G. Kartano nuotr.

Panevėžio jaunimo kuriamas filmas nustebino net garsius aktorius

Panevėžio jaunimo kuriamas filmas nustebino net garsius aktorius

Senos Panevėžio A. Smetonos gatvelės vienas iš medinių namukų pastarosiomis dienomis virto filmavimo aikštele.

Čia filmuojamas trumpametražis filmas „Eilinė diena“ jautriai pasakoja apie neblėstančią meilę – vienišą seną žmogų, kasdien iš naujo išgyvenantį seniai mirusios žmonos artumą.

Apie vienišą senatvę

Šiam laikmečiui itin aktualią socialinę temą nagrinėti pasirinkusi kūrybinė komanda – „Pragiedrulių“ kino akademijos penki studentai ir į jų kvietimą suvaidinti filmo pagrindinius personažus atsiliepę Juozo Miltinio dramos teatro žinomi aktoriai Eleonora Koriznaitė ir Julius Tamošiūnas.

Filmo režisierė, kino akademijos lankytoja Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazistė Tėja Balčiūnaitė sako norėjusi kalbėti apie tai, kas daro seną žmogų laimingą. Pagrindinis filmo veikėjas Juozas, kad nesijaustų vienišas, kasdien įsivaizduoja gyvenimą su mirusia žmona.

„Norėjosi atskleisti, kas užpildo seno žmogaus vienatvę. Man dažnai kyla filmų

idėjų, šioji pasirodė tokia įdomi, kad ryžausi ją išplėtoti. Iš to gimė įdomus scenarijus“, – pasakoja jaunoji režisierė.

„Pragiedrulių“ kino akademijos studentai filmui pasirinko itin jautrią socialinę temą – kalbėti apie seno žmogaus vienatvę. G. Kartano nuotr.

Neįkainojama patirtis

Pasak T. Balčiūnaitės, ją seniai domino kino pasaulis, todėl praėjusią vasarą pasinaudojo proga dalyvauti startavusio „Pragiedrulių“ kūrybiškumo centro surengtoje stovykloje. Joje dokumentinį filmą režisavusi Tėja pažintį su kino kūrybiniu procesu pratęsė nuo rugsėjo duris atvėrusioje „Pragiedrulių“ kino akademijoje, skirtoje moksleiviams.

„Be galo smagu, kad Panevėžyje pagaliau turime kino akademiją. Per tuos mokslo metus joje įgavau neįkainojamos patirties – bendravome su paskaitas mums skaičiusiais Lietuvos kino grandais, daug pasiekusiais režisieriais, patys perėjome kino kūrimo etapus. Dar nežinau, ką studijuosiu baigusi gimnaziją, bet tikrai galiu pasakyti, kad kino pasaulis mane labai traukia“, – pasakoja T. Balčiūnaitė.

Nustebino tema

Kino akademijos studentų – penkių moksleivių komandos – statomame filme „Eilinė diena“ pagrindinį senolio Juozo vaidmenį atliekantis Julius Tamošiūnas teigia, jog tokia patirtis praturtino ir jį patį.

„Visada maloniai stebiuosi, kad yra tokių žinių trokštančių ir talentingų jaunų žmonių. Tam kūrybingam jaunimui reikia sudaryti galimybę tobulėti ir augti, o man malonu, kad pakvietė filmuotis, manau, kad ir aš jiems ką nors dar galiu duoti“, – sako J. Tamošiūnas.

Darbas su jaunimu aktoriui – ne naujiena. J. Tamošiūnas veda teatro pamokas Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijoje. Pasak menininko, visada įdomu dirbti su jaunais žmonėmis – jų matymo taškas kitoks. Tačiau šį kartą aktorių nustebino filmo kūrybinės komandos pasirinkta seno žmogaus vienatvės tema.

„Labai įdomu, kaip jaunimas ją apmąsto ir bando perteikti“, – sako J. Tamošiūnas.

Netikėta ir nelaukta

Juozo mirusią, bet kasdien įsivaizduojamą žmoną filme suvaidinusiai Eleonorai Koriznaitei taip pat didelį įspūdį padarė kino akademijos studentų pasirinkta tema.

„Man labai įdomu, kad jaunimas ėmėsi kalbėti ne apie kokias nors jų kartos problemas, o rimtai gilinasi į vyresnių žmonių likimus. Tas buvo labai netikėta ir nelaukta“, – kalbėjo aktorė.

Anot jos, matant jaunųjų filmo kūrėjų užsidegimą, realu, kad „Pragiedrulių“ kino akademija jiems taps tramplinu į kino pasaulį.

„Ką gali žinoti, gal iš tų jaunų žmonių išaugs būsimi kino kūrėjai ir papildys kino grandų gretas. Tas visai realu matant tokią rimtą pradžią. Tikiuosi, jiems pavyks augti šioje srityje“, – linki E. Koriznaitė.

Filme „Eilinė diena“ senjorų porą suvaidinę Juozo Miltinio dramos teatro aktoriai Eleonora Koriznaitė ir Julius Tamošiūnas pripažino buvę nustebinti jaunųjų kūrėjų brandos. G. Kartano nuotr.

Startas į kino pasaulį

„Pragiedrulių“ kūrybiškumo centre nuo praėjusio rugsėjo veikiančios kino akademijos įkūrėjas Laurynas Valkiūnas pasakoja, jog tam galimybes atvėrė šios įstaigos partnerio Panevėžio muzikinio teatro įkurta audio-, videostudija.

Joje ištisus mokslo metus moksleiviai po pamokų rinkdavosi mokytis kurti kiną: rašė scenarijus, rinkosi aktorius, kūrė garso ir apšvietimo vizijas, o šiuo metu artėjama prie baigiamosios stadijos – vyksta filmavimai.

Trys kino akademijos studentų komandos kuria keturis filmus. Iš viso planuojama nufilmuoti šešis. Pasak L. Valkiūno, į jų peržiūrą „Pragiedruliuose“ panevėžiečius planuojama pakviesti liepos 6-ąją.

Šiuos mokslo metus kino akademijoje baigia 16 studentų.

„Jie galėjo išklausyti daug teorinių paskaitų apie scenarijaus rašymą, dramaturgiją,

režisūrą, operatoriaus darbą, kino istoriją. Paskaitos ir susitikimai su autoritetais formuoja jauno kūrėjo asmenybę“, – pasakoja L. Valkiūnas.

Jo sumanymas sukurti erdvę, kurioje jaunieji panevėžiečiai galėtų įgyti patirties, reikalingos siekiant kino karjeros, jau duoda rezultatų – keturi kino akademijos studentai, miesto gimnazijų abiturientai – planuoja išlaikę brandos egzaminus studijuoti Muzikos ir teatro akademijoje.

„Labai džiugu matyti, kad kino akademijos studentai, kurie pradžioje gana atsargiai bandė save kino kūryboje, dabar labai drąsiai žengia į filmavimo aikštelę, režisuoja, filmuoja, susitvarko su įtampa dirbdami netgi su profesionaliais aktoriais“, – teigia L. Valkiūnas.

Atvėrė galimybes

Galimybę Panevėžyje įkurti kino akademiją suteikė miesto Savivaldybės įgyvendinamas projektas „Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“, finansuojamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūra“.

Šio projekto tikslas – pasitelkiant kūrybiškos vietokūros metodus ir kultūrinio verslumo mokymus skatinti visuomenės įsitraukimą į kultūrinius procesus atgaivintame kultūros paveldo objekte, kuris atitinka vietinių bendruomenių poreikius.

Bendra projekto vertė siekia 1078 557 Eur. Iš jų 959 839 Eur – Europos ekonominės erdvės fondo lėšos, 118 718 Eur – Panevėžio miesto savivaldybės indėlis.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis nuo 2021-09-14 iki 2024-04-30.

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų