K. Juškaitės nuotr.

Raguvoje krepšių rekordui užteko

Raguvoje krepšių rekordui užteko

Raguvoje pasiektas Lietuvos rekordas – gausiausia rankomis pintų krepšių ekspozicija. Į miestelio Šv. Florijono aikštę gyventojai sunešė net 466 įvairaus dydžio ir spalvų pintus krepšius.

Jau antrus metus iš eilės pirmąjį spalio šeštadienį Raguvos kultūros centras miestelio bendruomenę sukviečia į rudens ir derliaus šventę „Aruodai pilni – širdis rami“. Per ją centrinėje miestelio aikštėje ne tik šurmuliuoja turgus, deramasi dėl kainų, vyksta koncertai, bet ir sugalvojama kas nors įdomaus. Šiemet Šv. Florijono aikštėje išsirikiavo didžiulė pintų krepšių ekspozicija.

Gaivina tradiciją

Kultūros centro direktorė Kristina Juškienė pasakoja, kad labai norėta atgaivinti turgadienių tradiciją. Raguvoje švenčiami treji atlaidai: birželį – Šv. Antano, rugpjūtį – Žolinės, o

spalio pradžioje – Rožinio Švč. Marijos, arba kitaip Rožantinės. Tarpukariu tuo metu vykdavo didžiulis turgus.

„Anais laikais Raguvoje buvo labai dideli atlaidai ir Šv. Florijono aikštėje vykdavo didelis turgus. Prekiaudavo visokiais gardumynais, obuoliais, žuvimi, mėsa. Sugalvojome, kad reikėtų atgaivinti tradiciją“, – sako K. Juškienė.

Neatsitiktinai sugalvota siekti pintų krepšių rekordo.

Į Raguvos turgus žmonės susirinkdavo nešini ne kuo kitu, o įvairiausiomis pintinėmis.

Daugiau, nei planavo

Raguva teisę rengti turgų ir prekymečius gavo 1740-aisiais. Todėl raguviškiai sumanė į vieną vietą surinkti bent 283 krepšius, tai yra tiek, kiek praėjo metų nuo to laiko.

Tačiau realybė pranoko lūkesčius – vietiniai sunešė net 466 krepšius.

„Visa bendruomenė ir gyventojai susivienijome bendram tikslui ir pasiekėme rekordą“, – džiaugiasi K. Juškienė.

Anot jos, rekordus registruojanti „Rekordų akademija“ buvo pateikusi nemažai reikalavimų.

„Anais laikais Raguvoje buvo labai dideli atlaidai ir Šv. Florijono aikštėje vykdavo didelis turgus. Prekiaudavo visokiais gardumynais, obuoliais, žuvimi, mėsa. Sugalvojome, kad reikėtų atgaivinti tradiciją.“

K. Juškienė

Nors rekordas jau užfiksuotas, tačiau tą patvirtinančio sertifikato Raguva dar neturi – tikimasi jo sulaukti jau artimiausiomis dienomis.

Direktorė prasitaria, kad būta vilčių surinkti ir dar daugiau pintinių – 522, tai yra tiek, kiek metų mini Raguva.

Organizatorių planus tądien jaukė ir didžiulis vėjas bei lietus.

„Norėjome aplink šv. Florijoną didelį „kašiką“ sukrauti, bet oras buvo nedėkingas. Prieš gamtą, prieš Dievulį nepapūsi“, – sako K. Juškienė.

Net laikiną sceną vėjas į dangų tris kartus pakėlė.

Dauguma raguvių suneštųjų krepšių naudojami daržovėms ar grybams dėti, tačiau būta ir pintinių su dangčiu bei specialiai pritaisytu kabliu – šios naudotos naminiams skilandžiams, dešroms laikyti ir kabinamos palubėje. K. Juškaitės nuotr.

Saugojo skilandžius

Raguvių rekordui sunešti krepšiai – spalvoti, įvairiausio dydžio ir formų, pagaminti iš įvairiausių medžiagų. Daugiausia – nupintų iš vytelių, tačiau buvo ir pintų iš metalinių vielučių, spalvotų plastiko juostelių ir kitų medžiagų.

Pasak K. Juškienės, Raguvos ir jos apylinkių gyventojų namuose daug rankų darbo krepšių.

„Tikrai į šventę nėjo su vienu ar dviem. Iš kiekvienos šeimos nešė daugiau nei po dešimt“, – džiaugiasi ji.

Ne vienas prisipažino atnešęs rekordui net savo prosenelių krepšius. Dabar dauguma raguvių krepšius naudoja daržovėms ar grybams dėti, tačiau turgadieniais buvo

galima išvysti ir ne vienam nežinotos paskirties krepšių.

Pintinės su dangčiu ir specialiai pritaisytu kabliu buvo naudojamos naminiams skilandžiams, dešroms laikyti – pakabindavo palubėje.

K. Juškienės teigimu, Raguvoje anksčiau gyvenęs žmogus, mokėjęs pinti krepšius, tačiau dabar abejoja, ar toks atsirastų.

„Per Žolinę visą laiką iš Mikėnų kaimo atvyksta prekiautojas pintais krepšiais, o miestelyje tikrai dabar nežinau, kas tokiu amatu užsiimtų“, – svarsto kultūros centro vadovė.

Nors nežinia, ar kitais metais Raguvoje nebus siekiama dar kokio kito rekordo, tačiau pati turgaus tradicija gyvuos.

Mat raguviams labai rūpi atgaivinti tai, kas kadaise vykdavo Raguvoje.

„Per Žolinės atlaidus Raguvoje vykdavo „špacierius“ – pasivaikščiojimas. Ši tradicija Raguvoje taip pat atgaivinta. „Špacero pu Raguvas mestelį“ metu galima išvysti ne vieną jo įžymybę“, – intriguoja K. Juškienė.

Raguva – pirmoji

„Rekordų akademijos“ vadovas Gintaras Pocius patvirtino, kad Raguvos rekordas užfiksuotas, o sertifikatas netrukus pasieks miestelį.

Pasak jo, kito tokio rekordo Lietuvoje su tokia formuluote iki šiol nebuvo.

Dabar norintiems jį pagerinti tektų surinkti daugiau pintinių nei raguviai.

Pasak G. Pociaus, ir neužtektų surinkti viena daugiau. Norint rekordo, reikės pasistengti labiau.

Lietuvoje yra ne vienas su krepšiais fiksuotas rekordas, tačiau jie kitokie.

Dzūkijos nacionalinio parko etnografinėje sodyboje saugomas didžiausias Lietuvoje grybavimo krepšys, kuriame telpa net 110 kilogramų voveraičių.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų