Mother with cigarette and child in car, closeup. Don't smoke near kids

Pasyvus rūkymas ir jo formos: kodėl didžiausias pavojus kyla vaikams?

Pasyvus rūkymas ir jo formos: kodėl didžiausias pavojus kyla vaikams?

Cigarečių dūmams išsisklaidžius, juose slypintys pavojai niekur nedingsta. Rūkymo metu dūmuose susiformuojančios kenksmingos medžiagos nusėda ant įvairių paviršių, žaislų, rūkančiojo plaukų, odos ar drabužių ir dar ilgą laiką gali kelti grėsmę žmonės, o ypač vaikams.

Grėsmės slypi degime

Norint geriau suprasti pasyvaus rūkymo keliamą pavojų, visų pirma, verta žinoti, kas vyksta pridegus cigaretę. Tabakui degant aukštoje temperatūroje, išsiskiria tūkstančiai cheminių medžiagų. Daugelis jų yra pavojingos žmogui. Tarp pavojingiausių chemikalų patenka dervos, kurios padengia kvėpavimo takus ir tokiu būdu žudo plaučių ląsteles, taip pat netoli šimto skirtingų kancerogenų – medžiagų, kurios sukelia vėžį. Reikia paminėti ir tokius junginius kaip anglies monoksidas, kuris sutrikdo organizmo deguonies įsisavinimą ir lemia padidėjusį krūvį širdžiai, suprastėjusią fizinę bei psichologinę žmogaus savijautą.

Tabako gaminiuose yra ir nikotino. Jis sukelia potraukį rūkyti, tačiau pats savaime sveikatai pavojingas, kaip anksčiau minėtos medžiagos, nėra. Deja, norėdami patenkinti nikotino poreikį, rūkantieji prisidega cigaretę ir įtraukia bei į aplinka paskleidžia tikrą nuodų kokteilį.

Nuodus įkvepia visi aplinkiniai

Nuodus į plaučius įkvepia ne tik pats rūkantysis, bet ir greta rūkančiojo esantys asmenys. Tai vadinama antriniu rūkymu. Jis ypač pavojingas prirūkytose uždarose, blogai vėdinamose erdvėse. Šiuo požiūriu didelę grėsmę kelia rūkymas automobiliuose, kuriuose cigarečių dūmų koncentracija gali būti itin didelė. Visgi antrinio rūkymo pavojus kyla ne tik patalpose, bet ir balkonuose, lauko kavinėse bei visur kitur, kur cigarečių dūmai gali būti įkvėpti aplinkinių.

Pavojai nesibaigia ir cigaretei užgesus. Dalis cigarečių dūmuose esančių pavojingų medžiagų nusėda ant įvairių paviršių – drabužių, baldų apmušalų, užuolaidų, kilimų, tapetų, įvairiausių kitų objektų. Tai vadinama tretiniu rūkymu. Į organizmą jos gali patekti ir užterštus paviršius liečiant, o vėliau neplautomis rankomis valgant.

Tretinio rūkymo grėsmę patvirtina prieš keletą metų Vokietijoje atliktas tyrimas, kurio rezultatai paskelbti moksliniame „Science Advances“ žurnale. Tyrimo metu kino salėje, kurioje neberūkoma jau 15 metų, buvo matuojama cigarečių dūmuose aptinkamų kenksmingų medžiagų koncentracija. Seansų pradžioje, susirinkus žiūrovams, ji reikšmingai padidėdavo ir piko metu prilygo 1-10 cigarečių dūmų skleidžiamai taršai. Tai įrodo – kenksmingas dalelės kino salėje išsilaikė daugybę metų.

Pasyvus rūkymas ypač žalingas vaikams

Kadangi kino salė yra pakankamai gerai ventiliuojama, vėliau, seansui įsibėgėjus, kenksmingų dalelių koncentracija joje sumažėdavo. Tačiau šis pavyzdys parodo, kad nematomas cigarečių dūmų šešėlis rūkančiuosius sekioja visur, kur jie bebūtų.

Pasyvus rūkymas yra ypač pavojingas vaikams bei kūdikiams. Mažamečių organizmai dar tik vystosi, jų imuninė sistema yra silpnesnė, o kvėpavimo takai ir plaučių tūris mažesni nei suaugusiųjų, todėl cigarečių dūmuose esantys nuodai vaikams daro didesnę žalą. Be to, kūdikiai ir maži vaikai yra linkę tyrinėti aplinką – dėti įvairius daiktus į burną, ropinėti, liesti paviršius. Tokiu būdu ant jų nusėdusios cigarečių dūmų dalelės patenka į mažųjų organizmą. Net paprasčiausiai paėmę vaiką į rankas ar jį apsikabinę rūkantys tėvai gali perduoti mažyliui iš cigarečių dūmų pasklidusių kancerogenų ar dervų. Rūkalais prasmirdę drabužiai išduoda, kad su jais nešiojamos ir aplinkoje paskleidžiamos kenksmingos dalelės.

Tyrimai rodo, kad dėl antrinio ir tretinio rūkymo poveikio išauga ankstyvos vaiko mirties ir įvairių ligų rizika. Pasyvus rūkymas gali sutrikdyti normalų vaiko vystymąsi, pažinimo ir atminties funkcijas, nes augančios smegenys yra jautrios net ir nedideliam toksiškų medžiagų kiekiui. Jis gali lemti įvairias ūmias bei lėtines vaiko kvėpavimo takų ligas, tokias kaip astma, bronchitas ar plaučių uždegimas. Taip pat yra įrodymų, kad tretinis rūkymas gali pažeisti žmogaus ląstelių DNR ir sukelti vėžį.

Svarbu imtis priemonių pavojui sumažinti

Net ir saugodami vaikus nuo antrinio rūkymo pavojų, tėvai ne visuomet įvertina tretinio rūkymo grėsmę. Nerūkyti šalia vaikų, namuose ar automobilyje, žinoma, yra labai svarbu, tačiau to nepakanka norint eliminuoti visas grėsmes ir apsaugoti namiškius. Vienintelis užtikrintas būdas – žalingo įpročio atsisakyti. Be abejo, dažnam rūkoriui tai padaryti yra labai sunku. Tokiu atveju nuo pasyvaus rūkymo grėsmių reikėtų saugotis tinkamai vėdinant namus, juos dažnai valant, taip pats stengiantis namuose nedėvėti tų pačių drabužių, kuriais apsirengus buvo rūkoma, juos dažnai skalbti, plauti rankas.

Kalbant apie pasyvaus rūkymo prevenciją ir rūkymo žalos mažinimą, vis dažniau atkreipiamas dėmesys į bedūmes cigarečių alternatyvas. Kadangi jos veikia nedeginant tabako, į aplinką esą išskiria mažiau kenksmingų medžiagų, todėl rizika tiek pačiam rūkančiajam, tiek aplinkiniams yra mažesnė. Tačiau tai nereiškia, kad tokie nikotino gaminiai gali būti vartojami nepaisant aplinkinių gerovės.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų