P. Židonio nuotr

Mokyklų valgyklas vertins puodeliais

Mokyklų valgyklas vertins puodeliais

Ant mokyklų valgyklų durų jau atsiranda lipdukai su puodeliais. Jų skaičius lankytojams sufleruoja maitinimo įstaigos reitingą. Kuo daugiau puodelių, tuo valgyklos higienos būklė geresnė.

Kol kas Panevėžio apskrityje tokiais puodeliais pažymėtos vos kelios vaikus maitinančios valgyklos, tačiau Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) tikrintojai turės aplankyti visas.

Aukščiausias balas – tik vienai

Valgykloms skiriama nuo 1 iki 5 puodelių. Įvertinimas tik vienu puodeliu reiškia, jog higienos būklė nepatenkinama, du – patenkinama, trys – vidutinė, keturi – gera, o penki – puiki.

VMVT Panevėžio departamento patarėjos Jūratės Vaitiekūnienės teigimu, Panevėžio apskrityje kol kas atlikta mažai tokių planinių patikrinimų – reitinguotos vos šešios ugdymo įstaigos: trys mokyklos ir tiek pat darželių. Viena valgykla įvertinta trimis puodeliais, dvi – keturiais, o trys – penkiais.

Tikrinamos ne vien patalpos, bet ir bendra higienos būklė, produktai, jų kokybė. J. Vaitiekūnienė abejoja, ar kurios nors švietimo įstaigos valgykla sulauks vieno puodelio. Anot jos, net kavinių nėra taip įvertintų.

„Jei reikėtų sumažinti balą iki vieneto, iš viso jau turėtų būti blogai. Tai reikštų ir veiklos stabdymą“, – sako patarėja.

Prastesnį įvertinimą gavusi valgykla po kurio laiko gali vėl sulaukti tikrintojų.

Darželių ir mokyklų valgyklų virėjoms teks pasistengti, kad užsidirbtų aukščiausią – penkių puodelių – įvertinimą. P. Židonio nuotr.

Skanu–neskanu nevertina

J. Vaitiekūnienė neabejoja, kad patikrinti visas apskrities švietimo įstaigų valgyklas užtruks. Vien tik Panevėžio mieste ir rajone tikrintojams teks aplankyti jų apie 90.

Praėjusiais mokslo metais maitinimo skandalas supurtė Panevėžio „Vyturio“ progimnaziją.

Tėvams sukėlus vėją dėl sumažėjusių porcijų, didelių kainų ir neskanaus maisto, valgykla sulaukė VMVT inspektorių. Šie šaldytuvuose aptiko baigusių galioti produktų. Tačiau per paskutinį patikrinimą, vykusį šių metų vasarį, J. Vaitiekūnienės teigimu, valgykloje pažeidimų nebenustatyta.

Inspektoriai vertina higienos situaciją, kaip laikomasi receptūros ir panašiai. O skundas, jog maistas neskanus, patarėjos teigimu, labai subjektyvus.

„Vienam gal viskas skanu, kitam – niekas. Vaikams gal skanu tik kokie mėsainiai, picos ar gruzdintos bulvytės. Pačiai teko dalyvauti patikrinime, kai vaikas stovi ir rėkia: „noriu picos, noriu picos“, – pasakoja J. Vaitiekūnienė.

Norai skiriasi

„Žemynos“ progimnazijos auklėtinius maitina per konkursą atrinkta įmonė.

Pasak progimnazijos direktoriaus Vidmanto Vilučio, nuo rugsėjo vaikų laukia naujovė – jiems bus patiekiamas švediškas stalas.

Direktorius sako, kad mokyklai labai sunku vertinti VMVT iniciatyvą valgyklas reitinguoti puodeliais.

„Mes matome vienaip, prekybininkai – kitaip, tėvai – dar kitaip. Mokytojai norėtų vaikams kalbėti apie maisto suderinamumą, porcijų didumą ir visa kita. Prekybininkai žiūri į maisto kainą, kad maitinimas atsipirktų. Tėvai nori, kad vaikas būtų sotus ir valgytų, ko nori, nors gal nelabai galima“, – pažymi direktorius.

V. Vilutis neslepia: kasmet rugsėjo pradžioje kyla problemų dėl vaikų maitinimo ir sulaukiama tėvų pretenzijų.

Tuomet jie kviečiami į valgyklą ragauti maisto, kartu šnekėtis su valgyklos vadovais.

„Šios problemos vos ne kasdienės ir vos ne kiekvienais mokslo metais. Paskui aprimsta ir tarsi viskas būna gerai. Gal tas reitingas ką nors maitintojams suteiks, gal reklamos, viešumo. O mokyklai – nemanau“, – svarstė mokyklos vadovas.

Darželių ir mokyklų valgyklų virėjoms teks pasistengti, kad užsidirbtų aukščiausią – penkių puodelių – įvertinimą.

Rajonui ramu

Panevėžio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Salvinija Motiejauskienė skaičiuoja, kad rajone daugiau nei 20 švietimo įstaigų laukia patikrinimo.

Jose maitinimas organizuojamas labai skirtingai. Vienos samdo įmonę, kitos maistą gamina pačios.

Dėl valgyklų būklės, S. Motiejauskienės nuomone, ramu. Visos švietimo įstaigų valgyklos suremontuotos, kartkartėmis atnaujinama įranga.

„Per dvidešimt metų neturėjome tokių bėdų, kad dėl higienos būklės būtų uždaroma kuri valgykla ar neleistų kurį laiką dirbti. Tikrai nėra, kad rajonui dėl tokių dalykų būtų neramu. Tiesiog sulauksime papildomo vertinimo“, – mano S. Motiejauskienė.

Pokyčių nesitiki ir Smilgių gimnazijos direktorė Asta Kačarauskienė.

„Iki šiol darėme viską higieniškai ir tvarkingai, niekada nebuvo jokių bėdų ir nemanau, kad kiltų problemų“, – inspektorius priimti pasiruošusi direktorė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų