P. Židonio nuotr.

Kavinės kraustosi į lauką

Kavinės kraustosi į lauką

Panevėžio kavinės ir barai atsargiai veria duris pramogų per karantiną išsiilgusiems klientams, visgi dėl kol kas išliekančių griežtų apsaugos reikalavimų didelių srautų niekas nesitiki.

Karantiną išgyvenusioms įmonėms gelbėjimo ratą bandys mesti ir Savivaldybė. Ji žada vaišėms lauke visiškai nuimti mokestinį jungą ir tokiam verslui pasiūlyti keltis į netradicines erdves – parkus ar marių pakrantę. Nepaisant to, griežtos nuostatos karantino sąlygomis išlieka.

Panevėžio savivaldybės duomenimis, šiuo metu pateikti vos trys prašymai miesto centre atidaryti lauko kavines. Jos turėtų atsirasti Ukmergės, Respublikos ir Klaipėdos gatvėse.

„Panevėžyje niekad nebuvo labai daug lauko kavinių – paprastai per sezoną atsidarydavo iki 16“, – teigia Savivaldybės Miesto plėtros skyriaus specialistė Kristina Buinauskienė.

Anksčiau už 1 kv. m miesto teritorijoje įkurtos lauko kavinės verslininkai turėjo mokėti 60 ct mėnesinį mokestį. Šį pavasarį Panevėžio savivaldybė žada būti solidaresnė verslui ir artimiausiame miesto Tarybos posėdyje politikams bus siūloma lauko kavines atleisti nuo mokesčio.

Panevėžio valdžia tikisi lauko kavinių veiklą išjudinti siūlydama joms kurtis netradicinėse erdvėse.

„Miestas intensyviai tvarkomas, remontuojamos aikštės, šaligatviai, todėl prašome verslininkų sugalvoti, kur kavinėms būtų patrauklu vykdyti veiklą viešojoje erdvėje. Galbūt tai galėtų būti Senvagė, parkai, kitos vietos“, – sako Miesto plėtros skyriaus vedėjas Jokūbas Leipus.

Jis sutinka, kad kai kuriose viešosiose vietose gali kilti problemų dėl elektros, kitų būtinų poreikių, tačiau, pasak vedėjo, tokius klausimus galima būtų derinti, aptarti.

„Skatintume prekybą iš vagonėlių. Jų galėtų atsirasti prie „Ekrano“ marių, Taikos alėjoje, prie Nevėžio upės. Šiltėjant orams, panevėžiečiams ten tokių paslaugų prireiktų. Raginsime verslą išeiti už savo sienų“, – teigė J. Leipus.

Dėl Laisvės aikštės remonto joje įsikūrusios kavinės durų neatvėrė net ir sušvelninus karantino sąlygas. Savivaldybė siūlo tokioms svarstyti prekybą kelti į miesto parkus ir pakrantes. P. Židonio nuotr.

Dėl Laisvės aikštės remonto joje įsikūrusios kavinės durų neatvėrė net ir sušvelninus karantino sąlygas. Savivaldybė siūlo tokioms svarstyti prekybą kelti į miesto parkus ir pakrantes. P. Židonio nuotr.

Laisvė pakvipo kava

„Šiandien gėrėm kavos. Atrodo, kad sugrįžo pasitikėjimas savimi ir norisi visiems palinkėti: nebijokime vieni kitų, išlikime žmonėmis“, – socialiniuose tinkluose po pusantro mėnesio karantino mintimis dalijosi kavinėje apsilankę panevėžiečiai.

Lauke staliukus išrikiavę kavinių šeimininkai privalės laikytis netrumpo taisyklių sąrašo. Jie privalės užtikrinti, kad į kavines būtų įleidžiami tik apsaugines kaukes arba kitas apsaugines veido priemones dėvintys lankytojai, o eilėse prie kasų būtų išlaikomas ne mažesnis nei vieno metro atstumas tarp žmonių. Dėvėti nosį ir burną dengiančių apsaugos priemonių neprivaloma tik atvirose erdvėse užkandžiaujant.

Prie vieno stalo negalės susėsti daugiau nei du žmonės (arba viena šeima). Tarp stalų privalo būti išlaikytas 1 m atstumas, o tarp klientų, sėdinčių prie skirtingų stalų, – 2 metrų. Kavinių administracijos įpareigotos prie įėjimo pateikti informaciją, kad jose nerekomenduojama lankytis rizikos grupės žmonėms – vyresniems nei 60-ies metų ir turintiems lėtinių ligų, tokių kaip, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, kvėpavimo organų, inkstų ligos ir kitos. Kavinių valdytojai taip pat privalo pasirūpinti, kad staliukai, kėdės būtų dezinfekuojami po kiekvieno kliento apsilankymo.

Užgriuvo skolos

Staliukus ir sėdmaišius į lauką prieš kelias dienas išnešęs kavos bei kokteilių baras „Cosmos“ mieste dirba per tris vietas, bet kol kas veiklą atnaujino tik vienoje.

„Klientų srautai priklauso ir nuo oro – kai saulė šviečia, ateina daugiau“, – apie darbą karantino sąlygomis lauke pasakojo kavinės direktorius Rimvydas Ulianskas.

Naujų reikalavimų lauko kavinėms, anot jo, laikytis nesunku, tik klientai juos dažnai pamiršta. Pajutę daugiau laisvės, ima ignoruoti taisykles.

Šešis staliukus artimiausiu metu „Cosmos“ vadovas planuoja lauke sustatyti ir Respublikos gatvėje.

Kavinę „Cosmos“ turi ir Laisvės aikštėje, bet čia jokia veikla nevyksta nuo karantino pradžios. Čia nėra sąlygų dirbti net sušvelninus reikalavimus – trūksta vietos lauko kavinei.

Beveik du mėnesiai karantino, anot jo, įmonei nepraėjo be skolų. Prieš dvi savaites verslininkas pateikė paraiškas dėl lengvatinių paskolų nuo karantino nukentėjusiam verslui, bet pinigų vis dar laukia. O sunkmečiu, pasak verslininko, brangi kiekviena diena.

Kava per langą

Aptarnavimo lauke kol kas neįsivaizduoja ir šiuo metu rekonstruojamoje Laisvės aikštėje įsikūrusi „Kavos dėžutė“. Kavinė uždaryta jau nuo kovo 16-osios ir karantiną išnaudoja vidaus patalpų remontui.

„Atsiradus galimybei lauke statyti staliukus, mes taip pat galvojome apie tokį variantą. Kreipėmės į Savivaldybę, bet pasikloti plytelių šalia kavinės ant išrausto grindinio nebūtų saugu. Mums pasiūlė staliukus nusinešti į kitą pastato pusę“, – pasakojo kavinės savininkė Agnė Butautaitė.

Kieme aptarnauti lankytojus, anot jos, būtų gal net ramiau ir jaukiau. Bėda, kad į tą pusę kavinė neturi išėjimo.

„Svarstome kavą tiekti per langą kieme. Ten galėtų tilpti kokie keturi staliukai. Bet visa tai dar reikia rimtai apsvarstyti, nežinau, ką mes darysime“, – sako verslininkė.

Svarbiausia – palaikyti gyvybę

„Žmonės pasiilgo kavinių. Prieš savaitę pradėję pardavinėti kavą išsinešti, sulaukėme užtektinai klientų. Bet lankytojai klausdavo, kada išnešim į lauką ir staliukus“, – sako kavinės „Kavalierius“ direktorius Justinas Dalinda.

Gavęs leidimą, pirmadienį verslininkas į terasą išgabeno 7 stalus, bet pagal karantino taisykles prie jų galima statyti tik po dvi kėdes.

„Prieš karantiną lauke turėdavome 12 staliukų, prie kiekvieno stovėdavo 4 kėdės. Ir dabar lankytojams nuolat reikia priminti, kad nesistumtų prie stalo papildomų kėdžių“, – pasakoja kavinės šeimininkas.

Pirmosiomis dienomis lauke tuščių vietų beveik nebuvo, bet tokio lankytojų srauto, kaip anksčiau, pasak direktoriaus, vis tiek nėra.

„Grįžo visi šeši darbuotojai. Stengiamės palaikyti kavinės gyvybę, bent jau nebelendam gilyn į skolas. Daugiau nei mėnesį buvom tušti, bet išlaidų turėjom ir nuostoliai vis augo“, – pripažįsta verslininkas.

 

 

Komentarai

  • kažin kur panevėžiečiai ir jų svečiai kavą gers?. Išpjovė 41 medį (kai buvo leista 25) ir dar 6 (kaštonus). Dabar eskavatoriai per likusių medžių šaknis žemes stumdo, rausia. Ant…griuvenų žmonės kavą gers.

    • Atsakyti
    • gal ateik i laisves aikste, parodyk statybininkams kaip padaryti renovacija kazko nenukirtus ir neiskasus, kad dulkiu nebutu, triuksmo kad nesigirdetu, ot gerai buvo kai miesta valde vitalikas su kompanija, nieko nestate, nerenovavo, ot tada buvo cool. gyvenom kaip kaime tylu ,ramu o cia va tik bac ir miestas atsinaujina, MIESTAS o ne meslinas kaimas

      • Atsakyti
      • pritariu

  • Kiek nuostolių patyrė kavinės dar prieš pandemiją ?! Kol Laisvės aikštė buvo neardoma, čia vyko šventės, mugės. Vyko prekyba, vaikštinėjo žmonės, lankė kavines. Prasidėjus aikštės tvarkymo darbams, lankytojų kavinėse, picerijose labai sumažėjo. Aikštę galėjo tvarkyti, bet medžius nesaugojo ir nesaugo. Centrinėje dalyje jie neaprišti, neapjuosti. Eskavatoriai tiesiog rausia šaknis, matosi, kaip jas iškelia. Tos liepos vėliau pradės džiūti. Nuomonė

    • Atsakyti
  • Nesuprantu, kaip architektai (matyt, iš Vilniaus) suprojektavo teatro prieigas iš Elektros gatvės pusės. Jie visą įdomaus pastato kampą uždengė aklina siena. Visą architektūrinį vaizdą sugadino. net fotografijoje visas pastatas neįsikomponuoja. Tai gal kaip ´Garsą´ šį Miltinio teatro pastatą taip pat griaus?

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų