P. Židonio nuotr.

Mokslo kainą diktuoja ne tik prekybininkai

Mokslo kainą diktuoja ne tik prekybininkai

Nors Lietuvoje mokslas nemokamas, neretai šeimai suruošti vaiką į mokyklą tampa nemenku iššūkiu.
Vienas didžiausių prekybos centrų apskaičiavo, kad šiemet būtiniausių mokyklinių prekių krepšelį, kurį sudaro kuprinė, penalas ir reikalingiausios kanceliarinės priemonės, perkant su akcijomis, galima įsigyti už 29,61 euro. Tokia suma daugeliui kelia šypseną.

Anot du vaikus auginančios panevėžietės Kristinos, už tokią sumą neįmanoma nupirkti net kuprinės, o pigiausių kanceliarinių prekių kokybė – apgailėtina.
„Jau pasimokiau, kad šykštus moka dukart. Tų pigių sąsiuvinių popierius toks plonas, kad rašalas įsigeria per kelis lapus ir sąsiuvinį tenka išmesti. Kol kas nupirkau tik svarbiausias būtinas priemones, likusią dalį supirksiu rugsėjo pradžioje, kai prasidės išpardavimai“, – sakė panevėžietė, kad vaikus paruoštų į mokyklą, jau išleidusi mėnesio atlyginimą.

Brangiau nei suaugusiajam

Kristina rugsėjo 1-ąją į mokyklą išleis du pirmokus – dukra žygiuos į progimnazijos, o sūnus – į gimnazijos pirmąją klasę.
Anot Kristinos, daugiausia kainuos mažąją išleisti į mokyklą. Tam teko pradėti taupyti jau birželio mėnesį. Panevėžietė neslėpė, kad ją tiesiogine prasme šokiravo uniformų kainos: sarafanas pradinukei kainuoja 40 eurų, trikotažinis švarkelis – 50, megztinis kasdienai – 35, kaklaraištis – 10 eurų, o mokyklos emblema – 5 eurai.
„Kai pamačiau kainas, net prisėdau. Iš mokyklos nurodytos siuvyklos nebepirkau polo marškinėlių ir megztinio pasikeisti – tokius pat radau kitur. Net ir perkant per tarpininkus, kainavo dukart pigiau nei siuvykloje. Labiausiai nustebino, kad kaina visiškai neatitinka kokybės. Paprastas trikotažinis švarkelis pirmokui kainuoja 50 eurų, nors gamintojas nesugeba net pamušalo įsiūti. Esu už uniformas mokykloje, tačiau šiuo atveju tai kvepia nešvariu verslu“, – mano Kristina.
Ji suskaičiavo, kad dukrai uniformos komplektas atsiėjo apie 160 eurų, sūnui teko pirkti tik uniforminį švarką ir polo marškinėlius bei mokyklos emblemą – ši apranga kainavo 62 eurus.
„Gal kas pasakytų, juk vaiką vis tiek reikėtų kažkuo aprengti, bet tikrai ne tokiomis kainomis. Daugelis tėvų uniformą siunčiasi iš užsienio, kur ji kelis kartus pigesnė. Pavyzdžiui, siuvykloje, kurią nurodė mokykla, polo marškinėliai kainuoja 18 eurų, Anglijoje už dvejus tokius pat marškinėlius tektų sumokėti apie šešis eurus. Net ir sumokėjus siuntimo mokestį, kainuotų pigiau, tik bėda, kad ne visas uniformos dalis galima prisitaikyti“, – pasakojo Kristina.

Mokyklai – visas atlyginimas

Kanceliarinėms prekėms dviejų mokinių mama planuoja išleisti ne daugiau nei 60 eurų abiem vaikams, mat vyresnėlis turi dar nemažai nuo praėjusių metų likusių sąsiuvinių, piešimo popieriaus ir priemonių.
Tiesa, papildomai prie šios sumos reikia pridėti beveik 70 eurų kainavusią kuprinę pirmokei. Sūnus į mokyklą žingsniuos su pernai pirktąja.
„Žinau, kad galėjau sutaupyti kuprinę pirkdama internetu, tačiau labai norėjome gyvai pasimatuoti ir išbandyti. Pirmokėliams būtina ergonominė ortopedinė kuprinė, o jos kainuoja nepigiai. Dukra mokyklos laukia su nerimu, tad bent jos pačios išsirinkta kuprinė gal šiek tiek tą nerimą išsklaidys“, – viliasi mama.
Prieš pradedant naują etapą būsimajai pirmokei reikalinga ne tik kuprinė, bet ir darbo vieta. Kristina skaičiuoja, kad rašomasis stalas ir ergonominė kėdė prie jo atsiėjo dar beveik 270 eurų.
„Rugsėjo pradžioje nemažai teks atseikėti ir pratyboms – bent pusšimčio eurų tikrai reikės. Taip pat papildomai reikės aprangos ir šokių pamokoms bei kitoms rinkliavoms. Vyresnėliui mokykloje teks pirkti spintelę. Viską sudėjusi matau, kad abu vaikus išleisti į mokyklą mano vieno atlyginimo neužteks. Bet tai tik pinigai. Daug daugiau nerimo kelia, kaip abiem vaikams seksis pritapti naujoje aplinkoje“, – prisipažįsta Kristina.

Kaime paprasčiau

Socialinę riziką patiriančioms šeimoms į mokyklas suruošti vaikus padedanti Smilgių seniūnijos vyriausioji socialinė darbuotoja Viktorija Čeponytė pažymi: kiek atsieis naujieji mokslo metai, priklauso ne tik nuo klasės, mokyklos, bet ir vietovės.
Jos nuomone, mokinį išleisti į miesto mokyklą atsieina brangiau nei į kaimo.
„Yra tekę prieš keletą metų apipirkti miesto mokykloje besimokiusį moksleivį, beveik visas valstybės skiriamas mokinio krepšelis išėjo pratybų sąsiuviniams“, – konstatuoja V. Čeponytė.
Beveik visi vaikai, kuriems ji padeda susiruošti mokyklai, mokosi Smilgių gimnazijoje.
Socialinė darbuotoja pažymi: čia mokytojai patys stengiasi parengti užduočių, kad vaikams mažiau reikėtų pirkti pratybų sąsiuvinių.
Skirtingai nei mieste, anot socialinės darbuotojos, kaime žmonės kur kas bendruomeniškesni. Ir Smilgių mokykloje privaloma uniforma, tačiau sunkiau galą su galu suduriantieji sulaukia kaimynų pagalbos – vieni su kitais pasidalina mokymo priemonėmis ar dovanoja jau išaugtas, bet dar geros būklės uniformas.
„Bent jau mūsų kaime tėvai labai bendruomeniški ir kaimyniški, dalijasi atliekamais daiktais ar priemonėmis. Mano nuomone, mieste taip nėra“, – mano socialinė darbuotoja.

Prašančiųjų pagalbos daugėja

Šeimoms, kurios susiduria su finansiniais sunkumais, pagalbos ranką tiesia valstybė – jei pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų neviršija 235,50 eurų, vienam vaikui skiriami 98 Eur mokinio reikmėms įsigyti ir nemokamas maitinimas mokykloje.
Išimtiniais atvejais parama gali būti skiriama ir tuomet, kai ši pajamų riba viršijama. Tačiau šeimos namuose privalo apsilankyti specialistai, kurie ir įvertina gyvenimo sąlygas ir paramos reikalingumą.
Pasak Panevėžio savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus Socialinių išmokų poskyrio vedėjos Zitos Ragėnienės, paprastai tokių atvejų, kai specialistams reikia lankytis paramos prašytojų namuose, pasitaiko retai.
„Įstatymas numato, kad išimtiniais atvejais paramą galime skirti tik atsižvelgę į gyvenimo sąlygas, kad nebūtų taip, jog šeima gyvena prabangoje, o prašo nemokamo maitinimo. Tokių atvejų nėra daug, gal dažniau nutinka taip, kad kai kurie patys nenori, kad mūsų darbuotojai lankytųsi jų namuose, nors ir galėtų gauti paramą“, – pažymi Z. Ragėnienė.
Per liepos mėnesį Panevėžio savivaldybė sulaukė 531 prašymo skirti paramą mokinio reikmėms įsigyti ir nemokam maitinimui gauti.
Pernai tuo pat metu prašytojų skaičius buvo panašus – 527. Vienas prašymas gali būti rašomas visiems vienos šeimos vaikams.
„Iš viso pernai sulaukėme 1551 prašymo. Nemanyčiau, kad šiemet skaičiai labai skirsis. Žinoma, prieš rugsėjį gali padaugėti prašančiųjų, bet mes tam pasiruošę, turime kelis papildomus etatus. Viskas vyksta sklandžiai ir iki rugsėjo dar galima spėti susitvarkyti visus dokumentus nemokamam maitinimui ir mokinio reikmėms“, – teigė Z. Ragėnienė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų