Ką miegančiam šnibždėti į ausį

Ką miegančiam šnibždėti į ausį

Miegant smegenys supranta raminamus žodžius.

Miegodami mes ir toliau kažką girdime, o tai, ką girdime, gali paveikti tiek smegenis, tiek visą kūną. Tokius tyrimo rezultatus gavo Lježo (Belgija) universiteto darbuotojai.
Miegantiems žmonėms jie davė pasiklausyti skirtingų žodžių – neutralių arba atpalaiduojančių ir raminamų.
Atpalaiduojantys žodžiai padidino lėtabangę smegenų veiklą negreitų akių judesių fazės (NREM) miego metu, pati fazė buvo ilgesnė, o žmonės apskritai jautėsi geriau pailsėję.
Raminantys žodžiai padėjo smegenims pailsėti, o įprasti, neutralūs žodžiai neturėjo įtakos miego kokybei.
Tiesą sakant, toks atpalaiduojančių žodžių poveikis sapne buvo pastebėtas ir per ankstesnius tyrimus.
Tačiau šį kartą mokslininkai norėjo išsiaiškinti, ar žodžiai turėjo įtakos ne tik smegenims, o dar kam nors kitam.
Užfiksavę miegančių žmonių kardiogramą, jie nustatė, kad ir širdies ritmas sulėtėja, jei žmogus lėto miego metu išgirsta ką nors raminamo. Tai yra nurimsta ne tik smegenys, bet ir širdis. Eksperimentų rezultatai aprašyti žurnale „Journal of Sleep Research“.
Verta pabrėžti, kad miegantieji klausėsi ne raminamų garsų, ne specialios miego muzikos, o žodžių.
Vadinasi, smegenys turėjo ne tik išgirsti garsą, bet ir suprasti, ką reiškia išgirstas žodis, ir ne tik suprasti, bet ir įsidėmėti, imtis kokių nors veiksmų – šiuo atveju giliau užmigti ir nuraminti širdį. Natūralu, kad smegenys nuolat bendrauja su visais organais, tačiau manoma, kad miegant jų tarpusavio kontaktai susilpnėja. Šis tyrimas parodė, kad galbūt ne tiek susilpnėja, kiek buvo teigiama: žodžiai veikia mus ir būdraujančius, ir miegančius.
Tai, kad miegančios smegenys ir toliau kažką girdi, žinoma gana seniai, tačiau jos nesugeba užmegzti ryšių tarp išgirstos informacijos blokų.
Taigi, jei kas nors tikisi mokytis sapne, geriau atsisakyti šios minties: matyt, daugiausia, ko galima tikėtis iš miegančių smegenų, yra atskirų žodžių supratimas, reiškiantis betarpišką reakciją, kaip aprašytame eksperimente su raminamais žodžiais.

Pagal užsienio spaudą parengė Ričardas Radvila

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų