Panevėžio centre šurmuliuoja labdaros mugė (atnaujinta)

Panevėžio centre šurmuliuoja labdaros mugė (atnaujinta)

Ištuštėjęs Panevėžio centras ketvirtadienio popietę vėl atgijo. Gyvybės jam įpūtė ne tik pagaliau sugrįžusi vasara, bet ir Laisvės aikštėje šurmuliuojanti amatininkų, tautodailininkų ir įvairius gaminius siūlančių prekeivių mugė. Ji išskirtinė tuo, kad dalis surinkto pelno atiteks sunkiai gyvenančioms, maitintojų netekusioms šeimoms, kuriose yra vaikų.

Kaip teigė mugės organizatorius, „Našlių fondas“ įkūrėjas Algis Raginskas, prieš penkiolika metų mirus mylimai žmonai, jis liko vienas su septynerių metų sūneliu. Pajutęs, ką reiškia vienatvė ir kaip sunku vaikui atstoti abu tėvus, jis įkūrė labdaros fondą. Jo tikslas – padėti šeimoms, kuriose vienas iš tėvų yra miręs.

Kadangi išsilaikyti iš rėmėjų praktiškai neįmanoma, tad A. Raginskas ėmėsi kiek neįprastos veiklos – organizuoti labdaros muges. O iš surinktų lėšų bent per Kalėdas ir Velykas pradžiuginti nepilnose šeimose augančius vaikus.

„Šiemet pirmą kartą tokią mugę organizuojame ir Panevėžyje. Amatininkai ir prekeiviai iš visos Lietuvos siūlo tiek tradicinių, tiek naujų ir dar niekur nematytų gaminių ar produktų“, – į mugę užsukti kvietė A. Raginskas.

Jeigu nepirkti, bent akis paganyti. Rankų darbo suvenyrai, papuošalai, natūralaus pluošto drabužiai traukia spalvų gama ir įvairove. O rūkytų mėsos gaminių, sūrių ir kitų skanėstų viliojantis kvapas verčia sustoti ir įsigyti bet gabaliuką gardaus delikateso. Mugėje galima nusipirkti net sodinukų ar šviežio derliaus gėrybių. O kur dar įvairios smulkmenos ir grožybės namams…

Stebuklingas molis

Iš Plungės atvykęs Henrikas Varanavičius su žmona Irute panevėžiečiams siūlo išskirtinį savo rankų darbo muilą iš ožkų pieno su įvairiomis žolelėmis ir eteriniais aliejais, gydomųjų molių, eterinių aliejų, padedančių kovoti su įvairiomis ligomis.

Kaip pasakojo ponia Irutė, gaminti muilą yra jos aistra ir šiam pomėgiui atiduoda visą savo laisvalaikį. Ožkų pieną jie perka iš netoliese gyvenančių ūkininkų ir gamina išskirtinį ekologišką muilą. Įdomu, kad gaminys, kol pasiekia pirkėją, yra brandinamas mažiausiai metus. Kuo ilgiau brandinamas, tuo geresnės muilo savybės.

„Lietuviai pradeda vertinti tai, kas natūralu ir tikra. Mūsų muilo gabaliukas kainuoja tris eurus, parduotuvėje – vos keliasdešimt centų, bet mes nededame jokios chemijos. Mūsų gaminiai – tik iš natūralių produktų ir gamtos teikiamų gėrybių“, – kalbėjo I. Varanavičienė.

Tačiau perkamiausias produktas – gydomasis Sivašo ežero dumblas. Pasak H. Varanavičiaus, jis pats daug metų sirgo autoimunine Bechterevo liga ir be skausmą malšinančių vaistų negalėjo ištverti nė dienos, vaikščiojo tik su ramentais, tačiau atradęs gydomąjį molį dabar yra sveikas žmogus.

„Autoimuninių ligų dažniausia priežastis – žarnyno laidumas. O šis dumblas išgydo visas vidines žaizdas. Jį reikia tepti ant odos ir veikliosios medžiagos per kraują patenka ten, kur reikia. Molį vežamės iš Sivašo ežero, esančio tarp Ukrainos ir Krymo. Ukrainoje juo jau penkiolika metų gydomos įvairios reumatinės, odos, virškinimo sistemos ligos, net stuburo išvaržos, bronchitas, nevaisingumas. Pas mus tai dar naujiena“, – pasakojo vyras.

Ir vaikams, ir mamoms

Mugės nuošalyje savo papuošalais prekiaujanti kaunietė Rita Raguckienė vos spėja suktis – jos iš stiklo, keramikos ir glazūros gaminti auskarai, apyrankės, karoliai ir papuošalams laikyti skirtos statulėlės traukte traukia akį. Kiekvienas dirbinys tarsi pasakoja skirtingą gyvenimo istoriją. Kaip teigė menininkė, lietuvės moterys yra ne tik gražiausios, bet ir originaliausios, todėl itin vertina rankų darbo gaminius.

„Savo kurtais papuošalais prekiauju jau septynerius metus, tad galiu pasakyti, jog visos moterys, kad ir kokio amžiaus būtų, mėgsta puoštis ir ieško ko nors išskirtinio, originalaus. Rankų darbo papuošalus itin vertina gal todėl, kad jie pulsuoja lietuviška energetika“, – pasakojo kūrėja.

Dailiosios lyties atstoves labiausiai traukia prekiaujantieji išskirtiniais papuošalais, o patys mažiausieji tėvelius tempia prie žaislų. Ne vienoje vietoje galima rasti dabar labai populiarius įvairiausius suktukus, tačiau daugiausia dėmesio sulaukė savo rankų darbo mediniais žaislais prekiaujantis Rimantas Jablonskis.

Kaip teigė vyras, nors parduotuvių lentynos užverstos pigiais plastikiniais žaislais, natūralaus medžio žaislai niekada nebuvo praradę susidomėjimo. Jis pats medinius traukinukus, mašinėles, judančias kirmėlytes ir kitas grožybes gamina jau du dešimtmečius. Su šiais žaislais užaugo jo vaikai, o dabar žaidžia trys anūkai.

„Nors tai rankų darbo žaislai, jie yra pigesni nei atvežtiniai iš Kinijos. Vos spėju gaminti. Didžiausi mano darbo vertintojai ir bandytojai – anūkai. Tad idėjų ir minčių netrūksta, tik laiko vis pristinga“, – šypsojosi žaislų kūrėjas iš Žemaitijos.

Žinomi veidai

Mugės lankytojų dėmesį traukia ne tik įvairiausi gaminiai, bet ir patys prekeiviai. Daug kas nustemba vienoje iš palapinių išvydę vieną žinomiausių Lietuvos popmuzikos atlikėjų Gintarę Karaliūnaitę. Tiesa, dainininkė be sceninio įvaizdžio, nes čia atvyko ne dainuoti, o prekiauti savo mamos žolininkės Adelės Karaliūnaitės gamintų vaistažolių mišiniais ir tepalais.

Žinoma moteris teigė, kad perdėtas dėmesys kartais vargina, nes muzika kol kas padėta giliai į stalčių. Šiuo metu visas jos gyvenimas sukasi tik apie vaikus ir šeimos verslą.

„Kartais smagu su žmonėmis pakalbėti ir apie muziką, bet kai per dieną manęs keliasdešimt kartų klausia, kada vėl grįšiu į sceną, šiek tiek erzina, nes nežinau atsakymo. Muzikai neturiu laiko, dabar man svarbiau kiti dalykai. O gal jau praėjo tas laikas, nors niekada nesakau niekada“, – prisipažino G. Karaliūnaitė.

Šiuo metu ji – tarsi šeimos gydytoja, mat į ją kreipiasi sveikatos bėdų prispausti žmonės. Pasak moters, gydytojai vienam pacientui dažniausiai gali skirti vos kelias minutes, tad natūralu, kad žmonėms trūksta informacijos, žinių apie sveikatą. Kai kurie ligoniai ieško natūralių būdų pasveikti, gamtos teikiamų vaistų.

„Medicina domiuosi jau labai seniai, ypač ligų simptomatika ir diagnostika. Lietuva labai maža, jeigu galvosi, kaip kuo daugiau parduoti, nesigilindama į nusiskundimus ir negalavimus, žmogus negrįš ir visiems sakys, kad nepadėjo. Mano tikslas kiek kitoks – kuo tikslingiau parinkti produktus“, – sakė G. Karaliūnaitė.

Galerija

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų