Drambliai laidoja savo artimuosius panašiai kaip žmonės

Drambliai laidoja savo artimuosius panašiai kaip žmonės

Iki mūsų laikų išliko dvi dramblių gentys: afrikinių ir azijinių. Šie stambiausi sausumos žinduoliai yra vieni protingiausių gyvūnų Žemėje, ir tai įrodyta atlikus daugybę tyrimų.

Pavyzdžiui, vienas eksperimentas parodė, kad drambliai lengvai atpažįsta save veidrodyje – tai įrodo, kad jie turi savimonę.

Jie taip pat gali prisiminti įvairių formų objektus ir garso signalus, taigi dramblių atmintis gerai išsivysčiusi.

Drambliai taip pat sugeba naudoti daiktus kaip įrankius – pavyzdžiui, medžių šakas, kad atbaidytų vabzdžius.

Įdomus faktas

Afrikos ir Indijos drambliai skiriasi. Indijos drambliai daug mažesni, turi tik vieną griebiamąją ataugą ant straublio, taip pat du iškilimus ant kaktos. Afrikiniai drambliai dideli, turi dvi griebiamąsias ataugas ir tik vieną guzelį ant galvos.

Be viso to, šios didelės būtybės myli savo grupių narius ir rūpestingai rūpinasi sergančiais.

Neseniai mokslininkai stebėjo Indijos dramblius ir sužinojo, kad po jauniklių mirties šie milžinai labai sielvartauja ir atlieka laidojimo ritualą – tuo jie panašūs į žmones.

Ritualas po jauniklio mirties

Kad Indijos drambliai moka palaidoti ir apraudoti savo mirusius jauniklius, aprašyta moksliniame leidinyje „Science Alert“. Tai tapo žinoma stebint gyvūnus Bengalijoje, istoriniame regione šiaurės rytinėje Pietų Azijos dalyje.

Mokslininkai kelis kartus matė, kaip Indijos drambliai neša negyvų drambliukų kūnus, laikydami juos straubliais už liemens ir kojų.

Jie gabeno juos į drėkinimo kanalus arbatos plantacijose, esančiose šimtus metrų nuo žmonių gyvenviečių.

Gyvūnai guldydavo savo jauniklių kūnus ant nugaros ir užpildavo žeme, palikdami kojas kyšoti paviršiuje.

Iš viso mokslininkai rado penkis tokius palaidojimus, kurie atlikti 2022 ir 2023 metais.

Vienu atveju drambliai po laidojimo ritualo garsiai trimitavo šalia užkasto drambliuko. Kitąkart stovėdavo tyliai nuleidę savo milžiniškas galvas.

Tačiau visose penkiose situacijose jie pasitraukė nuo kapo po apytiksliai 40 minučių ir daugiau ten niekada negrįžo – per migraciją pasirinkdavo kitą maršrutą.

Vėliau prie kapų mokslininkai suskaičiavo 15–20 dramblių pėdsakus.

Visi jaunikliai nuo trijų mėnesių iki vienerių metų nugaišo dėl organų nepakankamumo.

Daugybinis organų nepakankamumas yra gyvybei pavojinga būklė, kai sutrinka dvi ar daugiau kūno sistemų.

Kiek svorio gali pakelti dramblys

Svarbu pažymėti, kad Indijos drambliai šitaip laidoja tik savo jauniklius. Mokslininkų teigimu, jie negali taip palaidoti suaugusiųjų vien dėl to, kad šie sveria per daug.

Manoma, kad dideli patinai straubliu sugeba pakelti iki 300 kilogramų. O suaugę drambliai sveria nuo 3 iki 5 tonų, priklausomai nuo lyties – patinai visada sunkesni už pateles. Dramblių jauniklių svoris siekia apie 300 kilogramų, todėl jų kūnus lengva pakelti, ypač gyvūnų grupei.

Dramblio intelektas

Tyrimo rezultatai dar kartą parodė, kad drambliai yra labai protingi gyvūnai. Pavyzdžiui, 2023 metais tyrėjai gavo duomenų, kad jie vieninteliai gyvūnai pasaulyje, kurie vienas į kitą kreipiasi vardu.

Mokslininkai tai sužinojo atidžiai ištyrę 527 dramblių skleidžiamų garsų įrašus.

Dramblių bandose karaliauja matriarchatas, tai yra suaugusios patelės atlieka pagrindinį vaidmenį. Jos užsiima jauniklių auginimu, o patinai buriasi atskirose grupėse ir prie kitos lyties atstovių jungiasi tik poruotis.

Svarbu pažymėti, kad patinų bandose jaunikliai dažnai demonstruoja agresiją – kartais puola gyvulius, žmones ir net automobilius. Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl motinos nenori prie savo jauniklių matyti neatsargių, agresyvių patinų.

Ir kas gali žinoti, gal Afrikos legendose drambliams priskiriami tam tikra prasme paralelinės civilizacijos požymiai ne taip ir toli nuo tiesos?

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų