G. KARTANO nuotr.

Vasaros sekmadieniai – kultūros ragavimui

Vasaros sekmadieniai – kultūros ragavimui

Panevėžyje gimsta nauja tradicija – kartu su atidarytu „Stasys Museum“ nuo vasaros pradžios sekmadieniais dirbs ir kitos miesto kultūros įstaigos. Kai kurios jų lankytojams bus nemokamos.

Panevėžio savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjos Astos Čeponienės teigimu, idėja kultūros įstaigų duris praverti ir sekmadieniais brandinta kone metus, o savotišką startą tam davęs „Stasys Museum“ atidaromas gegužės 31-ąją.

A. Čeponienė neslepia, kad su įstaigų vadovais ta tema būta nemažai diskusijų.

„Tiek iš miesto gyventojų, tiek turistų sulaukdavome apgailestavimų, kad sekmadienį Panevėžyje nėra ką aplankyti, nes didžiosios kultūros įstaigos tiesiog nedirba. Kadangi jau gegužės pabaigoje atidaromas „Stasys Museum“, norisi, kad į miestą atvykę svečiai turėtų visą paketą – galėtų aplankyti ne vieną įstaigą. Išbandyti darbą sekmadieniais dabar pats tinkamiausias laikas“, – komentavo Kultūros skyriaus vedėja.

Reikės panevėžiečio paso

Pasak A. Čeponienės, kiek kainuos apsilankymas kultūros įstaigose sekmadienį, spręs jų pačių vadovai.

„Savivaldybės pozicija – kad kultūros įstaigos turi dirbti sekmadieniais, o kainodara ir lankymo valandos – kiekvienos individualus sprendimas“, – teigė Kultūros skyriaus vedėja.

Anot jos, jau aišku, kad „Stasys Museum“ panevėžiečiai šią vasarą galės lankytis nemokamai. Tiesa, lankytojui teks įrodyti, kad gyvena Panevėžyje.

Tam tiks ir gyvenamosios vietos deklaravimo pažyma, darbo pažymėjimas, asmens dokumentas, kur nurodyta išdavimo vieta.

„Tiks bet koks dokumentas, įrodantis, kad žmogus gyvena ar dirba Panevėžyje. Visiems kitiems įėjimas kainuos pagal patvirtintą tvarką. Visiškai nemokamas sekmadieniais bus ir Panevėžio kraštotyros muziejaus lankymas, o kaip nuspręs Dailės galerija, reikėtų klausti jų vadovo“, – kalbėjo A. Čeponienė.

Dailės galerija irgi jau ruošiasi dirbt sekmadieniais, tačiau jos direktorius Egidijus Žukauskas sako kol kas nemokamo apsilankymo negalintis garantuoti. P. ŽIDONIO nuotr.

Dailės galerija irgi jau ruošiasi dirbt sekmadieniais, tačiau jos direktorius Egidijus Žukauskas sako kol kas nemokamo apsilankymo negalintis garantuoti. P. ŽIDONIO nuotr.

Skaičiuos lankytojus

Pasak A. Čeponienės, pasibaigus vasarai bus vertinami rezultatai ir žiūrima, ar tokia praktika dirbti ir sekmadieniais pasiteisino.

„Ši vasara bus vienas iš būdų pasitikrinti, ar poreikis lankytis kultūros įstaigose ir sekmadieniais yra realus. Bus atsižvelgiama, ar darbas sekmadieniais atsiperka, bet nebūtinai finansine prasme. Pavyzdžiui, Kraštotyros muziejui priėmus sprendimą savo erdves atverti nemokamai, bus vertinama, ar lankytojų skaičius, lyginant su įprasta diena, išauga. Jeigu muziejus lankytojų nesulauks ar jų bus vos vienas kitas, žinoma, bus svarstoma, ar toliau dirbti sekmadieniais, galbūt bus ieškoma kitų sprendimų“, – svarsto Kultūros skyriaus vedėja.

„Ši vasara bus vienas iš būdų pasitikrinti, ar poreikis lankytis kultūros įstaigose ir sekmadieniais yra realus.“

A. Čeponienė

Už darbą sekmadieniais kultūros įstaigos iš miesto biudžeto papildomo finansavimo negaus – teks verstis turimais ištekliais arba pačioms užsidirbti iš bilietų pardavimo.

„Iniciatyva nėra nauja, ji planuota ilgiau nei metus, tad įstaigos turėjo tai įsivertinti. Šiuo metu biudžete tam papildomai lėšų nenumatyta, bet jeigu bus didelis poreikis, bus galima peržiūrėti. Kitų miestų praktika labai įvairi – vienur kultūros įstaigos dirba ir sekmadieniais, kitur – ne, vienur lankymas nemokamas, kitur reikia mokėti. Nėra konkretaus modelio, į kurį bandytume lygiuotis, mums patiems reikia atrasti tą geriausią variantą“, – mano A. Čeponienė.

Kraštotyros muziejus vasaros sekmadieniais lankytojus priims nemokamai. G. KARTANO nuotr.

Kraštotyros muziejus vasaros sekmadieniais lankytojus priims nemokamai. G. KARTANO nuotr.

Ne tik paskutinį sekmadienį

Kraštotyros muziejus, pasak jo direktoriaus Arūno Astramsko, kiekvieną sekmadienį dirbs jau nuo birželio pradžios. Apsilankymas muziejuje sekmadienį bus nemokamas. Iki šiol nemokamai apžiūrėti muziejaus ekspozicijas buvo galima tik priešpaskutinį mėnesio sekmadienį.

„Sunku apskaičiuoti, kiek galime sulaukti lankytojų, tačiau tikimės, kad ši idėja pasiteisins. Mat sekmadieniais siūlysime iš karto aplankyti tris kultūros įstaigas – mūsų muziejų, „Stasys Museum“ ir Dailės galeriją“, – pasakojo A. Astramskas.

Direktoriaus teigimu, kai atsirado iniciatyva paskutinį mėnesio sekmadienį į muziejus lankytojus kviesti nemokamai, būta nemažai skepticizmo. Tačiau rezultatai pranoko prognozes. Stebima, kad tokiais sekmadieniais atsiranda visai nauja lankytojų kategorija – į muziejus einama šeimomis – vaikai, tėvai, seneliai.

„Sekmadieniais sulaukiame tikrai gerokai daugiau lankytojų nei šeštadieniais, kai įėjimas mokamas. Pradžioje abejojome, ar pasiteisins, tikrai buvome kiek skeptiškai nusiteikę, įsivaizdavome, kad nebus lankytojų. Tačiau mūsų pačių nuostabai atsiranda visai naujas lankytojų srautas. Galima sakyti, gimsta nauja tradicija sekmadienius leisti kartu su šeima kultūrinėse erdvėse“, – pažymi A. Astramskas.

Direktorius tikina, kad su darbuotojais susitarti dėl darbo sekmadieniais ir išspręsti krūvio klausimus pavyks.

Gegužės 31-ąją atidaromas „Stasys Museum“ tapo postūmiu miesto kultūros įstaigoms pakoreguoti savo darbo grafikus. G. KARTANO nuotr.

Gegužės 31-ąją atidaromas „Stasys Museum“ tapo postūmiu miesto kultūros įstaigoms pakoreguoti savo darbo grafikus. G. KARTANO nuotr.

Bendras susitarimas

Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) vadovė Vaida Andrijauskaitė teigė, kad sekmadieniais dirbs ne tik naujasis kultūros židinys – „Stasys Museum“, bet ir kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“.

Pastarojoje įstaigoje veiklos ir taip nemokamos, o įėjimas į „Stasys Museum“ iki pat vasaros pabaigos panevėžiečiams nekainuos – už bilietą teks susimokėti tik miesto svečiams.

„Matėme poreikį, kad kultūros įstaigos dirbtų ir savaitgaliais, todėl visi bendrai sutarėme dėl darbo sekmadienį“, – sako V. Andrijauskaitė.

Nemokamų apsilankymų negarantuoja

Dailės galerija irgi jau ruošiasi dirbti sekmadieniais, tačiau jos direktorius Egidijus Žukauskas sako kol kas nemokamo apsilankymo negalintis garantuoti.

„Sekmadienį turėsime taikyti tokį pat kainoraštį kaip ir šeštadienį, kito pasirinkimo nėra, nes šiuos dalykus tvirtina miesto Taryba. Jei Kraštotyros muziejus dirbs nemokamai sekmadieniais, tai ir mums reikės prašyti tokios galimybės“, – teigė E. Žukauskas.

Pasak jo, šeštadieniais galerijoje apsilanko nuo keliolikos iki kelių dešimčių lankytojų, priklausomai, kiek turistų grupių atvyksta į miestą.

Prieš gerą dešimtmetį Dailės galerija dirbo ir sekmadieniais. Tačiau ateidavo vos po kelis lankytojus, todėl darbo laiką nuspręsta pakeisti.

„Dabar situacija gal bus kitokia – visi sekmadieniais dirbsiantys kultūros centrai šalia – vos penkios minutės iki kito kultūros židinio, manau, tai visiems duos daugiau lankytojų. Dabar technikos amžius, galima nesunkiai susiderinti apsilankymą ir kitu, ne darbo metu. Ir administracijos darbuotojai geba pabūti gidais, o apie šamoto keramiką puikiai gali papasakoti ir direktorius“, – optimistiškai nusiteikęs E. Žukauskas.

Komentarai

  • Siūlau kad kiekvienas muziejus tarkim sekmadieniais pav. 15 val. į muziejus kviestų miestelėnus nemokamai su gidu. O lankytojai , žinoma jeigu gali ir nori įmestų kažkiek į aukų dėžutę. Galvoju, kad žmonės gidui ir valytojai, kuri surinks dulkes už sugaištą laiką atlygins.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų