Net ir daugiabutį paskelbus nerūkymo zona išvengti kenksmingų tabako dūmų nepavyks, mat įstatymas nedraudžia pešti dūmo prie lango ar ventiliacijos angos. P. Židonio nuotr.

Nuo rūkalių neapsaugo ir įstatymai

Nuo rūkalių neapsaugo ir įstatymai

Jau daugiau kaip dveji metai, kai kenksmingo rūkalų tvaiko pro balkonus uostyti nenorintys gyventojai savo daugiabutį gali paskelbti nerūkymo zona. Tokį žingsnį žengė ir Kniaudiškių gatvės 95-ojo namo bendrija. Deja, viltis kvėpuoti grynesniu oru neišsipildė: gyventojai toliau priversti prieš savo valią būti pasyviais rūkaliais.

Kniaudiškių gatvės 95-ąjame daugiabutyje gyvenanti savo vardo ir pavardės nenorėjusi viešinti panevėžietė „Sekundei“ pasakojo, kad jų namas nerūkymo zona paskelbtas prieš maždaug pusantrų metų. Tačiau net ir iškabinus ženklus, kad daugiabučio laiptinėse ir balkonuose draudžiama rūkyti, lengviau kvėpuoti nepasidarė.

„Dabar laiptinėse ir balkonuose neberūkoma, bet tai daroma savo butuose paslapčia, – sako moteris. – Kai kurie išeina į lauką, bet dažnas tingi. Daug kas cigaretes traukia savo butuose ir tie dūmai pasklinda kaimynams per visas ventiliacijos angas. Namas blokinis, tikėtina, yra daug visokių plyšių, tad visa smarvė per juos ir sklinda.“

Anot gyventojos, bandyta su rūkaliais kalbėtis ir gražiai, tačiau nuo jų tokie prašymai – kaip vanduo nuo žąsies.

„Yra keli tokie įžūlūs, su kuriais negalima susitarti nei geruoju, nei bloguoju. Paprašius nebenuodyti, pasigirsta argumentai, kad jiems taip pat nepatinka kitų kaimynų verdama kopūstienė. Bet maisto ir nuodų kvapas – nesulyginami dalykai. O ir ta pati kopūstienė juk neverdama per dieną po dešimt kartų, kaip kad viena po kitos traukiamos cigaretės. Vienas baigia rūkyti, kitas pradeda, ir taip pasaka be galo“, – piktinasi panevėžietė.

Vieni rūko, kiti dūsta

Nebeapsikentusi nuolatinės rūkalų smarvės, pašnekovė pagalbos kreipėsi į policiją ir į Panevėžio miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių.

Tačiau ir iš jų pagalbos teigia nesulaukusi.

Policija pirmiau paprašė įrodymų, kad iš tiesų yra pažeidžiami įstatymai ir kaimynai rūko balkone.

„Bet kaip man nufotografuoti kaimyną, jei jis rūko ketvirtame aukšte – to negaliu padaryti nei iš savo buto, nei iš lauko. Kaip gali nufotografuoti rūkantį kaimyną, kai jis cigaretę traukia pasislėpęs, atsisėdęs ant balkono grindų?“ – tokiu reikalavimu stebisi Kniaudiškių gatvės gyventoja.

Jos manymu, tokiu atveju turėtų užtekti kaimynų paliudijimo, kad viename ar kitame bute rūkoma.

Miesto viešosios tvarkos sergėtojai bent buvo atvykę, specialistai atliko tyrimą. Bet nenustatė jokių tyčinių veiksmų pažeidžiant Tabako gaminių ir jų kontrolės įstatymą. O rūkyti savo butuose įstatymas nedraudžia.

„Įstatymas yra, bet jis neišbaigtas, – daro išvadą panevėžietė. – Negina nerūkančiųjų teisės į sveiką gyvenamąją aplinką.“

„Nebesinori grįžti po darbo į namus, nes čia jautiesi visiškai nesaugus, neginamas valstybės. Kalbame apie įvairias sveikatingumo programas, bet valstybė negali užtikrinti, kad žmonės prieš savo valią nebūtų pasyvūs rūkaliai“, – priduria moteris.

Nors eik iš namų

Panevėžietė įsitikinusi, kad su priverstinio pasyvaus rūkymo problema susiduria daugelio daugiabučių gyventojai. Tačiau nenorėdami pyktis su kaimynais, kenčia tą baisią smarvę.

Nors dalis rūkančiųjų dabar renkasi elektronines cigaretes, jų kvapas nerūkantiesiems esą ne ką mažiau bjaurus.

O blogiausia, kad ne kiekvienam dūmo mėgėjui gali ir pastabą duoti.

„Yra tokių rūkalių, kurie labai įžūlūs. Ne tik rūko, bet ir pradeda grasinti, kai gražiai paprašai nenuodyti kaimynų. Juk kitur auga maži vaikai. Kartais kyla noras eiti miegoti į mašiną, nes kiekvieną dieną užmiegi ir keliesi su ta baisia smarve“, – atvirai kalbėjo moteris, įsitikinusi, jog šalies ar vietos valdžia turėtų inicijuoti įstatymo pakeitimą.

„Apskritai turėtų būti draudžiama rūkyti butuose ar pro langus. Kodėl dėl kelių rūkalių turi kentėti visi daugiabučio gyventojai?“ – piktinosi „Sekundės“ pašnekovė.

Ne pirmi metai

Kniaudiškių gatvės 95-ojo daugiabučio bendrijos pirmininkas Alvydas Jakštonis sako, kad jų name yra dvi gyventojos, kurios ne tik skundžiasi rūkalų dūmais, bet ir ne kartą yra kvietusios policijos pareigūnus ar Viešosios tvarkos skyriaus specialistus. Tačiau visais atvejais pažeidėjų nepavyko užfiksuoti, o ir įrodymų dėl daromų pažeidimų nebuvo.

„Aš ir pats kalbėjausi su abiem konfliktuojančiomis pusėmis. Manau, kad konfliktas kiek kitokio pobūdžio ir vyksta tikrai ne pirmi metai. Moteris skundžiasi, kad dūmai patenka iš ketvirto aukšto į trečią, bet dūmai paprastai kyla į viršų. Aš ir pats gyvenu kaimynystėje trečiame aukšte ir tikrai neužuodžiu cigarečių dūmų“, – aiškino pirmininkas.

Anot jo, kiti kaimynai dėl rūkančiųjų nesiskundžia.

Namą paskelbus nerūkymo zona, šio žalingo įpročio negalintys atsikratyti dažniausiai patraukti dūmą renkasi lauke – pastatytos net specialios metalinės dėžutės nuorūkoms.

A. Jakštonis svarsto, kad galbūt tabako kvapas sklinda iš lauko ar gyvenančiųjų žemesniuose aukštuose.

„Nebent kas nors virtuvėje rūko – pro ventiliaciją gal tie dūmai pasklinda. Bet kad visi masiškai rūkytų, tikrai taip nėra. Žinoma, šį klausimą dar reikės iškelti namo gyventojų susirinkime“, – žadėjo.

T. Martinaitis gyventojams pataria fiksuoti patiems pažeidėjus – atvykus pareigūnams sunku būna juos pagauti su įkalčiais. P. Židonio nuotr.

Pažeidėjus reikia gaudyti patiems

Šiuo metu jau 82 daugiabučių bendrijos Panevėžyje savo namus yra paskelbusios nerūkymo zonomis.

Miesto Savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Tadas Martinaitis patvirtino, jog tereikia vieno žmogaus pageidavimo, kad daugiabučio laiptinėse, balkonuose, terasose ar lodžijose būtų uždrausta rūkyti.

„Paskelbus daugiabutį nerūkymo zona rūkyti nebegalima viešosiose erdvėse, tokiose kaip laiptinė ar balkonai, tačiau tai nereiškia, kad žmogus negali rūkyti savo bute, – pabrėžia T. Martinaitis. – Žinoma, jis turi užtikrinti, kad šie kenksmingi dūmai nepatektų į kitas patalpas, bet realybė tokia, kad daugelis daugiabučių yra seni. Ventiliacijos šachtos ne visuomet tinkamai funkcionuoja.“

Būtent dėl šios priežasties Lietuvoje jau būta atvejų, kai nusprendžiama atšaukti draudimą rūkyti balkonuose. Mat retas rūkalius dėl tokio draudimo meta žalingą įprotį, tik iš balkono, kur dūmai daug greičiau išsisklaido, persikelia į virtuvę prie gartraukio, taip tabako smarve pasidalydamas su kaimynais.

Tiesa, Panevėžyje tokių namų dar nėra.

„Privačioje savo valdoje žmogus gali rūkyti. Žinoma, pasitaiko ir pažeidėjų, kurie ir toliau rūko neleistinose vietose. Todėl gyventojams visuomet patariame tokius fiksuoti patiems, nes atvykus policijos ar viešosios tvarkos pareigūnams, vilkintiems specialią aprangą, pažeidėjai paprastai pasislepia“, – pataria T. Martinaitis.

Svarbu žinoti

Paskelbus daugiabutį nerūkymo zona, už rūkymą balkonuose, terasose, lodžijose gresia bauda nuo 30 iki 60 eurų. Pakartojus nusižengimą ji dvigubėja.

Komentarai

  • Ziaurus tie uostytojai, zmonem trukdo gyvent su savo uostimais, rukantys zmones daznai ramina stresa nusiema itampa su ta cigarete, o sitie uostytojai tik konfliktus kelia ir zavaruchas nuolat

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų