Daug diskusijų sukėlęs projektas pasiekė finišo tiesiąją. Jau netrukus šio pušynėlio kampe prasidės „Harmonijos miesto“ statybos. P. ŽIDONIO nuotr.

Kliūtys įveiktos: „Harmonijos miestui“ duotas startas

Kliūtys įveiktos: „Harmonijos miestui“ duotas startas

Po ilgo kliūčių maratono – vietos bendruomenės pasipriešinimo, daug laiko atėmusių archeologinių žvalgytuvių ir strigusių viešųjų pirkimų procedūrų – Panevėžyje startuos „Harmonijos miesto“ statybos.

Projektą kuruojantis Jaunuolių dienos centras šią savaitę pasirašė rangos darbų sutartį su vilniečių bendrovė „Infes“.

Istorinė sutartis

Iki pat paskutinės minutės buvo neaišku, ar apskritai sutartis bus pasirašyta, mat rangovas turėjo apsispręsti, ar gali įsipareigoti iki šių metų pabaigos atlikti darbų už kone du milijonus eurų. Negalią ar įvairių raidos sutrikimų turintiems vaikams ir jų šeimoms skirto „Harmonijos miesto“ statyboms iš viso prireiks daugiau kaip penkių milijonų eurų.

Jaunuolių dienos centro direktorė Lina Trebienė neslepia, kad nerimo, ar pavyks laiku pasirašyti sutartį, būta nemažai.

Pagal pirminį projektą „Harmonijos miesto“ statybos turėjo būti baigtos jau šių metų birželio pabaigoje, tačiau dėl įvairių nenumatytų kliūčių procedūros gerokai užsitęsė.

„Nuo pat projekto pradžios buvo nesklandumų, vėlavimų iš projektuotojų pusės, vėliau taisymų. Didžiulis projektas, tad natūralu, kad tų korekcijų ir tikslinimų reikėjo. Kiek žinau, ne mes vieni, ir kitų regionų partneriai, statantys tokias pat įstaigas, susidūrė su tokiais taip sunkumais. Šių procedūrų paskubinti negalima, privalu laikytis tam tikrų terminų“, – kalbėjo L. Trebienė.

Tačiau šį antradienį parašus ant sutarties sudėjęs rangovas įsipareigojo „Harmonijos miestą“ pastatyti per 24 mėnesius.

Prieš trejus metus, kai buvo pritarta, kad Panevėžiui reikia tokio kompleksinio centro, skaičiuota, jog „Harmonijos miesto“ idėją paversti realybe prireiks per 2,2 mln. eurų, iš jų daugiau nei 1,9 mln. eurų ES lėšos.

Tačiau per tuos trejus metus projektas pabrango kone du kartus – dabar sąmata siekia daugiau nei penkis milijonus eurų.

„Išties buvo daug diskusijų, ką daryti ir kaip daryti. Dažnai tenka girdėti, kad žmonės skundžiasi valdininkų darbu, tačiau mes be galo džiaugiamės, kad Panevėžio savivaldybės administracija labai daug mums padėjo, nes tokiuose projektuose esame naujokai“, – teigė L. Trebienė.

„Žinoma, geriausia nieko nedaryti, bet tą visi moka.“

T. Jukna

Vieni nepatemptų

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna neslepia, kad statybų terminai išties bus įtempti.

Jau iki šių metų pabaigos privalu panaudoti per du milijonus eurų ES investicijų, kitaip šios lėšos tiesiog nuplauks.

„Jeigu to neįmanoma būtų padaryti, projekto būtume net nepradėję. Objekto vertė – per penkis milijonus eurų. Jeigu reikėtų projektą finansuoti Savivaldybės lėšomis, tektų jį stabdyti, nes tokio finansinio krūvio nepatemptume. Ir taip Savivaldybė daug prisideda, jeigu netektume ir ES paramos, būtų visai blogai“, – pripažino T. Jukna.

„Harmonijos miesto“ statybų planuotu laiku neleido pradėti dėl viešųjų pirkimų kilusios bėdos.

Vieną kartą rangovai užsiprašė per didelės kainos, kitą kartą pastabų turėjo Viešųjų pirkimų tarnyba. Trečiasis kartas taip pat buvo pakibęs ant plauko, rangos konkurso nelaimėjusiai bendrovei apskundus pirkimų rezultatus.

„Žinoma, geriausia nieko nedaryti, bet tą visi moka“, – teigė T. Jukna.

Jo žiniomis, ir kituose miestuose, kur buvo ruošiami panašūs projektai, neapsieita be nesklandumų.

„Harmonijos miestas“ užimtų vos 29 arų sklypą pusantro hektaro pušyno pakraštyje. P. ŽIDONIO nuotr.

„Harmonijos miestas“ užimtų vos 29 arų sklypą pusantro hektaro pušyno pakraštyje. P. ŽIDONIO nuotr.

Požiūris keičiasi

Pasak Jaunuolių dienos centro direktorės L. Trebienės, tikimasi, kad iki 2025-ųjų rugsėjo bus baigti visi statybos darbai, tuomet dar kelių mėnesių prireiks supirkti ir sumontuoti reikalingą įrangą, baldus, surinkti darbuotojų komandą.

Planuojama, kad „Harmonijos miestas“ duris atvers 2026-ųjų pradžioje.

„Nuo tada, kai pradėta kalbėti apie tokios įstaigos Panevėžyje būtinybę, pasikeitė ne tik teisinė bazė, keičiasi ir visuomenės požiūris į vaikus, turinčius specialiųjų poreikių. Tikiu, kad kol bus pastatyti šie namai, visuomenė ir specialistai dar labiau paaugs, atsiras naujų metodų, pagalbos būdų tokiems vaikams ir jų šeimoms“, – viliasi L. Trebienė.

„Harmonijos miesto“ veikla būtų finansuojama iš valstybės ir savivaldybių biudžetų.

Tai bus regioninis centras, teiksiantis pagalbą vaikams ir jų šeimoms iš visos apskrities.

„Tikrai ieškosime įvairių finansavimo šaltinių ir būdų. Tikimės, kad galėsime įgyvendinti tarptautinius projektus ir į Panevėžį atvežti geriausius specialistus, pačią naujausią patirtį“, – viliasi L. Trebienė.

Pasak jos, „Harmonijos mieste“ turintiems negalią vaikams ir jų šeimoms bus teikiama kompleksinė pagalba.

Šiuo metu įvairias negalias ar raidos sutrikimų turintys vaikai gauna labai ribotą pagalbą – per metus skiriama vos kelios dešimtys valandų pas reikiamus specialistus, o eilės pas juos didžiulės. „Harmonijos mieste“ tokia pagalba būtų teikiama tiek, kiek vaikui ar jo šeimai reikės.

„Kai gimsta neįgalus vaikutis, su didžiuliais iššūkiais susiduria visa šeima. Kartais konsultacijų, kaip dirbti su tokiu vaikučiu, reikia būtent tėvams. Būna, reikia visai nedaug, tik pastiprinti šeimą“, – pabrėžia L. Trebienė.

Pasak Linos Trebienės, tikimasi, kad statybos bus baigtos iki 2025-ųjų rugsėjo. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Pasak Linos Trebienės, tikimasi, kad statybos bus baigtos iki 2025-ųjų rugsėjo. „SEKUNDĖS“ ARCHYVO nuotr.

Pagalba vienoje vietoje

Pagal „Harmonijos miesto“ projektą visiškai naujas statinys iškils Rožyno mikrorajone, ties Aguonų ir A. Baranausko gatvių sankirta esančio pušynėlio kampe.

„Harmonijos miestas“ užimtų vos 29 arų sklypą 1,5 ha pušyno pakraštyje.

Tai bus dviejų aukštų, maždaug 1900 kv. m medinės apdailos pastatas su rūsiu.

„Harmonijos miestas“ suskirstytas į keletą pagrindinių erdvių. Viena jų numatyta konsultacijų ir edukacijų centrui, kita skirta dienos centrui. Jame negalią turintys vaikai gaus pagalbą ruošdami pamokas, jiems bus teikiama dienos globa.

„Harmonijos mieste“ suprojektuota ir laikino atokvėpio erdvė, čia pagalbos sulauks šeimos, neturinčios kam trumpam palikti prižiūrėti neįgalų vaiką. Būsimoje įstaigoje taip pat suplanuotas lavinimo centras. Jame su neįgaliais vaikais užsiims terapeutai – bus teikiamos žaidimų, smėlio, konstravimo, menų, pojūčių terapijos paslaugos, sporto salėje su neįgaliaisiais dirbs kineziterapeutai. Šioje pastato dalyje numatyta ir vandens erdvė.

Analogiškos įstaigos kuriamos ir Klaipėdoje, Plungėje, Kuršėnuose, Anykščiuose.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų