Į Abromiškių sanatoriją dukrą išleidusi panevėžietė netrukus sužinojo, kad čia apgyvendinti ir koronavirusu užsikrėtę uzbekai, kurie, pasipiktinę apgyvendinimo sąlygomis, grasina išplatinti virusą už teritorijos ribų.

Vaikų reabilitacija – viruso šešėlyje

Vaikų reabilitacija – viruso šešėlyje

 

Savo dukrą į Abromiškių reabilitacijos ligoninę Elektrėnuose nuvežusi panevėžietė Kristina buvo šokiruota išgirdusi, kad čia gydomi ir užsikrėtusieji koronavirusu. Nors sanatorijos vadovybė patikino, kad nerimauti nėra dėl ko, sergančiųjų patalpos yra atskirtos, tačiau moteris abejoja, ar tik „Stop“ juosta apjuosta teritorija gali užtikrinti saugumą, tuo labiau kad čia gydomi uzbekai, nepatenkinti apgyvendinimo sąlygomis, grasina užkrėsti ir kitus.

Kaip pasakojo Kristina, savo dukrytę į Abromiškių reabilitacijos ligoninę ji atvežusi antradienio rytą, o jau vakare čia buvo apgyvendinti keturiolika iš Uzbekistano į vieną Kauno įmonę atvykusių darbuotojų, kuriems nustatyta COVID-19 infekcija. Šią žinią moteris sužinojo tik kitą dieną ir iš pradžių negalėjo patikėti, kad tai gali būti tiesa.

„Pastaruoju metu stengiuosi vengti įvairių žinių, susijusių su šiuo virusu, bet kai išgirdau, kad vaikų sanatorijoje, į kurią atvežiau ir savo dukrą, apgyvendinti sergantys užsieniečiai, susijaudinau. Mus, kaip tėvus, turėjo perspėti, kad vaikų sanatorijoje bus gydomi ir sergantieji koronavirusu, būčiau net nevežusi dukros“, – kalbėjo panevėžietė.

Jai nesuprantama, kodėl užsikrėtusiesiems izoliuoti parinkta tokia vieta – vaikų sanatorija. Čia atvykstantys vaikai dažnai turi silpnesnį imunitetą, tad jiems kyla didesnė rizika užsikrėsti. Karantino metu, kai nebuvo teikiamos sveikatinimo paslaugos, užleisti tuščias patalpas sergantiesiems koronavirusu – pateisinamas sprendimas, bet dabar sanatorija veikia kaip įprastai.

„Gal mano panika ir nereikalinga, bet negi nebuvo galimybių užsikrėtusiųjų kur kitur apgyvendinti, tik atvežti į vaikų sanatoriją. Juk yra socialinių būstų ar kitų vietų. Jie neturintys simptomų ligos nešiotojai, bet gali užkrėsti kitus, o tada ligos eiga gali būti sunki. Kai išgirdau, net nepatikėjau, kad tai įmanoma“, – piktinosi Kristina.

Saugo „Stop“ juostomis

Po šios žinios panevėžietei su sanatorijos vadovybe pavyko susisiekti tik kitą dieną. Ją patikino, kad sergantieji visiškai nekontaktuoja su niekuo. Čia gydomi uzbekai serga besimptome ligos forma, todėl joks gydymas jiems nėra teikiamas. Šiems asmenims nurodyta neperžengti jiems skirtos teritorijos ribų, vaikams taip pat paaiškinta, kad už užtvertos teritorijos eiti negalima.

„Mane patikino, kad rizika užsikrėsti tokia pati kaip parduotuvėje, bet paklausus dukros, ar yra, kas saugo užsikrėtusiuosius, kad jie neišeitų iš patalpų, dukra patikino, kad jokios apsaugos nėra. Sergantieji taip pat gali išeiti į lauką parūkyti ar pasivaikščioti, o jų teritorija apjuosta tik „Stop“ juosta. Bet ar galime tikėtis sąmoningumo iš žmonių, kurie grasina išeiti iš teritorijos ir užkrėsti kitus“, – retoriškai klausė Kristina.

Nors izoliacijoje esantys ligoniai serga lengva ligos forma arba išvis nejaučia jokių simptomų – jie gali lengvai užkrėsti kitus.

Mamos teigimu, „Stop“ juosta – menka apsauga. Kas gali garantuoti, kad vakarais, kai sanatorijoje lieka tik budintis personalas, uzbekai neišeina toliau, nei leidžiama. Kad užkratas išplistų, jiems tereikia prisėsti ant suoliuko, ant kurio paskui sėdi ir vaikai.

„Juk vaikams niekas iš paskos irgi nevaikšto ir nekartoja, kad jeigu palietei suoliuką, iš karto bėk plauti rankų. Vaikai yra vaikai, jeigu ir perspėsi jų neiti į draudžiamą teritoriją, tai nereiškia, kad to nepadarys vedami smalsumo. Nenoriu, kad visi galvotų, jog esu mama, kuri pučia burbulą iš nieko, tik pikta, kad niekas neperspėjo, jog bus taip“, – kalbėjo panevėžietė.

Jeigu būtų žinojusi, ji būtų atsisakiusi minties šiemet dukrą leisti į sanatoriją. Tiesa, šiuo atveju pasirinkimo nebuvę, mat tik šioje reabilitacijos ligoninėje teikiama specializuota pagalba sergantiesiems įvairiomis akių ligomis bei turintiesiems regėjimo sutrikimų.

Kol kas dukra liko gydymo įstaigoje, tačiau mama kasdien nerimaudama seka situaciją Abromiškėse. Kristinos teigimu, baimės yra ne tik dėl dukros, bet ir kitų artimųjų sveikatos. Vaikai dažniau tampa besimptomiais viruso nešiotojais, bet gali apkrėsti vyresnius šeimos narius.

„Galvojau, atvežiau vaiką pasigydyti, o užsikrės pavojinga liga. COVID-19 – ne šiaip sloga ar paprastas virusas. Kiekvienas turime ir vyresnio amžiaus tėvus. Tai dabar nei močiutė gali aplankyti anūkę, nei aš nuvažiuoti, nes kur garantija, kad neparvešiu kokios netikėtos dovanos. Vaikas laukia, kad atvažiuočiau, bet dabar bijau“, – prisipažįsta Kristina.

Emocijos jau rimsta

Abromiškių reabilitacijos ligoninės direktorius Vitalijus Glamba teigė, kad mamos nerimas jam suprantamas, tačiau jaudintis nėra dėl ko. Nors sergantieji koronavirusu gydomi toje pačioje vaikų sanatorijoje, tačiau visiškai skirtinguose pastatuose. Teritorijos taip pat atskirtos – vaikai negali užeiti į karantininę teritoriją, o sergantieji – iš jos išeiti. Maistą gamina sanatorijos valgykla, bet sergantiesiems jis patiekiamas vienkartiniuose induose, kurie, kaip ir kitos COVID-19 korpuse susidarančios atliekos, utilizuojami visai atskirai.

„Mes esame padarę viską, kad būtų maksimaliai saugu. Darbuotojai taip pat dirba daugiausia nuotoliniu būdu – telefonu ar laikydamiesi didelio atstumo. Šie žmonės nedirba su kitais pacientais“, – teigė V. Glamba.

Paklausus, ar tik „Stop“ juosta atitverta teritorija užtikrina saugumą, įstaigos direktorius tvirtino, kad apsaugos yra tiek, kiek reikia. Anot V. Glambos, čia izoliuojamų Uzbekijos piliečių reakcija, kai jie patys susisiekė su žurnalistais ir pasipiktino apgyvendinimo sąlygomis, grasindami palikti teritoriją, buvo tik emocijų iškrova.

„Taip, pirma jų reakcija buvo gana audringa. Toks jų elgesys nepateisinamas, bet gali būti suprantamas. Žmonės į Lietuvą atvyko dirbti, o atsidūrė ligoninėje. Staigus situacijos pasikeitimas ir planų žlugimas sukėlė tokią reakciją. Daugelis jų serga besimptome forma, tad nenori tikėti, kad yra užsikrėtę“, – pripažįsta sanatorijos vadovas.

Tiesa, dabar emocijos jau nuslūgusios. Užsieniečiai yra informuoti, kad už viruso platinimą visuomenėje jiems gresia baudžiamoji atsakomybė. Su jais susisiekė ir Uzbekijos valdžios atstovai.

„Mes stebime jų elgesį. Šiuo metu uzbekai patenkinti gaunama pagalba. Šimto procentų garantijos nėra, bet pavojus, kad jie išeis iš teritorijos, yra visiškai minimalus“, – patikino V. Glamba.

Užvertė skambučiais ir laiškais

Sveikatos apsaugos ministerija dar pavasarį, siekdamasuvaldyti koronaviruso protrūkį ir užtikrinti galimybę visiems šalies piliečiams tinkamai izoliuotis, Abromiškių reabilitacijos ligoninėje nusprendė gydyti lengva koronaviruso forma sergančius pacientus – žmones, kurie neturi galimybių izoliuotis namuose. Tokie asmenys į Abromiškių reabilitacijos ligoninę atsiunčiami iš ligoninių ir gyvenamųjų vietų, kai koronaviruso infekcija yra patvirtinta mobiliajame punkte ar karščiavimo klinikoje.

Ministerijos spaudos tarnyba tvirtino, kad pagrindo, jog atvykstantys į Abromiškių reabilitacijos ligoninę gali užsikrėsti koronavirusu, nerimauti nėra. Minėtoje įstaigoje besigydantys sergantieji lengva koronaviruso forma gyvena atskirame pastate, nutolusiame nuo kitų, laikomasi griežtų infekcijų kontrolės reikalavimų. Visgi pripažįsta, kad pastaruoju metu sulaukia ir sunerimusių gyventojų, ir medikų skambučių. Jų skaičius itin išaugo pastarosiomis dienomis, kai buvo pranešta, kad šioje gydymo įstaigoje yra izoliuoti iš Uzbekistano atvykę koronavirusu užsikrėtę vairuotojai. Žmonės teiraujasi, ar saugu vykti į minėtą gydymo įstaigą ir joje gauti medicininės reabilitacijos ir sveikatos grąžinamojo gydymo paslaugas.

„SAM informuoja, kad nerimo nepagrįstoms baimėms nėra. Visoje Abromiškių reabilitacijos ligoninėje yra laikomasi griežtų infekcijų kontrolės reikalavimų. Žmonių apgyvendinimas organizuotas taip, kad atvykstantieji dėl medicininės reabilitacijos nesusitiktų su tais asmenimis, kurie serga lengva koronaviruso forma“, – teigiama ministerijos išplatintame pranešime.

Komentarai

  • Ten esantys uzbekai yra mažiausia bėda, nes jeigu jie kirs stop juostą ir nuvažiuos apsipirkti į Elektrėnus iškart bus pastebėti. O kas ten dėjosi prieš dvi savaites kai nebuvo uzbekų ir stop juostų ir sergantys korono virusu bėgiojo krosą laivai po teritoriją, vykdavo į norfą apsipirkti, o ligoninės personalas naujai atvykstančių neperspėdavo, kad teritorijoje yra korona. Ten buvę tėvai yra prifilmavę kaip atrodė prieš 2-3 savaites visa „izoliacija“, jeigu jie tai paviešins tai sanorijos direktorių ir personalą kitur izoliuos..

  • Valio Verygai, ne veltui aukštas reitingas, tručykim vaikus !!!

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų