G. KARTANO nuotr.

Vietoje lauktų milijonų – valdžios padalyti grašiai

Vietoje lauktų milijonų – valdžios padalyti grašiai

Po vasarą praūžusios galingos krušos didesnių nei milijono eurų nuostolių patyrę Panevėžio rajono gyventojai iš valdžios gaus grašius.

Vyriausybė nusprendė iš dalies kompensuoti tik už suniokotus gyvenamųjų namų stogus.

Kompensuos tik už stogus

Lietuvoje rugpjūčio pradžioje praūžė dar nematyto galingumo kruša, talžiusi net obuolio dydžio ledais, Panevėžio rajone tokį stichijos šėlsmą patyrė šešių seniūnijų gyventojai.

Su stichija susidūrė ir Pakruojo, Joniškio, Širvintų, Ukmergės rajonai. Šios penkios savivaldybės Vyriausybės prašė skirti 6,77 mln. eurų gyventojų patirtiems nuostoliams kompensuoti.

Tačiau iš valstybės rezervo visoms penkioms savivaldybėms bus pabarstyta tik 747 307 eurai.

Iš jų Panevėžio rajonui atitenka 203 800 eurų. Joniškio savivaldybei bus skirta 216,2 tūkst., Širvintų – 209 tūkst., Ukmergės – 87,5 tūkst., Pakruojo – 30,6 tūkst. eurų.

Vyriausybei nusprendus iš dalies kompensuoti tik už stichijos suniokotus gyvenamųjų namų stogus, baisios krušos milijoniniams nuostoliams kompensuoti Panevėžio rajonui Vyriausybė atseikėjo vos per 200 000 eurų. G. KARTANO nuotr.

Vyriausybei nusprendus iš dalies kompensuoti tik už stichijos suniokotus gyvenamųjų namų stogus, baisios krušos milijoniniams nuostoliams kompensuoti Panevėžio rajonui Vyriausybė atseikėjo vos per 200 000 eurų. G. KARTANO nuotr.

Žala keliskart didesnė

Panevėžio rajono savivaldybės patarėjas Aivaras Valantiejus teigia, kad visas gyventojų suniokotas turtas, dėl kurio prašyta kompensuoti nuostolius, buvo nedraustas.

Panevėžio rajone vien gyvenamųjų namų stogų sudaužyta beveik 12 tūkst. kv. m. Skaičiuojama, kad jiems sutvarkyti reikia bent 335 tūkst. eurų, o tai šimtu tūkstančių daugiau nei Vyriausybės atseikėta suma.

Negana to, krušos sukapotiems ūkiniams pastatams padaryta žala siekia dar 797 tūkst. eurų, tarp jų – ūkininkų sandėliai, gamybinės patalpos, o nuostoliai dėl sumaitotų automobilių – 142 tūkst. eurų.

Pasak A. Valantiejaus, reikia suprasti, kad Vyriausybė skiria paramą, o ne atlygina visą žalą. Kitu atveju, Savivaldybės atstovo teigimu, būtų nesąžininga tų atžvilgiu, kurie savo turtą buvo apdraudę ir mokėjo įmokas draudimo bendrovėms.

Visgi, pripažįsta A. Valantiejus, Savivaldybė tikėjosi didesnės paramos ir ne vien dėl gyvenamųjų namų stogų.

„Jei skaičiuotume minimalų vieno kiemo patirtą tūkstančio eurų nuostolį, kompensacijos užtektų  vos 200 namų, o tai tik dalis Vadoklių.“

E. Čeponis

Laukė daugiau

„Tikėjomės, kad suma bus didesnė“, – teigia ir Panevėžio rajono meras Antanas Pocius.

Anot jo, liūdniausia ūkininkams, kurių didžiulius gamybinius, sandėliavimo pastatus nuniokojo stichija. Didelių nuostolių patyrė visi, patekę į krušos juostą – liko sukapoti automobiliai, ūkinių pastatų stogai, šiltnamiai.

Pasak mero, paraiškos dėl nuostolių kompensavimo iš gyventojų buvo renkamos iki gruodžio pabaigos. Jas apdoroti ketinama iki sausio vidurio.

Tuomet bus suskaičiuoti tikslūs suniokotų stogų plotai ir sprendžiama, kaip padalinti kuklią Panevėžio rajonui Vyriausybės atseikėtą sumą.

Savivaldybė iš mero fondo ketina pridėti dar apie 100 tūkst. eurų – maždaug pusę to, ką gavo iš valstybės biudžeto.

А. Pocius tikisi, kad kompensacijų išmokėjimo procesas pajudės sausio pabaigoje.

G. KARTANO nuotr.

G. KARTANO nuotr.

Graudi suma

Jotainių žemės ūkio bendrovės vadovas Eimantas Čeponis piktinasi: Vyriausybės skirta suma – juokinga. O ir iš jos bendrovė nieko negaus, mat parama skirta tik gyvenamųjų namų stogams tvarkyti.

„Jei skaičiuotume minimalų vieno kiemo patirtą tūkstančio eurų nuostolį, kompensacijos užtektų  vos 200 namų, o tai tik dalis Vadoklių“, – svarsto E. Čeponis.

Anot jo, pasisekė tiems, kas buvo apdraudę savo turtą, o daugelis kitų ir dabar tebegyvena su polietileno plėvele ant kiauro stogo, nes krušos sukapotos dangos keitimas ir užtrunka, ir, svarbiausia, nepigiai kainuoja.

Е. Čeponio pastebėjimu, po šios nelaimės ir kainos buvo sukeltos, ir dalies medžiagų trūko. Net paprasčiausios medienos teko laukti arba ją gabentis iš Klaipėdos.

Iš ministro vizito menka paguoda

Kruša sudaužė 18 tūkst. kv. m nedraustų Jotainių žemės ūkio bendrovės stogų. Iš jų sutvarkyta tik kiek daugiau nei 3000 kv. m.

„Buvo ir žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas atvažiavęs, apžiūrėjo laukus, pamatė kiaurus stogus – kaip dieną atrodo „žvaigždėtas“ dangus. Žadėjo pagalbą – bent jau lengvatines paskolas, bet ir jų nebuvo“, – sako E. Čeponis.

Jo teigimu, teko imti paprastą paskolą, kad būtų galima susitvarkyti bent jau svarbiausių pastatų – sandėlių – stogus. Šiokia tokia pagalba – palūkanų kompensavimas atsirado tik lapkričio viduryje, tačiau ir iš to nukentėjusiems žemdirbiams nedidelė paguoda.

„Žinant šiuolaikinį euriborą, ši pinigų suma greitai susivalgo“, – sako E. Čeponis.

Jis neslepia iš karto supratęs, kad valstybės paramos nesulauks – per daug dideli buvo visų patirti nuostoliai. Pasak E. Čeponio, galvos skausmu tapo netgi senas, krušos sukapotas šiferis.

„Klausiau, gal kompensuos bent šiferio surinkimą. Gyventojams kompensavo, o mes dar sėdime su jo krūvomis“, – sako bendrovės vadovas.

Nuo sausio 1-osios šiferio su asbestu priėmimas brango ir dabar už priduotą jo toną reikėtų mokėti daugiau nei 100 eurų, o sudužusio šiferio – labai daug.

G. KARTANO nuotr.

G. KARTANO nuotr.

Liko kiauri stogai

Vadoklių seniūnės Mildos Tamokaitienės žiniomis, Vyriausybė siūlė gyventojams kompensuoti ne daugiau nei 20 eurų už sudaužyto stogo kvadratinį metrą.

„Parama skirta tik gyvenamųjų namų stogams, o nukentėjo ir žmonių, ir ūkininkų kitas turtas – automobiliai, langai, sienos, ūkiniai pastatai, ypač ūkininkų, baisiai suniokoti. Stovi didžiuliai sandėliai kiauri“, – vardijo seniūnė.

Kol niekas dar negavo paramos, anot M. Tamokaitienės, sunku pasakyti, kokia bus žmonių reakcija. Daugelis jos nė nebesitiki ir piktinasi be reikalo vargę teikdami prašymus.

Skyles kamšo plėvele

M. Tamokaitienės teigimu, apsidraudusieji turtą iš valstybės negaus nieko, tačiau dalis ir paties draudimo negavo tiek, kiek tikėjosi. Pavyzdžiui, jei stogas senas, asbestinis, jo vertė – maža, o uždengti naują reikia dabartinėmis kainomis.

Pasak seniūnės, Vadokliuose iki šiol apstu kiaurų gyvenamųjų namų stogų. Vieni gyventojai laukia eilėje meistrų, kiti tiesiog neišgali susitvarkyti.

„Yra tokių, kurie galbūt ir nesusitvarkys – vieniši žmonės, senukai neturi iš ko. Kažkiek plėvele padėjome skyles užlopyti tam kartui, o pavasarį žiūrėsime“, – sako M. Tamokaitienė.

Anot jos, dalis gyventojų stogams tvarkyti ėmė ir paskolas iš bankų ar skolinosi iš kitų žmonių.

Labiausiai nuo krušos nukentėjusiuose Vadokliuose kol kas sutvarkyti tik dalis gyvenamųjų namų stogų. Ūkinių pastatų gyventojai kol kas nė neliečia.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų