P. Židonio nuotraukos

„Pragiedrulių“ sodyboje – kūrybiniai atradimai

„Pragiedrulių“ sodyboje – kūrybiniai atradimai

Net ir nusibodusį seną drabužį įmanoma patobulinti taip, kad jis būtų vienetinis ir atrodytų tarsi garsaus dizainerio darbas.

Ieškantiems originalumo

Tokie stebinantys šedevrai gimsta eksperimentuojant Skaistakalnio parke įsikūrusio kūrybiškumo centro – „Pragiedrulių“ sodybos tekstilės-dizaino studijoje.

Jos kuratorės-lektorės – dizainerė, kostiumų dailininkė, stilistė Inga Jurkevičiūtė bei drabužių modeliuotoja konstruktorė Lina Jakubonytė edukacinių užsiėmimų dalyvius moko savotiškos magijos – pasitelkiant batikos ir cianotipijos technikas senus audinius prikelti naujam gyvenimui ir surasti savo stilių.

Batika – viena seniausių tekstilės apdirbimo technikų, atsiradusi prieš 2000 metų.

„Tai mediatyvus būdas pailsėti, atsitraukti nuo darbų, be to, įgyti ir praktinės naudos“, – sako I. Jurkevičiūtė.

Kuratorės šypsosi: studijoje tiesiog džiazuojama batika.

Šia technika atnaujinamame audinyje teptuku arba specialiu įrenginiu vašku išpiešiamas piešinys. Paskui audinys merkiamas į šaltus dažus, kiek palaikomas, vėliau vaškas nuimamas lyginant per servetėlę, tada vašku dengiama kita, jau nudažytoji, dalis ir taip išgaunami ornamentai.

Studijos kuratorės planuoja lankytojams netrukus pasiūlyti išbandyti ir karštąją batiką.

Edukacinių užsiėmimų dalyviai mokosi savotiškos magijos – pasitelkiant batikos ir cianotipijos technikas senus audinius prikelti naujam gyvenimui ir surasti savo stilių. P. Židonio nuotrauka

Susilieti su gamta

„Pragiedrulių“ tekstilės-dizaino studijoje edukacinių užsiėmimų lankytojai mokosi ir cianotipijos.

Tai vienas seniausių atvaizdo išgavimo procesų, kuriam svarbiausia – saulės šviesa.

„Tikra gamtos magija“, – šypsosi L. Jakubonytė.

Kadangi Lietuvoje didžiąją metų dalį dangų dengia debesys, studijoje saulę atstoja ultravioletinius spindulius skleidžiantis įrenginys.

Tačiau saulėtomis dienomis pro studijos duris išlekiama į Skaistakalnio parką gaudyti darbą atliekančių spindulių.

Studijos lankytojai savo rankomis sukuria fotomagijos stebuklą: audinį padengus tam tikrais cheminiais junginiais, naudojamais fotografijoje, ant jo išdėliojami ornamentai, pavyzdžiui, čia pat parke suskintos smilgos, žiedeliai, lapeliai. Juos prie audinio prispaudus stiklu, saulėtą dieną keliaujama į lauką ir paliekama magiją atlikti saulei. Tepraėjus pusvalandžiui, nuėmus stiklą ir augalėlius, atsiskleidžia ornamento grožis.

Tvarumą skatinanti kūryba

„Naudodami senąsias technikas skatiname mūsų edukacinių užsiėmimų lankytojų kūrybinį potencialą ir tuo pačiu tvarumą. Juk tekstilė yra viena terščiausių pasaulyje šakų, o mes raginame: užuot pirkę naują drabužį, seną ir pabodusį atsineškite į mūsų studiją – čia išmoksite jį originaliai atnaujinti“, – pabrėžė I. Jurkevičiūtė.

Tokia tekstilės-dizaino studijos idėja pratęsia ir pačios sodybos įkūrėjo poeto Juozo Čerkeso-Besparnio, ypatingą dėmesį skyrusio ekologijai ir tvarumui, vertybes.

Pasak studijos kuratorių, panevėžiečiai dabar turi visas galimybės pasipuošti unikaliais, vienetiniais, nepakartojamais drabužiais, susikurti aksesuarų namams ar rankų darbo originalią dovaną.

Į tokius kartą per savaitę rengiamus kūrybinius užsiėmimus susirenka įvairaus amžiaus žmonės, o antras mėnesio trečiadienis skirtas senjorams.

„Tekstilės-dizaino studija atvira visiems norintiems prisiliesti prie savo laiko ir pabūti bendruomenėje, kurti ar išlaisvinti savo mintis ir paversti tai kūnu“, – sako kuratorės.

Atgaivintas paveldas

Projektas „Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“ finansuojamas pagal EEE finansinio mechanizmo programą „Kultūra“.

Šio projekto tikslas – pasitelkiant kūrybiškos vietokūros metodus ir kultūrinio verslumo mokymus skatinti visuomenę įsitraukti į kultūrinius procesus atgaivintame kultūros paveldo objekte, kuris atitinka vietinių bendruomenių poreikius.

Bendra projekto vertė siekia 1 078 557 Eur. Iš jų 959 839 Eur – Europos ekonominės erdvės fondo lėšos, 118 718 Eur – Panevėžio miesto savivaldybės indėlis.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis – nuo 2021 09 14 iki 2024 05 20.

 

 

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų