apmokestinamos standartiniu PVM tarifu“, – dokumento aiškinamajame rašte sako jo autorė M. Ošmianskienė.

Ji atkreipia dėmesį į tai, kad Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas numato, kad autorių teisių objektais laikomos knygos, brošiūros, straipsniai, dienoraščiai ir kiti literatūros kūriniai, išreikšti bet kokia forma, įskaitant elektroninę. Parlamentarė įsitikinusi, kad 21-ajame naujųjų technologijų amžiuje, pažangioje valstybėje, elektroninių ir audioknygų autoriai negali būti diskriminuojami apmokestinimo kontekste.

Šiuo metu PVM įstatymas numato, kad lengvatinis 9 procentų PVM tarifas taikomas tik fiziniu būdu teikiamoms knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams.

Taip pat lengvatinis 5 procentų PVM tarifas taikomas periodiniams leidiniams, teikiamiems tiek fiziniu, tiek elektroniniu būdu.

Elektroninėms ar audioknygoms ir kitiems informaciniams leidiniams taikomas standartinis 21 procento PVM tarifas.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų