P. ŽIDONIO nuotr.

Pasijuto kaip gėlių parduotuvėje be gėlių

Pasijuto kaip gėlių parduotuvėje be gėlių

Skaistakalnio parke įspūdingai rekonstruotoje ir nauju kultūros centru tapusioje istorinėje „Pragiedrulių“ sodyboje su svečiu iš JAV apsilankiusi Panevėžio alumnė, filosofė bei politologė Vilniuje gyvenanti Virginija Būdienė nepagailėjo kritikos čia įsikūrusio kūrybiškumo centro komandai.

Šviesuolės apibūdintos kaip gėlių parduotuvė be gėlių įstaigos šeimininkai tvirtina, esą „Pragiedruliai“ – nauja ir unikali užuovėja kūrybiniams procesams vykti, turiningo laisvalaikio leidimo centras.

Nežinia kur patekusi

Skaistakalnio parke įkurtą „Pragiedrulių“ kūrybiškumo centrą V. Būdienė praėjusią savaitę aplankė su bičiuliu iš Amerikos. Filosofė norėjusi svečiui parodyti įstaigą, prie kurios atsiradimo yra prisidėjusi ir pati.

Prieš 8-erius metus, paprašyta Panevėžio kultūros puoselėtojų, ji sukūrė Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) strategiją. Jos be atlygio parengta ir miestui dovanota menų centro veiklos strategija padėjo pamatus netrukus duris atversiančiam SEMC.

„Deja, ir aš pati, ir mano pasikviestas svečias „Pragiedruliuose“ pasijutome ne itin laukiami. Tiksliau pasakius, jautėmės taip, tarsi užėję būtume sutrukdę šio centro darbuotojas“, – nusivylimo neslėpė V. Būdienė.

Filosofė sako, kad lankydamasi šioje įstaigoje jautėsi taip, tarsi nežinia kur patekusi.

„Norėtųsi, kad galerija, kuri šiaip yra puikus sumanymas, būtų įveiklinta. Dabar ten kabaliuojanti vienišo Albino Kėlerio nuotrauka to neatstoja. Gaila, kad kol kas ta „Pragiedrulių“ galerija panaši į gėlių parduotuvę, į kurią vis dar neatveža gėlių. Taip pat neaišku, kodėl prie įėjimo durų pirmiausia pamatai tapytojo Kazimiero Naruševičiaus (mano mielas 5-osios vidurinės dailės mokytojas) gyvenimo aprašymą su nuotraukomis, bet nė vieno jo paveikslo negali pamatyti. Man taip ir liko nesuprantama, kam tas tekstas ten apskritai yra“, – stebėjosi „Pragiedrulių“ lankytoja.

Jauniausia Panevėžyje kultūros įstaiga – rekonstruotoje istorinėje sodyboje įsikūręs „Pragiedrulių“ kūrybiškumo centras sulaukė kritikos iš jame su svečiu iš JAV apsilankiusios filosofės ir politologės Virginijos Būdienės. P. ŽIDONIO nuotr.

Jauniausia Panevėžyje kultūros įstaiga – rekonstruotoje istorinėje sodyboje įsikūręs „Pragiedrulių“ kūrybiškumo centras sulaukė kritikos iš jame su svečiu iš JAV apsilankiusios filosofės ir politologės Virginijos Būdienės. P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Tinkas jau byra

Stiklinės pastato galerijos dalyje, kur yra kitas išėjimas į parką, viešnią nustebino netvarka.

„Išvydau primėtytų šiukšlių, o man paaiškino, kad vyksta teatro repeticija. Sakykim, kad šiukšlės buvo dekoracijos“, – svarsto pašnekovė.

Tačiau ne ką tvarkingesnė jai pasirodė ir kūrybiškumo centro aplinka, pilna negrėbtų lapų.

„Tiksliau pasakius, jautėmės taip, tarsi užėję būtume sutrukdę šio centro darbuotojas.“

V. Būdienė

Su bičiuliu amerikiečiu dargi nusistebėjo: negi nėra kam jų iššluoti?

„Pragiedrulių“ pastato tinkas jau pradėjęs byrėti. Statybininkai tikriausiai jam yra suteikę garantinį terminą, reikėtų jį išnaudoti ir pareikalauti sutvarkyti“, – V. Būdienei pro akis nepraslydo brokas.

Jos svečias iš Amerikos, kuris anksčiau matęs šią sodybą sugriuvusią, dabar išvydęs ją atstatytą, bet byrančiu tinku, kiek ironiškai pasiteiravo, ar namas ir vėl nesugrius.

„Pragiedrulių“ šeimininkai teigia, jog apie pastato byrantį tinką jau informuoti rangovai darbo imsis dar šį mėnesį. P. ŽIDONIO nuotr.

„Pragiedrulių“ šeimininkai teigia, jog apie pastato byrantį tinką jau informuoti rangovai darbo imsis dar šį mėnesį. P. ŽIDONIO nuotr.

Patarimas: būti svetingesniems

Savo nekokius įspūdžius po apsilankymo atgaivintoje istorinėje sodyboje viešnia surašė elektroniniuose laiškuose menininkui Stasiui Eidrigevičiui, Panevėžio savivaldybei, taip pat SEMC, kuriam ir priklauso „Pragiedruliai“, direktorei Vaidai Andrijauskaitei.

Iš Savivaldybės, pasak V. Būdienės, atėjo patikinimas, kad jos laiškas gautas ir užregistruotas. S. Eidrigevičius padėkojo už išsakytas pastabas, tačiau SEMC vadovė neatrašė nieko.

Pasiteiravome, ką didžiulę vadybos bei kultūrinio darbo patirtį turinti V. Būdienė galėtų patarti, kad „Pragiedruliai“ būtų įveiklinti, kaip jiems tiktų.

„Kad kūrybiškumo centras būtų gyvas, jis turėtų burti ir profesionalius menininkus, ir mėgėjus. Kodėl, tarkim, nesusibūrus pasimokyti dainuoti sutartinių? Bet svarbiausia, „Pragiedruliai“ turi būti svetingi, žmonės šiame centre turi būti laukiami“, – teigė V. Būdienė.

Jos nuomone, „Pragiedrulių“ vadovai darbuotojus turėtų pamokyti ir etikos dalykų.

Mat dabar su svečiu užsukusi į kūrybiškumo centrą pašnekovė neslepia pasijutusi nejaukiai ir nelaukiami.

„Ten dirbančios moteriškės labai įsitraukusios į tarpusavio pokalbius, jautiesi lyg jas trukdytum“, – teigė V. Būdienė.

P. ŽIDONIO nuotr.

P. ŽIDONIO nuotr.

Galerija

Vardija veiklų gausybę

SEMC artėjančio atidarymo rūpesčiais dabar gyvenančiai ir kūrybiškumo centro „Pragiedruliai“ veikla besirūpinančiai V. Andrijauskaitei ne visi viešnios iš sostinės argumentai pasirodė svarūs.

Išklausiusi kritiką dėl netvarkos, ji paaiškino, kad Skaistakalnio parke šluoti pernykščius lapus – ne „Pragiedrulių“ kolektyvo darbas.

O štai byrantį pastato tinką darbuotojai pamatė dar vasario mėnesį. Pasak V. Andrijauskaitės, apie tai informuotas rangovas, taisyti statybininkų klaidas žadama jau šį mėnesį.

Tačiau, anot jos, kultūrinis gyvenimas įstaigoje Skaistakalnio parko apsupty tikrai aktyvus. Per vienerius metus sukurta daugiau nei 100 edukacinių programų, surengtos dvi dešimtys meno parodų. Pirmaisiais „Pragiedrulių“ gyvavimo metais įgyvendinti net penki kūrybiniai projektai, tiek pat jų vyksta ir šiemet. Vienas šiųmečių projektų – tarptautinis.

„Pragiedruliuose“ vyksta įvairios eksperimentinės veiklos, tokios kaip garso meditacija, joga, drabužių mainytuvės, filosofinės diskusijos, moterų skaitymo klubas, tvarios mados piknikas ir kitokios.

V. Andrijauskaitė pabrėžė, jog centras vienija ir senjorų, neįgaliųjų, Aukštaičių ir Žemaičių mikrorajonų bendruomenes, įsitraukiančias į įdomias, gausiai lankomas veiklas.

„Pragiedruliuose“ taip pat jau yra kūrę dešimt vadinamųjų meno rezidentų iš Lietuvos bei užsienio šalių.

„Pragiedruliai“ yra nauja ir unikali užuovėja kūrybiniams eksperimentams. Centre vykdomos veiklos skirtos ne tik profesionalaus meno mylėtojams, bet ir neformalaus meno kūrėjams, kurie ieško saviraiškos platformų“, – tvirtino V. Andrijauskaitė.

Anot jos, šis centras yra svarbus kultūrinis laimėjimas Panevėžiui. Atkurtas kultūros paveldo objektas prisideda prie miesto gyvybingumo, o istorinė sodyba traukia panevėžiečius ir miesto svečius ne tik po ją pasižvalgyti, bet ir įsitraukti į naujas veiklas, turiningai praleisti laisvalaikį.

Komentarai

  • Sutinku su viešnios išsakyta kritika.Ir aš labai nusivyliau svetingumu ir aplinkos netvarka

  • Pabadė (visiškai teisingai) Vaidutei nosį į numyžtą kilimą

    • Atsakyti
  • Panevėžiečiams būdingas nesvetingumas. Teko lankytis Kraštotyros muziejuje per muziejaus naktų renginį-tai kasoje kaip stovėjo žmogysta juodais plaukais, nužiūrėjo kaip kas apsirengęs, taip ir liko stovėti. Nei svetingumo, nei bendruomeniškumo jausmo, nei mandagumo.

    • O pono išsakymas apie „žmogystą“ labai svetingas ir pagarbus? Galbūt pradėkite mandagumo pamokas prieš veidrodį.

  • Gerb. direktorės atsakymas ir vardijamos veiklos ,, kvepia turgeliu“…

  • Galim suprast ir jaunimą. Kai atsitrenki pastoviai į kliutis, svyra rankos.

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų