P. Židonio nuotr.

Protestas prieš eismo pokyčius – kelio ženklų vagystės

Protestas prieš eismo pokyčius – kelio ženklų vagystės

Vienoje pagrindinių Panevėžio arterijų – Smėlynės gatvėje – pradėtą remontą lydi vagystės. Kelininkai  šią savaitę vėl neteko įmonės turto – automobilių eismą draudžiančio kelio ženklo, stovėjusio Geležinkelio gatvėje. Jo vietoje liko nulaužtas pagalys.

Papildomo darbo tramdyti šioje vietoje taisyklių nepaisančius pažeidėjus gavusios Kelių policijos viršininkas piktinasi, kad įvažiavimą į Geležinkelio gatvę ir išvažiavimą iš jos ribojantys ženklai apskritai yra pertekliniai. Miesto Savivaldybės administracijos vadovas atkerta, kad kol vyksta remontas, draudimų neplanuojama naikinti, o kaip vairuotojai paiso ženklų, kontroliuoti turi policija.

Chaosas ir anarchija

Tai, kas jau kurį laiką vyksta ties Smėlynės ir Geležinkelio gatvių sankirta, Pušyno gatvės gyventojas Vilius vadina net ne netvarka, bet chaosu ir anarchija.
Neįgalumą turintis vyriškis, vairuojantis specialiu ženklu pažymėtą automobilį, teigia priverstas gerokai palūkėti ilgokoje eilėje, kol įvažiuoja į Geležinkelio gatvę.
„Iš Smėlynės gatvės sukti į Geležinkelio g. gali tik aptarnaujantis transportas ir dar tokie žmonės kaip aš, vairuojantys neįgaliojo ženklu pažymėtus automobilius. Tačiau eismą draudžiantys ženklai vairuotojams nė motais, į abi puses Geležinkelio gatve važiuoja karavanai“, – piktinosi Vilius.
Panevėžietis pasakojo, kad jam teko patekti į tokį karavaną, kuriame kartu su ženklų nepaisančiųjų srautu važiavo ir policijos mašina. Viliui ypač buvo pikta, kad pareigūnai pažeidėjų nė nestabdė – važiavo ir nuvažiavo savais reikalais.
„Sykį viena jauna moteris neleistinai iš Smėlynės gatvės sukdama į Geležinkelio, man, vairuojančiam neįgaliojo automobilį, net vidurinį pirštą parodė – esą, seni, kur lendi“, – baisėjosi Vilius.
O štai važiuodamas praėjusį šeštadienį jis atkreipė dėmesį, kad kelio ženklo, draudusio automobiliams iš Geležinkelio g. išvažiuoti į Smėlynės, apskritai nebėra.
„Spėjau pamatyti, kad stovi į šiukšlių konteinerius atremtas nulaužtas pagalys, ant kurio anksčiau buvo pritvirtintas tas ženklas, o jo paties nėra“, – pasakojo vairuotojas.

Geležinkelio gatvė. P. Židonio nuotr.

Geležinkelio gatvė. P. Židonio nuotr.

Kelio ženklą pavogė

Pasigedęs ženklo, Vilius paskambino bendruoju pagalbos telefonu, reikalavo jį sujungti su policija. Tačiau pakalbėjęs su budinčiu pareigūnu įsitikino, kad iš jo pilietiškumo – jokios naudos.
„Policininkas man paaiškino, kad kelio ženklus stato patys kelininkai, patarė skųstis jiems“, – dėl netvarkos mieste pasipiktinimą liejo panevėžietis.
Kelininkų jis nebeieškojęs.
Laikinojo ženklo, draudžiančio iš Geležinkelio g. išvažiuoti į Smėlynės g., nebuvo dar ir antradienį. Jį tepriminė nulaužtas pagalys ir šalia stovintis smėlio maišas, turėjęs prilaikyti. Tą pačią dieną kelininkai pastatė naują.
Smėlynės gatvę tvarkantys statybininkai pasakojo ženklo pasigedę po savaitgalio.
Darbų vadovo Kęstučio Zimaičio teigimu, vandalai į kelio ženklus nusitaiko nebe pirmą kartą. Dažnai po nakties jie randami išmėtyti, sulankstyti ar sulaužyti.
„Būna, kad apskritai dingsta ir tenka statyti naujus“, – panevėžiečių kultūra stebėjosi darbų vadovas.

Važiuoja, kas sumano

Kelių eismo taisyklių nesilaikantys vairuotojai ir piktina, ir kelia siaubą Geležinkelio gatvės pradžioje įsikūrusių kurčiųjų organizacijų atstovams.
Kurčiųjų sporto klubo „Vėjas“ vadovas Artūras Juknevičius pasakojo, jog atvykstantiems į klubą prisakyta automobilius palikti prie Smėlynės g. įsikūrusių prekybos centrų, jie taip ir daro.
„Palikę automobilius, einame Geležinkelio gatve, kuria turėtų važinėti vien aptarnaujantis transportas. Bet važiuoja visi, kas sumano. Dabar čia tikrai pavojinga“, – pabrėžė A. Juknevičius.

Nueiti į parduotuvę – iššūkis

Geležinkelio gatvėje gyvenanti Marija Juškaitė taip pat patvirtino: nepaisant sustatytų draudžiamųjų ženklų, automobilių srautas itin išaugo ir pėstiesiems čia labai pavojinga.
„Net nueiti į parduotuvę mums iššūkis. Glaudiesi kiek įmanoma arčiau kelkraščio, o grioviai gilūs, baisu įkristi“, – bėdojo moteris.
Tos pačios gatvės gyventoja Regina Arlauskienė piktinosi policija. Nors šios tarnybinius automobilius mato pravažiuojančius, tačiau kad pareigūnai stabdytų pažeidėjus ir skirtų jiems baudas, Regina tvirtina nepastebėjusi.

Smėlynės gatvės remontas. P. Židonio nuotr.

Smėlynės gatvės remontas. P. Židonio nuotr.

Draudimus siūlo naikinti

Gyventojų priekaištų dėl netvarkos Geležinkelio gatvėje sulaukusios Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos skyriaus viršininkas Virginijus Mačėnas tikina, esą pareigūnai tikrai stabdo pažeidėjus. Anot viršininko, surašyta jau ne dešimt ir ne dvidešimt, bet gerokai daugiau protokolų.
„O aš esu įsitikinęs, kad pradėjus Smėlynės gatvės už geležinkelio pervažos remontą, reikėjo ne drausti sukti į Geležinkelio gatvę ir iš jos, o kaip tik leisti eismą. Geležinkelio gatvė ganėtinai plati, automobiliai joje tikrai išsitektų. Mano supratimu, sustatyti draudžiamieji ženklai yra pertekliniai“, – aiškino V. Mačėnas.
Kelių policijos viršininkui neatrodo logiška, jog dabar Geležinkelio ir aplinkinių gatvių gyventojai, kad pasiektų centrą ar grįžtų į namus, turi važiuoti apylanka – sukti kone trijų kilometrų ratą.
„Leidus eismą Geležinkelio gatve, sumažėtų automobilių srautai Senamiesčio ir Pievų gatvėmis“, – motyvuoja V. Mačėnas.
Pareigūnas siūlo Savivaldybės komisijai peržiūrėti eismo ribojimus Geležinkelio gatvėje.

Siūlymu pasibaisėjo

Policijos atstovo siūlymas automobiliams atverti Geležinkelio gatvę neišvengiamai užprogramuotų mirtinus eismo įvykius, įsitikinęs šioje gatvėje gyvenantis Arūnas.
Į darbą užmiestyje kasdien važinėjantį panevėžietį stebina policijos pareigūno argumentai dėl neva vairuotojams per ilgos kelių kilometrų apylankos.
„Rožyne gyvenantieji gali važiuoti patogiu aplinkkeliu – Šiaurine gatve, o kam ten nepatogu, tie du ar trys kilometrai apylankos yra visiškas nulis, palyginus su tuo, kas laukia atidarius eismą Geležinkelio gatve. Pats kasdien taip važinėju ir man tai jokio nepatogumo nekelia“, – problemos dėl apylankos nemato Geležinkelio gatvės gyventojas.
Tačiau panaikinus eismą šioje gatvelėje draudžiančius ženklus, Arūnas neabejoja, jog būtų neišvengta mirtinos avarijos ir krūvos apdaužytų automobilių.
„Netgi dabar, stovint draudžiamiesiems ženklams, Geležinkelio g. vyksta didžiosios lenktynės, kas pirmas nusižengs. Ir tarpusavy lenktyniauja, ir autobusus lenkia. Įsivaizduokit, kas būtų, jei nuimtų ženklus? Kas tau bevažiuos aplinkkeliais, visi grūsis čia. Jau dabar senjorės vos ne grioviais ir geležinkelio bėgiais eina, bijodamos tų įžūlių lakstūnų. Asfaltas iki pat griovio, jei tokia gatve leis važiuoti automobiliams, pėstiesiems ir dviratininkams, kurių čia tikrai labai daug, jiems nebėra vilčių sugrįžti gyviems“, – pareigūno siūlymu pasibaisėjo Arūnas.
Vairuotojo nuomone, leidus eismą, nepatogumai neišvengiami ne tik Rožyno žmonėms. Čia kursuojantys maršrutiniai autobusai ilgam strigtų spūstyse, atsiliktų nuo tvarkaraščių ir visame mieste keleiviams tektų gerokai ilgiau laukti.

Policijos darbas

Policijai nepatinkančią eismo Geležinkelio ir aplinkinėmis gatvėmis schemą parengė iš septynių specialistų suburta Savivaldybės eismo organizavimo darbo grupė.
„Schema sudaryta visų pirma atsižvelgiant į tai, kad važiuoti Geležinkelio gatve būtų saugu keleiviniam transportui“, – teigė Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna.
Anot jo, darbo grupėje apsvarstyta, jog neribojant automobilių eismo Geležinkelio gatve ne tik būtų trukdomas pagalbos tarnybų automobilių eismas, bet gali pasipilti ir avarijos.
„Tai Kelių policijos darbas užtikrinti, kad žmonės ne savivaliautų, o laikytųsi kelio ženklų reikalavimų“, – atsisakyti laikinųjų draudimų nenusiteikęs T. Jukna.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų