G. KARTANO nuotr.

Panevėžyje minimos išvadavimo metinės

Panevėžyje minimos išvadavimo metinės

Panevėžys mini 105-ąsias išvadavimo metines.

Po ilgų carinės priespaudos, kaizerinės Vokietijos, paskui – raudonosios armijos okupacijos metų 1919-ųjų gegužės 19 dieną miestas tapo laisvas.

Sąjūdžio muziejuje surengtame Bolševikų išvarymo iš Panevėžio krašto istorinės dienos minėjime prisimintos kovos už miestą.

Apie nepriklausomybės kovas Panevėžio krašte pranešimą skaitė istorikas dr. Valdas Rakutis, jaunieji šauliai ir skautai padėjo gėlių ant nepriklausomybės kovotojų kapų, pagerbtas Jono Variakojo atminimas, parodoje „Nepriklausomybės gynėjai ir puoselėtojai“ pristatyti mūsų krašto savanoriai, kovoję už Panevėžio ir Lietuvos valstybės laisvę.

Miesto išvadavimo operacijai vadovavo karininkas Jonas Variakojis – Panevėžio srities bataliono vadas.

1918 metų vasario 16-ąją Lietuva paskelbė apie savo nepriklausomybę. Tuo metu vyko Pirmasis pasaulinis karas ir Lietuvoje tebebuvo okupacinė kaizerinės Vokietijos kariuomenė. Tų pačių metų lapkritį Vokietija kapituliavo Pirmajame pasauliniame kare ir pamažu ėmė trauktis iš Lietuvos teritorijos, tačiau tada iškilo raudonosios armijos pavojus. Pradėjo kurtis Lietuvos savanorių būriai kovoti su priešu.

Karininkui Jonui Variakojui buvo pavesta sudaryti Panevėžio srities apsaugos būrį. J. Variakojis atvyko į Panevėžį ir pradėjo telkti Lietuvos kariuomenės savanorius. Į Panevėžį įsiveržė raudonosios armijos internacionalinės divizijos 39 pulkas. 1919 metų sausio mėnesį savanoriai pradėjo kovas su raudonąja armija.

Miesto išvadavimo operacijai vadovavo karininkas Jonas Variakojis – Panevėžio srities bataliono vadas. Po atkaklių kautynių 1919-ųjų gegužės 19 dieną Panevėžys buvo išvaduotas.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų