Parašais prieš vėjo malūnus

Parašais prieš vėjo malūnus

Miežiškių seniūnija gali tapti pirmąja Panevėžio rajone, kurioje iškils vėjo malūnais dažnai pavadinamos vėjo elektrinės.

Planuojamas vėjo jėgainių parkas apims dalį Miežiškių seniūnijos, taip pat ir kaimyninio Anykščių rajono Troškūnų bei Traupio seniūnijas.

Vien Miežiškių apylinkėse turėtų iškilti dešimt jėgainių.

Vėjo malūnus statančios bendrovės „Troškūnų vėjas“ direktorė įsitikinusi, kad pustrečio šimto metrų aukščio jėgainės Lietuvai, o ypač vietos gyventojams, neš tik gėrį.

Tačiau tuo tiki ne visi.

Panevėžio rajone gyventojai jau pradėjo rinkti parašus prieš jėgainių, vietinių manymu, neabejotinai drumsiančių jų ramybę, statybą.

Limeikiškė Stasė Eigirdienė pasakojo irgi nieko nežinanti apie vėjo elektrines, kokios gali atsirasti netoli jų kaimo, bet parašo nepadėjusi. „Sekundės“ nuotr.

Malūnų aukštis – iki 253 metrų

Apie jau gerokai į priekį pasistūmėjusius verslo planus Miežiškių seniūnijoje statyti vėjo jėgainių parką informacija viešinama Panevėžio rajono savivaldybės internetinėje svetainėje.

Vilniuje registruota bendrovė „Troškūnų vėjas“ tokioms jėgainėms pasirinko Limeikių, Jočiūnų, Noriškių kaimus bei Gristupio viensėdį.

Statytojai jau yra parengę ir būsimos veiklos poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. Kovo 15-ąją rajono Savivaldybėje bus rengiamas viešas šios ataskaitos aptarimas. Jame dalyvauti bus galima ir prisijungus internetu.

„Troškūnų vėjas“ Panevėžio bei Anykščių rajonuose numatęs statyti iki 40-ies vėjo jėgainių, kurių aukštis siektų iki 253 metrų.

Šie vėjo malūnai iškiltų maždaug 9,5–20-imt kilometrų nuo seniūnijos centro Miežiškių. Jų statybos vietos nepatenka į šalies saugomas teritorijas, kultūros paveldo objektų teritorijas bei šių apsaugos zonas.

Artimiausia valstybės saugoma vieta – kapinės, kuriose palaidoti garsių šalies partizanų Broniaus Krivicko-Vilniaus bei Mykolo Blinkevičiaus-Nemuno palaikai – nuo artimiausios jėgainės bus nutolusi per 1,26 kilometro.

D. Karaman teigia prieš vėjo jėgainių parką pasirašiusi iš atsargumo, neturėdama informacijos, ar tokie statiniai nekels triukšmo, nekenks gyvūnijai. „Sekundės“ nuotr.

Rajono politikai neprieštaravo

Sprendimą dėl šio vėjo jėgainių parko ūkinės veiklos priims Aplinkos apsaugos agentūra, prieš tai gavusi visuomenės sveikatos, kultūros paveldo, gaisrinės ir civilinės saugos specialistų išvadas.

Panevėžio rajone statyti jėgaines verslui rankas atrišo Savivaldybės taryba, dar praėjusių metų sausį vieningai nubalsavusi už tai, kad rajone kurtųsi ir vėjo, ir saulės elektrinių parkai.

Rajono politikų vieningumas šiuo klausimu tuomet nustebino net pačius jų statytojus, kitose savivaldybėse sulaukdavusius bent jau dalies tarybų narių pasipriešinimo.

Gyventojai bruzda

Miežiškių seniūnijos vadovas Remigijus Budreika neslėpė nebe pirmą kartą išgirstantis apie tai, kad seniūnijoje bus statomos vėjo jėgainės.

Pasak jo, jau kiek anksčiau sulaukta kitų statytojų, savo planus pristačiusių ir vietos žmonėms. „Troškūnų vėjo“ atstovai, pasak seniūno, pažadėjo susitikimus su žmonėmis surengti kovo mėnesį

R. Budreika teigė pritariantis vėjo malūnų atsiradimui, tačiau iš seniūnijos gyventojų išgirdęs nenorą, kad tokie įspūdingo dydžio statiniai laukuose iškiltų.

Pasak jo, pasipriešinimo sulaukta iš Limeikių kaimo gyventojų.

R. Budreika teigė pritariantis vėjo jėgainių atsiradimui, tačiau iš seniūnijos gyventojų išgirdęs nenorą, kad įspūdingo dydžio statiniai laukuose iškiltų. P. Židonio nuotr.

Nenori aukoti ramybės

Limeikiškė Vita Sadauskienė „Sekundei“ patvirtino išties renkanti parašus prieš vėjo jėgaines. Anot jos, gyventojai aktyviai rašosi.

„Sutikdami su tų malūnų statyba, mes paaukotume ne tik savo, bet ir vaikų bei anūkų ramybę. Malūnas – ne koks vagonėlis, kurį pastumtum. O pastatytas jis ir ūš, ir mes šešėlius, tad ramybės nebeturėsime“, – įsitikinusi V. Sadauskienė.

Ji pasakojo ne taip seniai grįžusi iš Anglijos, ieškojusi ramios vietos gyventi Lietuvoje, tad pasirinko atokius Limeikius.

„Čia tikrai ramu ir gera, gandras atskrenda. Neabejoju, kad pastačius jėgainę ramybės nebeturėsime ne tik mes, bet ir paukščiai. Nebebus pas mus ir gandrų“, – svarstė V. Sadauskienė.

Anot jos, kam nors kiek rūpi limeikiškių gerovė, turėtų pasirūpinti, kad į šį kaimą vedantis kelias būtų išasfaltuotas, o ne vėjo malūnai šalia jo statomi.

Pasak limeikiškės, ir ji, ir kiti gyventojai neprieštarautų saulės elektrinių parkui, bet didelių vėjo elektrinių nenorima.

Rašėsi iš atsargumo

Limeikiuose gyvenanti Daiva Karaman teigė taip pat pasirašiusi prieš vėjo elektrinių statybą.

„Rašiausi iš atsargumo, todėl, kad neturiu jokios informacijos apie tuos statinius. O nežinojimas juk visada kelia nerimą. Gal ta elektrinė kels triukšmą, nežinau, ar nekenks gyvūnijai“, – paaiškino D. Karaman.

Limeikiškė Stasė Eigirdienė pasakojo irgi nieko nežinanti apie vėjo elektrines, kokios gali atsirasti netoli jų kaimo, bet parašo nepadėjusi.

„Čia tikrai ramu ir gera, gandras atskrenda. Neabejoju, kad pastačius jėgainę ramybės nebeturėsime ne tik mes, bet ir paukščiai. Nebebus pas mus ir gandrų.“

V. Sadauskienė

„Nesirašiau, nes keisti nuomonę buvo sarmata. Gal prieš kokius metus po mūsų kiemus vaikščiojo ir parašus rinko tie, kas stato tokias elektrines, tuomet pasirašiau, kad tegu jas stato“, – kalbėjo S. Eigirdienė.

Anot jos, neprieštarauti vėjo elektrinės statybai vertė dar viena aplinkybė. Mat viena kaimynė kilusi iš Kretingos rajono Vydmantų. Toji jai paaiškino, kad didžiulis vėjo jėgainių parkas, iškilęs jos tėviškėje, niekam žalos nedaro.

Parama bendruomenėms

Vėjo jėgainių parką Anykščių ir Panevėžio rajonuose planuojančios statyti bendrovės direktorė Inga Baronienė patikino: vėjo jėgainės nekels nepatogumų, bet bus naudingos Lietuvai, o ypač – vietų, kuriose jos pastatytos, bendruomenėms.

„Pagal energetikos ministro Dainiaus Kreivio pasirašytą naują tvarką vėjo jėgainių statytojai privalo remti bendruomenes, kurių teritorijoje tokios elektrinės veikia. Tad pradėjus veikti mūsų pastatytoms jėgainėms, bendruomenėms iš viso skirtume apie pusę milijono eurų. O tai juk nemaža suma“, – dėmesį atkreipė I. Baronienė.

Pasak jos, Miežiškių apylinkėse, o ir Troškūnų bei Traupio seniūnijose vėjo jėgainės turėtų būti pastatytos ar bent jau pradėtos statyti po trejų metų.

Pasak direktorės, pati jų statyba greita, tačiau daug laiko užims statyboms reikalingų dokumentų rengimas.

I. Baronienė taip pat pabrėžė, kad vėjo jėgainių parkas kils vien iš privačių lėšų, nes nei valstybė, nei ES fondai vėjo malūnų statybos neremia.

 

Komentarai

  • Vėjo elektrinės- nuosprendis vietos bendruomenėms. Patikėję suinteresuotųjų pasakomis apie naudą, bijau, greitai patirs, kas yra nepaliaujamas mirgėjimas, iš proto varantis daužymas infragarsu, radijo dažnių trykdžiai, išaugusios elektros sąskaitos perdavimo tinklų plėtrai, sunaikinta bioįvairovė, amžiams sunaikintos naudmenos ir t.t.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų